home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Studeo et Conservo 2019

Trwa nabór do XII edycji projektu Studeo et Conservo – odbywającej się od czerwca do grudnia 2019 r. kontynuacji projektu z zakresu edukacji kulturalnej z elementami historii sztuki i konserwacji zabytków.

 
Fragment elewacji kamienicy przy ul. Marcinkowskiego 9, fot. Anna Szwałkiewicz


Przedsięwzięcie jest skierowane do wszystkich, którym bliskie są warszawskie – i nie tylko! – zabytki. Uczestnicy pozyskają wiedzę z zakresu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, konserwacji i rewitalizacji zabytków.


W programie:

- warsztaty w pracowniach konserwacji zabytków (w tym unikatowe warsztaty konserwacji metalu, które poprowadzą uznani specjaliści tego zagadnienia: Sławomir Safarzyński i Władysław Weker)

- warsztaty w zabytkach i w miejscach prowadzenia prac konserwatorskich

- badania terenowe, warsztaty objazdowe

- spotkania z konserwatorami zabytków, historykami sztuki, archeologami, varsavianistami

- bardzo bliski kontakt z zabytkową substancją!

 

XII edycja projektu Studeo et Conservo z uwagi na znaczny stopień trudności wykonywania większości prac warsztatowych dedykowana jest osobom dorosłym. Udział w projekcie jest nieodpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Istnieje możliwość udziału tylko w wybranych elementach projektu (vide program projektu).

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Partnerzy projektu: Miasto Stołeczne Warszawa Dzielnica Praga-Północ, Polska Izba Artystów Konserwatorów Dzieł Sztuki, Pracownia Zabytki.doc

 

Informacje i zapisy:

Fundacja Hereditas

ul. Marszałkowska 58 lok. 24

00-545 Warszawa

tel. 22 891 01 62, 501 175 578

mail: katarzynakomar@wp.pl

fundacja-hereditas.pl


2019-06-22

Źródło: informacja organizatora« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI