home

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wystawa o Orderze Św. Stanisława na Wawelu

Między 15 września a 6 grudnia 2015 r. w Zamku Królewskim na Wawelu będzie otwarta wystawa „PRAEMIANDO INCITAT. Order Świętego Stanisława 1765-1831. W 250. rocznicę powołania Orderu”. Z okazji okrągłej rocznicy uchwalenia tego odznaczenia zorganizowały ją Zamek Królewski w Warszawie i Zamek Królewski na Wawelu; w pierwszej odsłonie wystawa prezentowana była w Warszawie od maja do sierpnia br.

 Krzyż Orderu Świętego Stanisława w wersji nadawanej przez króla Stanisława Augusta w latach 1765-1795,własność prywatna


7 maja 1765 r. król Stanisław August Poniatowski podpisał dyplom sankcjonujący powstanie Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Wydarzenie to dało początek systemowi orderowemu dawnej Rzeczypospolitej. Wystawa pokazuje barwną historię jednego z najstarszych i najwyższych polskich państwowych odznaczeń cywilnych. Na Wawelu zostaną zaprezentowane niemal wszystkie zachowane złote krzyże, haftowane i srebrne gwiazdy orderowe oraz miecz ceremonialny. Wystawę uzupełnia ikonografia i historia związanych z odznaczeniem postaci z czasów Stanisława Augusta oraz szereg nieeksponowanych w Warszawie dzieł.

 

Na krakowskiej ekspozycji zgromadzono najcenniejsze okazy krzyży i gwiazd orderowych, zachowane do dziś w znikomej liczbie egzemplarzy, a także szereg reprezentacyjnych, malowanych i rzeźbionych wizerunków kawalerów Orderu. Wśród tych ostatnich znalazły się podobizny najznamienitszych arystokratów, ale i przedstawicieli średniej szlachty, głównych adresatów królewskiego wyróżnienia. W okresie niespełna siedemdziesięcioletniej historii Orderu, wygląd odznak, jak również zasady jego przyznawania uległy pewnym modyfikacjom. Ewolucję tę można prześledzić na przykładzie zabytków związanych z tak ważnymi postaciami jak książę Józef Poniatowski, Tadeusz Czacki czy generał Józef Chłopicki.

Józef Maria Grassi, „Portret Fryderyka Józefa Moszyńskiego”, 1797, olej na płótnie, Muzeum Narodowe w Warszawie


Na ekspozycji nie zabrakło także stroju orderowego, który odznaczeni zobowiązani byli nosić podczas największych świąt, zwłaszcza 8 maja, w dniu imienin Stanisława Augusta, ustanowionym jednocześnie świętem Orderu. Niewątpliwą ozdobą wystawy jest wspomniany dyplom monarchy zatwierdzający najstarszą ustawę orderową, wypożyczony z Biblioteki Książąt Czartoryskich. Do rangi wyjątkowego wydarzenia pretenduje wyeksponowanie na Wawelu złotego miecza, wykonanego w Warszawie na koronację Stanisława Augusta. To regalium, służące zarówno jako insygnium Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego, jak i Orderu Świętego Stanisława, spoczywa na co dzień w kaplicy Zamku Warszawskiego.

 

Wystawę można zwiedzać w godzinach:

wrzesień, październik:
wt.-pt.: 9.30-17.00, sob., ndz., święta: 10.00-17.00

listopad, grudzień:
wt.-sob. 9.30-16.00, ndz., święta: 10.00-16.00

W poniedziałki wystawa nieczynna


Wydarzenia towarzyszące:

 

Zwiedzanie z kustoszem:

27 września, 25 października, 15 listopada 2015

Godz. 13.00, konieczna rezerwacja (tel. 12 422 16 97, e-mail: bot@wawel.org.pl),  wstęp bezpłatny

 

Wykłady dla dorosłych:

(Wszystkie o godz. 17.00, sale edukacyjne w budynku nr 7, wstęp wolny)


24 września 2015 

Pamiątki po Stanisławie Auguście Poniatowskim w zbiorach krakowskich
Anna Saratowicz-Dudyńska

 

22 października 2015 

Miecz Stanisława Augusta Poniatowskiego i inne miecze ceremonialne na Wawelu
Krzysztof J. Czyżewski i Dariusz Nowacki

 

20 listopada 2015 

Zabytki związane z Orderem Świętego Stanisława w zbiorach Lwowskiego Muzeum Historycznego
Irena Polańska

 

26 listopada 2015 

Ordery na dawnych portretach
prof. dr hab. Jan Ostrowski (Zamek Królewski na Wawelu)


Odbędą się także zajęcia edukacyjne dla dzieci (więcej tutaj).


2015-09-11

Źródło: www.wawel.krakow.pl« powrót


„Między formą a treścią. Zakopiańska kolonia artystyczna” (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

Na wystawie zaprezentowane zostało zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego kształtowania i największego rozkwitu, tj. od 2. połowy XIX w. do 1939 r. Zakopane tamtego czasu jest znakomitym tłem do pokazania przemian, jakie nastąpiły w sztuce polskiej, od malarstwa sięgającego jeszcze okresu romantyzmu, poprzez realizm, Młodą Polskę aż do awangardowego formizmu.

czytaj więcej


Modernizm na Węgrzech 1900-1930

W Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa „Modernizm na Węgrzech 1900-1930”, przygotowana we współpracy z Muzeum im. Janusa Pannoniusa w Peczu oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Ekspozycja, stanowiąca zwieńczenie obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, prezentowana będzie do 7 stycznia 2018 r.

czytaj więcej


„Biedermeier” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ponad czterysta pięknych przedmiotów – obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, którymi na co dzień otaczało się bogate mieszczaństwo od Wiednia po Wilno – zostało pokazanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa jest pierwszą w Polsce tak dużą prezentacją biedermeieru – sztuki i kultury mieszczańskiej w Europie Środkowej i Północnej w latach 1815–1848, pomiędzy Kongresem Wiedeńskim i Wiosną Ludów. Można ją oglądać w dniach 5.10.2017-7.01.2018. Zapraszamy do lektury tekstu kuratorek ekspozycji.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI