home

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

VII edycja Sztuki na kółkach w nowym roku szkolnym

Rozpoczyna się jesienna część tegorocznego cyklu warsztatów edukacyjnych „Sztuka na kółkach”, organizowanych w zabytkach położonych w małych miejscowościach. W zajęciach udział biorą uczniowie okolicznych szkół oraz zainteresowani goście. Przedsięwzięcie jest organizowane od 2009 r. przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki. W ciągu siedmiu lat odwiedziło 130 miejscowości w województwach małopolskim, podkarpackim, śląskim oraz świętokrzyskim, a także poza granicami kraju. Uczestnicy warsztatów mają okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii sztuki oraz ogólnie dziedzictwa kulturowego, przede wszystkim jednak w nowym świetle ujrzeć „swoje” zabytki – miejsca na pozór dobrze znane, często jednak niedoceniane, pełne tajemniczych detali, doskonale nadające się do artystycznej przygody. Tegoroczna edycja „Sztuki na kółkach” odbywa się w ramach programu „Edukacja kulturalna” i jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2015 r. warsztaty zaplanowano w 23 miejscowościach (11 miało miejsce wiosną, 12 odbędzie się w okresie wrzesień-październik), ponadto przewidziano dwa specjalne spotkania szkoleniowe dla nauczycieli i animatorów kultury, którzy będą mogli się na nich dowiedzieć, jak wykorzystywać lokalne zabytki w swoich działaniach. Zapisy na te ostatnie warsztaty będą prowadzone poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.sztukanakolkach.pl.

 
Jesienne warsztaty z cyklu „Sztuka na kółkach”:

Bolechowice, kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła – 15.09

Grywałd, kościół św. Marcina Biskupa – 16.09

Biórków Wielki, kościół Wniebowzięcia NMP – 21.09

Barwałd Dolny, kościół św. Erazma Biskupa – 22.09

Czulice, kościół św. Mikołaja – 23.09

Lachowice, kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła – 24.09

Kęty, kościół śś. Małgorzaty i Katarzyny – 25.09

Rzepiennik Biskupi, kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – 29.09

 
Warsztaty dla nauczycieli:

Kraków – termin wkrótce na stronie www.sztukanakolkach.pl.

Kielce – termin wkrótce na stronie www.sztukanakolkach.pl.
2015-09-13

Źródło: informacja prasowa« powrót


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz” – apel o udostępnienie dzieł na wystawę

Pod koniec 2017 r. Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizuje wystawę przedstawiającą drogi twórcze dwóch wybitnych malarzy polskiego realizmu: Franciszka Kostrzewskiego (1826–1911) i Józefa Szermentowskiego (1833–1876), ich wpływ na rozwój malarstwa krajowego i ilustratorstwo, a także związki z regionem świętokrzyskim. Poszukiwane są dzieła tych twórców, które mogłyby wzbogacić wystawę.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej


„Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje wystawę „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej. Jej otwarcie uświetni Noc Muzeów 27 maja br.; pokaz potrwa do 5 listopada.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie


Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI