home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wystawa „Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przygotowywaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawę monograficzną Józefa Brandta (zob. „Spotkania z Zabytkami”, nr 7-8, 2018, s. 58-63) od 28 października br. do 6 stycznia 2019 r. można oglądać, w nowej odsłonie, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przypomnijmy, że jest to pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku artysty. Obejmuje około 300 dzieł – obrazów olejnych, akwarel, studiów i rysunków reprezentatywnych dla kolejnych okresów twórczości malarza. Ekspozycję wzbogacają dwie gromadzone przez Brandta kolekcje: zamawianych, a także wykonywanych przez niego samego fotografii oraz zbiór militariów, przedmiotów sztuki zdobniczej i instrumentów.

 
Józef Brandt, „Strzelanie z łuku”, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, fot. Sławomir Obst


Wystawę otwiera zbiór obrazów olejnych z lat 70. i początku 80. XIX w., najlepszego okresu w malarskiej twórczości artysty. Były to także najbardziej owocne lata całego monachijskiego środowiska polskich artystów, z centralną w nim pozycją i rolą Brandta. „Tabor – powrót spod Wiednia” oraz „Czarniecki pod Koldyngą”, namalowane odpowiednio w 1869 i 1870 r., przyniosły Brandtowi satysfakcję sprzedaży do wspaniałych kolekcji sztuki.

 
Józef Brandt, „Jeździec”, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, fot. Sławomir Obst


Wybrany jako wizualny znak wystawy obraz z poznańskiej kolekcji „Pojmanie na arkan”, zbieżny w wizji z sienkiewiczowską Trylogią, należy do zespołu tematycznego poświęconego mniejszym epizodom siedemnastowiecznych wojen na kresach: konnym utarczkom. Epatuje brutalnością treści, brawurą ruchu i poszukiwaniem nowych perspektywicznych ujęć.

 
Józef Brandt, „Pojmanie na arkan”, 1881, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, fot. Adam Cieślawski


Wystawa jest także wspaniałą okazją do przypomnienia malarstwa Józefa Brandta – jako ilustratora potęgi dawnej Rzeczypospolitej, w kontekście jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Kuratorką poznańskiej ekspozycji jest Maria Gołąb.


2018-10-20

Źródło: informacja organizatora« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI