home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wystawa „Zegary w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu”

Licząca 85 sztuk kolekcja czasomierzy Zamku Królewskiego na Wawelu, prezentowana na co dzień w Skarbcu Koronnym, komnatach zamkowych i w wawelskich oddziałach – Pieskowej Skale i Stryszowie, po raz pierwszy pokazana jest niemal w całości na wystawie czasowej, mieszczącej się w skrzydle zachodnim Zamku, umożliwiając zwiedzającym zorientowanie się w liczebności i wartości artystycznej zbioru. Wystawa w Zamku Królewskim na Wawelu „Zegary w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu” czynna jest od 3 marca do 3 maja 2015 r.

Zegar portykowy, Jan Wilhelm Berdau, Kraków, 1820-1830


Początki kolekcji sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia, kiedy to rozpoczęto renowację wnętrz odzyskanego zamku i zaczęto myśleć o wyposażeniu komnat. Przez blisko sto następnych lat udało się zgromadzić na Wawelu pokaźny zespół, ze znaczącą grupą wczesnych zegarów stołowych z końca XVI i z XVII w., a także osiemnasto- i dziewiętnastowiecznych francuskich zegarów ściennych i kominkowych. Mniej liczne są obiekty pochodzące z Holandii, Anglii czy Austrii, choć i wśród nich odnotować można interesujące egzemplarze zegarów gabinetowych, ściennych czy szafowych. Kolekcję uzupełniają przykłady zegarów powozowych oraz zegarków kieszonkowych i na rękę.

Zegar konsolowy bracket clock, Stephen Rimbault, Londyn, 1760-1764

Zegar wazonowy, David Fronmiller, Augsburg, ok. 1600


Oprawa plastyczna wystawy, nawiązująca zgodnie z koncepcją jej autora Marka Suchowiaka do tarczy zegarowej, pozwala widzowi obcować bezpośrednio z obiektami odbieranymi wieloplanowo, przyjrzeć się dekoracji i układowi mechanizmów, posłuchać wybijanych godzin i kwadransów, melodii pozytywek, poczuć przez chwilę oddech czasu.


Tekst: Stanisława Link-Lenczowska« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI