home

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

VII edycja Sztuki na kółkach w nowym roku szkolnym

Rozpoczyna się jesienna część tegorocznego cyklu warsztatów edukacyjnych „Sztuka na kółkach”, organizowanych w zabytkach położonych w małych miejscowościach. W zajęciach udział biorą uczniowie okolicznych szkół oraz zainteresowani goście. Przedsięwzięcie jest organizowane od 2009 r. przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki. W ciągu siedmiu lat odwiedziło 130 miejscowości w województwach małopolskim, podkarpackim, śląskim oraz świętokrzyskim, a także poza granicami kraju. Uczestnicy warsztatów mają okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii sztuki oraz ogólnie dziedzictwa kulturowego, przede wszystkim jednak w nowym świetle ujrzeć „swoje” zabytki – miejsca na pozór dobrze znane, często jednak niedoceniane, pełne tajemniczych detali, doskonale nadające się do artystycznej przygody. Tegoroczna edycja „Sztuki na kółkach” odbywa się w ramach programu „Edukacja kulturalna” i jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2015 r. warsztaty zaplanowano w 23 miejscowościach (11 miało miejsce wiosną, 12 odbędzie się w okresie wrzesień-październik), ponadto przewidziano dwa specjalne spotkania szkoleniowe dla nauczycieli i animatorów kultury, którzy będą mogli się na nich dowiedzieć, jak wykorzystywać lokalne zabytki w swoich działaniach. Zapisy na te ostatnie warsztaty będą prowadzone poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.sztukanakolkach.pl.

 
Jesienne warsztaty z cyklu „Sztuka na kółkach”:

Bolechowice, kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła – 15.09

Grywałd, kościół św. Marcina Biskupa – 16.09

Biórków Wielki, kościół Wniebowzięcia NMP – 21.09

Barwałd Dolny, kościół św. Erazma Biskupa – 22.09

Czulice, kościół św. Mikołaja – 23.09

Lachowice, kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła – 24.09

Kęty, kościół śś. Małgorzaty i Katarzyny – 25.09

Rzepiennik Biskupi, kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – 29.09

 
Warsztaty dla nauczycieli:

Kraków – termin wkrótce na stronie www.sztukanakolkach.pl.

Kielce – termin wkrótce na stronie www.sztukanakolkach.pl.
2015-09-13

Źródło: informacja prasowa« powrót


„Między formą a treścią. Zakopiańska kolonia artystyczna” (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

Na wystawie zaprezentowane zostało zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego kształtowania i największego rozkwitu, tj. od 2. połowy XIX w. do 1939 r. Zakopane tamtego czasu jest znakomitym tłem do pokazania przemian, jakie nastąpiły w sztuce polskiej, od malarstwa sięgającego jeszcze okresu romantyzmu, poprzez realizm, Młodą Polskę aż do awangardowego formizmu.

czytaj więcej


Modernizm na Węgrzech 1900-1930

W Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa „Modernizm na Węgrzech 1900-1930”, przygotowana we współpracy z Muzeum im. Janusa Pannoniusa w Peczu oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Ekspozycja, stanowiąca zwieńczenie obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, prezentowana będzie do 7 stycznia 2018 r.

czytaj więcej


„Biedermeier” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ponad czterysta pięknych przedmiotów – obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, którymi na co dzień otaczało się bogate mieszczaństwo od Wiednia po Wilno – zostało pokazanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa jest pierwszą w Polsce tak dużą prezentacją biedermeieru – sztuki i kultury mieszczańskiej w Europie Środkowej i Północnej w latach 1815–1848, pomiędzy Kongresem Wiedeńskim i Wiosną Ludów. Można ją oglądać w dniach 5.10.2017-7.01.2018. Zapraszamy do lektury tekstu kuratorek ekspozycji.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI