home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

VII edycja Sztuki na kółkach w nowym roku szkolnym

Rozpoczyna się jesienna część tegorocznego cyklu warsztatów edukacyjnych „Sztuka na kółkach”, organizowanych w zabytkach położonych w małych miejscowościach. W zajęciach udział biorą uczniowie okolicznych szkół oraz zainteresowani goście. Przedsięwzięcie jest organizowane od 2009 r. przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki. W ciągu siedmiu lat odwiedziło 130 miejscowości w województwach małopolskim, podkarpackim, śląskim oraz świętokrzyskim, a także poza granicami kraju. Uczestnicy warsztatów mają okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii sztuki oraz ogólnie dziedzictwa kulturowego, przede wszystkim jednak w nowym świetle ujrzeć „swoje” zabytki – miejsca na pozór dobrze znane, często jednak niedoceniane, pełne tajemniczych detali, doskonale nadające się do artystycznej przygody. Tegoroczna edycja „Sztuki na kółkach” odbywa się w ramach programu „Edukacja kulturalna” i jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2015 r. warsztaty zaplanowano w 23 miejscowościach (11 miało miejsce wiosną, 12 odbędzie się w okresie wrzesień-październik), ponadto przewidziano dwa specjalne spotkania szkoleniowe dla nauczycieli i animatorów kultury, którzy będą mogli się na nich dowiedzieć, jak wykorzystywać lokalne zabytki w swoich działaniach. Zapisy na te ostatnie warsztaty będą prowadzone poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.sztukanakolkach.pl.

 
Jesienne warsztaty z cyklu „Sztuka na kółkach”:

Bolechowice, kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła – 15.09

Grywałd, kościół św. Marcina Biskupa – 16.09

Biórków Wielki, kościół Wniebowzięcia NMP – 21.09

Barwałd Dolny, kościół św. Erazma Biskupa – 22.09

Czulice, kościół św. Mikołaja – 23.09

Lachowice, kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła – 24.09

Kęty, kościół śś. Małgorzaty i Katarzyny – 25.09

Rzepiennik Biskupi, kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – 29.09

 
Warsztaty dla nauczycieli:

Kraków – termin wkrótce na stronie www.sztukanakolkach.pl.

Kielce – termin wkrótce na stronie www.sztukanakolkach.pl.
2015-09-13

Źródło: informacja prasowa« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI