home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu – katalog

Wystawie „Stwórcze ręce – sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu” towarzyszy obszerny katalog. W zamieszczonym do niego wstępie dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski podkreśla, że – w przeciwieństwie do organizowania wystaw muzealnych zwykle w celu podsumowania pewnego etapu wiedzy lub pokazania muzealnych kolekcji – tę ekspozycję przygotowano, aby przybliżyć fragment „pewnej szczególnego typu spuścizny artystycznej Wrocławia”, którą są prace mało znanych i w niewielkim stopniu zbadanych artystów-rzemieślników działających na Dolnym Śląsku w pierwszej połowie XX w. Kolejne rozdziały w katalogu poświęcone są twórczości dwóch śląskich artystów tego okresu. Katarzyna Bożek przedstawia prace wrocławskiego mistrza złotniczego Ericha Adolfa (1888-1965), jednego z nielicznych rzemieślników wrocławskich, którzy promowali swoje wyroby − złotnik wydawał w tym celu broszurę Schaffende Hände – Stwórcze ręce. Kurator wystawy Jacek Witecki opisuje z kolei dorobek Jaroslava Vonki (1875-1952), mistrza kowalstwa artystycznego. Ciekawostką są reprodukcje zdjęć z archiwum ucznia Vonki, Josefa Peška, czeskiego artysty-rzemieślnika, dokumentujące prace i projekty mistrza.

W drugiej części katalogu zamieszczona jest prezentacja 120 eksponatów z wystawy, głównie wykonanych przez Ericha Adolfa, Hansa Adolfa, Jaroslava Vonkę, a także przez kilku konkurujących z nimi rzemieślników, w tym Alberta Greinera i Tillmanna Schmitza. Są to m.in. monstrancje, relikwiarze, kielichy mszalne, cyboria, krucyfiksy, figury aniołów, antepedium ołtarza głównego z kościoła św. św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej, kustodie, pateny komunijne, świeczniki ołtarzowe i paschalne, kinkiety, medale okolicznościowe, puchary. Szczegółowe noty informują o dacie powstania obiektów, materiale, wymiarach, są tu też precyzyjne opisy inskrypcji i zdobiących przedstawień. Bardzo dobrej jakości zdjęcia dają czytelnikom wyobrażenie o wartości obiektów.


Oprócz zwykle zamieszczanej bibliografii, w katalogu znajdują się też indeksy osób i miejscowości oraz spis nazw firm, wymienionych w publikacji.

Katalog to niejedyne wydawnictwo uzupełniające wystawę. Muzeum przygotowało również niespodziankę dla dzieci – informator o wystawie, napisany przez Iwonę Gołaj. Kolorowa, ciekawa edytorsko broszura w przystępny sposób opowiada o ekspozycji.


Katalog (cena: 90 zł) i informator (cena: 12 zł) są do nabycia w muzealnym sklepiku.


Wystawa trwa do 15 czerwca 2015 r. (więcej).


2015-05-14« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI