home

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu – katalog

Wystawie „Stwórcze ręce – sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu” towarzyszy obszerny katalog. W zamieszczonym do niego wstępie dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski podkreśla, że – w przeciwieństwie do organizowania wystaw muzealnych zwykle w celu podsumowania pewnego etapu wiedzy lub pokazania muzealnych kolekcji – tę ekspozycję przygotowano, aby przybliżyć fragment „pewnej szczególnego typu spuścizny artystycznej Wrocławia”, którą są prace mało znanych i w niewielkim stopniu zbadanych artystów-rzemieślników działających na Dolnym Śląsku w pierwszej połowie XX w. Kolejne rozdziały w katalogu poświęcone są twórczości dwóch śląskich artystów tego okresu. Katarzyna Bożek przedstawia prace wrocławskiego mistrza złotniczego Ericha Adolfa (1888-1965), jednego z nielicznych rzemieślników wrocławskich, którzy promowali swoje wyroby − złotnik wydawał w tym celu broszurę Schaffende Hände – Stwórcze ręce. Kurator wystawy Jacek Witecki opisuje z kolei dorobek Jaroslava Vonki (1875-1952), mistrza kowalstwa artystycznego. Ciekawostką są reprodukcje zdjęć z archiwum ucznia Vonki, Josefa Peška, czeskiego artysty-rzemieślnika, dokumentujące prace i projekty mistrza.

W drugiej części katalogu zamieszczona jest prezentacja 120 eksponatów z wystawy, głównie wykonanych przez Ericha Adolfa, Hansa Adolfa, Jaroslava Vonkę, a także przez kilku konkurujących z nimi rzemieślników, w tym Alberta Greinera i Tillmanna Schmitza. Są to m.in. monstrancje, relikwiarze, kielichy mszalne, cyboria, krucyfiksy, figury aniołów, antepedium ołtarza głównego z kościoła św. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej, kustodie, pateny komunijne, świeczniki ołtarzowe i paschalne, kinkiety, medale okolicznościowe, puchary. Szczegółowe noty informują o dacie powstania obiektów, materiale, wymiarach, są tu też precyzyjne opisy inskrypcji i zdobiących przedstawień. Bardzo dobrej jakości zdjęcia dają czytelnikom wyobrażenie o wartości obiektów.


Oprócz zwykle zamieszczanej bibliografii, w katalogu znajdują się też indeksy osób i miejscowości oraz spis nazw firm, wymienionych w publikacji.

Katalog to niejedyne wydawnictwo uzupełniające wystawę. Muzeum przygotowało również niespodziankę dla dzieci – informator o wystawie, napisany przez Iwonę Gołaj. Kolorowa, ciekawa edytorsko broszura w przystępny sposób opowiada o ekspozycji.


Katalog (cena: 90 zł) i informator (cena: 12 zł) są do nabycia w muzealnym sklepiku.


Wystawa trwa do 15 czerwca 2015 r. (więcej).


2015-05-14« powrót


„Między formą a treścią. Zakopiańska kolonia artystyczna” (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

Na wystawie zaprezentowane zostało zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego kształtowania i największego rozkwitu, tj. od 2. połowy XIX w. do 1939 r. Zakopane tamtego czasu jest znakomitym tłem do pokazania przemian, jakie nastąpiły w sztuce polskiej, od malarstwa sięgającego jeszcze okresu romantyzmu, poprzez realizm, Młodą Polskę aż do awangardowego formizmu.

czytaj więcej


Modernizm na Węgrzech 1900-1930

W Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa „Modernizm na Węgrzech 1900-1930”, przygotowana we współpracy z Muzeum im. Janusa Pannoniusa w Peczu oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Ekspozycja, stanowiąca zwieńczenie obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, prezentowana będzie do 7 stycznia 2018 r.

czytaj więcej


„Biedermeier” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ponad czterysta pięknych przedmiotów – obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, którymi na co dzień otaczało się bogate mieszczaństwo od Wiednia po Wilno – zostało pokazanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa jest pierwszą w Polsce tak dużą prezentacją biedermeieru – sztuki i kultury mieszczańskiej w Europie Środkowej i Północnej w latach 1815–1848, pomiędzy Kongresem Wiedeńskim i Wiosną Ludów. Można ją oglądać w dniach 5.10.2017-7.01.2018. Zapraszamy do lektury tekstu kuratorek ekspozycji.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI