home

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu – katalog

Wystawie „Stwórcze ręce – sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu” towarzyszy obszerny katalog. W zamieszczonym do niego wstępie dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski podkreśla, że – w przeciwieństwie do organizowania wystaw muzealnych zwykle w celu podsumowania pewnego etapu wiedzy lub pokazania muzealnych kolekcji – tę ekspozycję przygotowano, aby przybliżyć fragment „pewnej szczególnego typu spuścizny artystycznej Wrocławia”, którą są prace mało znanych i w niewielkim stopniu zbadanych artystów-rzemieślników działających na Dolnym Śląsku w pierwszej połowie XX w. Kolejne rozdziały w katalogu poświęcone są twórczości dwóch śląskich artystów tego okresu. Katarzyna Bożek przedstawia prace wrocławskiego mistrza złotniczego Ericha Adolfa (1888-1965), jednego z nielicznych rzemieślników wrocławskich, którzy promowali swoje wyroby − złotnik wydawał w tym celu broszurę Schaffende Hände – Stwórcze ręce. Kurator wystawy Jacek Witecki opisuje z kolei dorobek Jaroslava Vonki (1875-1952), mistrza kowalstwa artystycznego. Ciekawostką są reprodukcje zdjęć z archiwum ucznia Vonki, Josefa Peška, czeskiego artysty-rzemieślnika, dokumentujące prace i projekty mistrza.

W drugiej części katalogu zamieszczona jest prezentacja 120 eksponatów z wystawy, głównie wykonanych przez Ericha Adolfa, Hansa Adolfa, Jaroslava Vonkę, a także przez kilku konkurujących z nimi rzemieślników, w tym Alberta Greinera i Tillmanna Schmitza. Są to m.in. monstrancje, relikwiarze, kielichy mszalne, cyboria, krucyfiksy, figury aniołów, antepedium ołtarza głównego z kościoła św. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej, kustodie, pateny komunijne, świeczniki ołtarzowe i paschalne, kinkiety, medale okolicznościowe, puchary. Szczegółowe noty informują o dacie powstania obiektów, materiale, wymiarach, są tu też precyzyjne opisy inskrypcji i zdobiących przedstawień. Bardzo dobrej jakości zdjęcia dają czytelnikom wyobrażenie o wartości obiektów.


Oprócz zwykle zamieszczanej bibliografii, w katalogu znajdują się też indeksy osób i miejscowości oraz spis nazw firm, wymienionych w publikacji.

Katalog to niejedyne wydawnictwo uzupełniające wystawę. Muzeum przygotowało również niespodziankę dla dzieci – informator o wystawie, napisany przez Iwonę Gołaj. Kolorowa, ciekawa edytorsko broszura w przystępny sposób opowiada o ekspozycji.


Katalog (cena: 90 zł) i informator (cena: 12 zł) są do nabycia w muzealnym sklepiku.


Wystawa trwa do 15 czerwca 2015 r. (więcej).


2015-05-14« powrót


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz” – apel o udostępnienie dzieł na wystawę

Pod koniec 2017 r. Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizuje wystawę przedstawiającą drogi twórcze dwóch wybitnych malarzy polskiego realizmu: Franciszka Kostrzewskiego (1826–1911) i Józefa Szermentowskiego (1833–1876), ich wpływ na rozwój malarstwa krajowego i ilustratorstwo, a także związki z regionem świętokrzyskim. Poszukiwane są dzieła tych twórców, które mogłyby wzbogacić wystawę.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej


„Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje wystawę „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej. Jej otwarcie uświetni Noc Muzeów 27 maja br.; pokaz potrwa do 5 listopada.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie


Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI