home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą

Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wraz z Prowincją św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię zorganizowało wystawę pt. „Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą”. Prezentuje ona prace Wlastimila Hofmana, ucznia Jacka Malczewskiego. Zgromadzona kolekcja – na którą składają się obrazy należące do zbiorów klasztorów franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, Krakowie, Legnicy i Szklarskiej Porębie – oraz zaprezentowane pamiątki akcentują przyjacielskie związki artysty z franciszkanami, którym ofiarowywał on swoje prace przy różnych okazjach.

Wlastimil Hofman urodził się 27 kwietnia 1881 r. w Karlinie w Czechach. Wraz z rodzicami przeprowadził się do Krakowa w roku 1889. Tu też ukończył gimnazjum i rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych u Jacka Malczewskiego i innych ówczesnych artystów, a także w École des Beaux-Arts w Paryżu pod kierunkiem Jean-Léona Gérôme’a. Po powrocie do Polski wystawiał swoje prace w kraju i za granicą.

Po wybuchu drugiej wojny światowej, wraz z żoną Adą wyjechał przez Wołyń do Stambułu, Hajfy, Tel Awiw-Jafy, Jerozolimy, gdzie w roku 1942 wydał drukiem, prezentowany na opisywanej tu wystawie, tomik poezji Poprzez ciernie ku wolności. Mimo emigracyjnej tułaczki cały czas malował i prezentował swoje prace na różnych światowych salonach. Po wojnie zamieszkał z żoną Adą w Krakowie, skąd przeprowadzili się do Szklarskiej Poręby. Mimo prześladowań przez ówczesne władze prezentował swoje prace na wystawach światowych, zyskując uznanie i zdobywając wiele nagród. Zyskał także miano „polskiego fra Angelica”. Zmarł 6 marca 1970 r.

Obraz może być mniej lub bardziej doskonały pod względem formy, lecz jeśli ręką artysty kieruje jakaś bliżej nieznana nam siła, którą my Bogiem nazywamy, to wtedy rodzi się dzieło sztuki i to sztuki nieśmiertelnejpisał, jak się zdaje, niedoceniany do dziś malarz. Jest on kontynuatorem malarstwa symboliczno-alegorycznego, które reprezentował Malczewski. Malował też sceny o tematyce rodzajowej, religijnej, antycznej, baśniowej i fantastycznej.


Ekspozycję można oglądać od 7 czerwca do 30 września 2019 r. w siedzibie Muzeum KUL (Gmach Główny, Al. Racławickie 14). Szczegółowe informacje na: muzeum.kul.pl.

 
Źródło: informacja organizatora – o. Rafał Maria Antoszczuk OFMConv

2019-06-04« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI