home

Numer 11-12, 2019


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Nagroda im. Feliksa Jasieńskiego za rok 2016

10 listopada 2017 r. w Pałacu Staszica w Warszawie została wręczona nagroda „Kolekcjonerstwo – Nauka i Upowszechnianie” im. Feliksa Jasieńskiego za rok 2016. To druga edycja nagrody, którą ustanowiły na wniosek przedstawicieli środowiska kolekcjonerskiego: Muzeum Narodowe w Krakowie, Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz Dom Spotkań z Historią w Warszawie. Nagroda przyznawana jest dorocznie za zrealizowanie wybitnego przedsięwzięcia na rzecz popularyzacji idei kolekcjonerstwa i zaadresowana jest do pracowników nauki, dziennikarzy oraz instytucji świata kultury. Po raz pierwszy została wręczona w styczniu br. w krakowskich Sukiennicach. Za rok 2015 nagrodzono wówczas dr. Dariusza Kacprzaka (kat. „Dla pracownika nauki”), Janusza Miliszkiewicza (kat. „Dla dziennikarza”) i Muzeum im. ks. Władysława Łęgi w Grudziądzu (kat. „Dla instytucji”). Więcej informacji o nagrodzie, a także bieżące doniesienia ze świata kolekcjonerstwa, można znaleźć na stronie www.kolekcjonerstwo.pl.

 
Tegoroczni i ubiegłoroczni laureaci nagrody wraz z członkami Kapituły

 
Wieczór prowadził Ryszard Kruk.

 

 

 

W tym roku nagroda, decyzją Kapituły, została przyznana:

 

- Dla pracownika nauki – za publikacje dotyczące kolekcjonerstwa, w tym naukowe opracowanie zbiorów kolekcjonerskich – kapituła przyznała Nagrodę dr Kamili Kłudkiewicz, za książkę „Wybór i konieczność. Kolekcje arystokracji polskiej w Wielkopolsce na przełomie XIX i XX wieku”, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2016. Autorka szczegółowo omawia społeczne i polityczne uwarunkowania działań kolekcjonerskich arystokratów, podkreślając że ich zbiory pełniły de facto rolę – nieistniejących w Wielkopolsce – kolekcji publicznych. Gołuchów Izabelli hrabiny Działyńskiej mógł konkurować z najważniejszymi europejskimi muzeami dawnej sztuki. Kórnik Jana Działyńskiego pełnił funkcję muzeum dawnej sztuki polskiej, w pierwszym rzędzie – rzemiosła artystycznego. Miłosław Seweryna Mielżyńskiego miał być Galerią Narodową: muzeum dawnego malarstwa, obrazującym historię sztuki europejskiej. Rogalin Edwarda Aleksandra hrabiego Raczyńskiego był pierwszym na ziemiach polskich muzeum sztuki współczesnej, ilustrującym także aktualny stan malarstwa europejskiego. Kreśląc wnikliwy, oparty na szerokiej kwerendzie archiwalnej obraz wielkopolskich zbiorów arystokratycznych publikacja dr Kamili Kłudkiewicz, wypełniła znaczącą lukę w badaniach nad rozwojem kolekcjonerstwa polskiego przełomu XIX i XX wieku.

 
dr Kamila Kłudkiewicz

 

- Dla dziennikarza – za publikacje prasowe, radiowe, telewizyjne, internetowe popularyzujące ideę kolekcjonerstwa, prezentujące wkład kolekcjonerów w ochronę dziedzictwa narodowego – kapituła przyznała Nagrodę Wojciechowi Przybyszewskiemu, kolekcjonerowi i publicyście; redaktorowi naczelnemu pisma „Spotkania z Zabytkami”; autorowi ponad 300 artykułów popularnonaukowych i kilkunastu naukowych z zakresu historii sztuki, zabytkoznawstwa, kolekcjonerstwa i ochrony dziedzictwa narodowego, a także trzech książek dotyczących sztuki. Kierowane przez niego od roku 2003 pismo „Spotkania z Zabytkami” dzięki jego osobistej inspiracji odgrywa kluczową rolę w promowaniu zasług kolekcjonerów dla upowszechniania wiedzy o kulturze i dla ochrony dziedzictwa narodowego. Osobiście inspiruje i rozwija rubrykę „Zbiory i zbieracze”, w której ukazało się kilkadziesiąt tekstów szeregu autorów.

 
Wojciech Przybyszewski, redaktor naczelny „Spotkań z Zabytkami”

 

- Dla instytucji – za upowszechnianie dorobku kolekcjonerskiego, w tym publikacje i wystawy – kapituła przyznała Nagrodę Muzeum Okręgowemu w Toruniu za organizacje wystawy „Dürer, Gysbrechts, Willmann. Kolekcja Tadeusza Wierzejskiego w polskich muzeach”, prezentowanej w roku 2016. Głównym celem wystawy była prezentacja wybranych eksponatów ze zbiorów tego wybitnego kolekcjonera, antykwariusza i darczyńcy, jak również chęć przypomnienia sylwetki Tadeusza Wierzejskiego, którego działalność wywarła przemożny wpływ na rozwój wielu kolekcji muzealnych w naszym kraju. Ekspozycję tworzyło kilkaset najwybitniejszych obiektów, które na przestrzeni półwiecza trafiły do polskich muzeów i bibliotek, czy to w formie darów, czy też zakupów. Wydany został katalog wystawy, autorstwa kuratora wystawy Pawła Czopińskiego.

 
dr Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu

 

Przewodniczący Kapituły Nagrody prof. dr hab. Wojciech Kowalski podkreślił, że: „Kolekcjonerstwo od wieków jest pasją wielu ludzi, a współcześnie jego sens rozpatrywany jest nie tylko w tym indywidualnym, czy często nawet osobistym kontekście. Powszechnie dostrzegane i podkreślane jest ogromne znaczenie kolekcjonerstwa w aspekcie publicznym, gdyż praktycznie zawsze przyczynia się ono do zachowania dziedzictwa kulturowego. To właśnie zbiory prywatne były często zaczątkiem wielu muzeów, a i dzisiaj kolekcjonerzy przyczyniają się do wzbogacenia zbiorów muzealnych, co pokazuje, między innymi, nasza nagroda dla instytucji. Z tych powodów kolekcjonerstwo winno cieszyć się poparciem państwa, co wielu ustawodawców na świecie czyni wprowadzając różne zachęty i ułatwienia dla pasjonatów gromadzenia pamiątek przeszłości”.           

 
prof. dr hab. Wojciech Kowalski

 

Mówiąc o zasługach dla polskiej kultury patrona Nagrody Feliksa Jasieńskiego, wybitna znawczyni jego kolekcji dr Agnieszka Kluczewska-Wójcik powiedziała: „Niezależnie od swojej wartości artystycznej kolekcja Feliksa Jasieńskiego odzwierciedlała także inne aspekty aktywności »działacza na polu artystycznym«, jak sam się określał, stanowiąc świadectwo jego zaangażowania w ruch odnowy życia kulturalnego w Polsce w latach 1890–1920. Zgromadzone przez niego dzieła sztuki użytkowej przypominają dziś jeszcze batalię stronnika »stylu zakopiańskiego« w obronie polskiego ruchu odrodzenia rzemiosła, kolekcja grafiki przywołuje sylwetkę promotora sztuk graficznych, galeria malarstwa i rzeźby polskiej – mecenasa i przyjaciela artystów, fundatora przeznaczonej dla nich nagrody, powołanej w 1921 roku przy Polskiej Akademii Umiejętności. Zbiór sztuki japońskiej streszcza zaś niejako całą filozofię jego poczynań, zmierzających ku odbudowie życia artystycznego w Polsce w oparciu o przykład płynący z zewnątrz, ale pozostających w zgodzie z najgłębszymi tradycjami narodowymi”.

 
dr Agnieszka Kluczewska-Wójcik

 

W skład Kapituły Nagrody wchodzą: prof. dr hab. Krzysztof Pomian (honorowy przewodniczący), prof. dr hab. Wojciech Kowalski (przewodniczący), dr hab. Andrzej Betlej (wiceprzewodniczący, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), dr Agnieszka Kluczewska-Wójcik (sekretarz), dr hab. Hanna Krajewska (dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk), Piotr Jakubowski (dyrektor Domu Spotkań z Historią), Marek Sosenko (założyciel Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków), Leszek Koziorowski (prezes Stowarzyszenia Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych), Ryszard Kruk (redaktor strony www.kolekcjonerstwo.pl).

 

2017-11-11

Źródło: informacja prasowa, informacje własne, fot. „Spotkania z Zabytkami”« powrót


Konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki rozstrzygnięty

Niezwykle magiczne i tajemnicze wnętrze nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Drugie miejsce zajęła fotografia przedstawiająca drewniany wiatrak w Dobrej Nadziei, trzecie – chłodni kominowej w nieczynnej Elektrowni Węglowej EC2. Wszystkie zdjęcia trafiły do zbiorów Wikipedii.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI