home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Szlakiem zabytków – wakacyjna wyprawa z harcerzami

Rajd Grunwaldzki, organizowany w dniach od 9 do 13 lipca 2015 r. już po raz siódmy, to ogólnopolskie przedsięwzięcie turystyczno-edukacyjne dla młodzieży, które w ciągu minionych lat stało się największym tego rodzaju cyklicznym wydarzeniem w kraju. Jego ostatnie edycje gromadziły po tysiąc uczestników przybywających ze wszystkich polskich województw, a także z Kanady, Litwy i Białorusi, by przeżyć przygody na miarę filmów o Indianie Jonesie czy książek o Panu Samochodziku.

Uczestnicy przedsięwzięcia, podzieleni na kilkuosobowe patrole, przez pięć wakacyjnych dni pieszo, rowerami, kajakami i koleją przemierzają mało znane, lecz malownicze zakątki na pograniczu województw mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, dowiadując się po drodze, jak bogate może być dziedzictwo kulturowe obszarów nietkniętych stopą „masowego turysty”. Odkrywają lokalną historię, pełną barwnych postaci, niezwykłych wydarzeń i bezcennych pamiątek, wcielając się w role współczesnych odkrywców i poszukiwaczy lub przenoszą się w przeszłość w ramach gry typu „Live Action Role Playing”.

fot. Piotr Rodzoch


Tematem przewodnim tegorocznej edycji rajdu, organizowanej pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa, są zabytki. Uczestnicy projektu będą odwiedzali w terenie wybrane obiekty zabytkowe, poznając ich dzieje i dokumentując obecny stan, a następnie publikowali efekty swoich działań w crowdsourcingowym serwisie internetowym otwartezabytki.pl, a ponadto w serwisach Panoramio (skąd najlepsze zdjęcia zostaną zakwalifikowane do publikacji w serwisie Google Earth), Instagram i Facebook. Tym amatorskim badaniom będą towarzyszyły działania o charakterze popularyzatorskim, skierowane do lokalnych społeczności – m.in. w takich formach jak questy, geocaching, festiwale opowieści, gry planszowe, symulacyjne, śledcze i sądowe, pokazy multimedialne, gry miejskie, gry typu Live Action Role Playing, festyny, koncerty, quizy, reportaże filmowe, publikacje w lokalnej prasie. Ponadto uczestnicy opracują audio- i wideoprzewodniki po wybranych obiektach, które następnie zostaną udostępnione w serwisach internetowych samorządów lokalnych. Zainteresowane osoby będą mogły zdobywać również specjalną odznakę turystyki kwalifikowanej – Grunwaldzką Odznakę Turystyczno-Krajoznawczą, ustanowioną w celu popularyzacji dziedzictwa kulturowego południowego pogranicza dawnego państwa zakonu krzyżackiego.

Rajd Grunwaldzki jest organizowany przez Związek Harcerstwa Polskiego w partnerstwie z samorządami lokalnymi, parkami krajobrazowymi, szkołami, parafiami różnych wyznań, muzeami, bibliotekami i innymi instytucjami kultury, lokalnymi organizacjami pozarządowymi oraz miejscowymi pasjonatami historii i twórcami kultury. Oprócz drużyn harcerskich w przedsięwzięciu mogą brać udział kluby turystyczne i sportowe, szkolne koła zainteresowań, patrole rodzinne, grupy nieformalne i turyści indywidualni.


Zgłoszenia uczestnictwa, dokonywane za pośrednictwem elektronicznego formularza dostępnego w serwisie internetowym www.rajdgrunwaldzki.zhp.pl, trwają do 31 maja 2015 r. Pytania dotyczące przedsięwzięcia można kierować również pocztą elektroniczną na adres rajdgrunwaldzki@zhp.pl.


„Spotkania z Zabytkami” objęły patronatem medialnym tegoroczną edycję Rajdu Grunwaldzkiego.


hm. Maciej Młynarczyk

Ruch Programowo-Metodyczny ZHP

„Liga Odkrywców”


2015-03-27« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI