home

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wystawa „Zegary w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu”

Licząca 85 sztuk kolekcja czasomierzy Zamku Królewskiego na Wawelu, prezentowana na co dzień w Skarbcu Koronnym, komnatach zamkowych i w wawelskich oddziałach – Pieskowej Skale i Stryszowie, po raz pierwszy pokazana jest niemal w całości na wystawie czasowej, mieszczącej się w skrzydle zachodnim Zamku, umożliwiając zwiedzającym zorientowanie się w liczebności i wartości artystycznej zbioru. Wystawa w Zamku Królewskim na Wawelu „Zegary w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu” czynna jest od 3 marca do 3 maja 2015 r.

Zegar portykowy, Jan Wilhelm Berdau, Kraków, 1820-1830


Początki kolekcji sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia, kiedy to rozpoczęto renowację wnętrz odzyskanego zamku i zaczęto myśleć o wyposażeniu komnat. Przez blisko sto następnych lat udało się zgromadzić na Wawelu pokaźny zespół, ze znaczącą grupą wczesnych zegarów stołowych z końca XVI i z XVII w., a także osiemnasto- i dziewiętnastowiecznych francuskich zegarów ściennych i kominkowych. Mniej liczne są obiekty pochodzące z Holandii, Anglii czy Austrii, choć i wśród nich odnotować można interesujące egzemplarze zegarów gabinetowych, ściennych czy szafowych. Kolekcję uzupełniają przykłady zegarów powozowych oraz zegarków kieszonkowych i na rękę.

Zegar konsolowy bracket clock, Stephen Rimbault, Londyn, 1760-1764

Zegar wazonowy, David Fronmiller, Augsburg, ok. 1600


Oprawa plastyczna wystawy, nawiązująca zgodnie z koncepcją jej autora Marka Suchowiaka do tarczy zegarowej, pozwala widzowi obcować bezpośrednio z obiektami odbieranymi wieloplanowo, przyjrzeć się dekoracji i układowi mechanizmów, posłuchać wybijanych godzin i kwadransów, melodii pozytywek, poczuć przez chwilę oddech czasu.


Tekst: Stanisława Link-Lenczowska« powrót


„Między formą a treścią. Zakopiańska kolonia artystyczna” (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

Na wystawie zaprezentowane zostało zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego kształtowania i największego rozkwitu, tj. od 2. połowy XIX w. do 1939 r. Zakopane tamtego czasu jest znakomitym tłem do pokazania przemian, jakie nastąpiły w sztuce polskiej, od malarstwa sięgającego jeszcze okresu romantyzmu, poprzez realizm, Młodą Polskę aż do awangardowego formizmu.

czytaj więcej


Modernizm na Węgrzech 1900-1930

W Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa „Modernizm na Węgrzech 1900-1930”, przygotowana we współpracy z Muzeum im. Janusa Pannoniusa w Peczu oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Ekspozycja, stanowiąca zwieńczenie obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, prezentowana będzie do 7 stycznia 2018 r.

czytaj więcej


„Biedermeier” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ponad czterysta pięknych przedmiotów – obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, którymi na co dzień otaczało się bogate mieszczaństwo od Wiednia po Wilno – zostało pokazanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa jest pierwszą w Polsce tak dużą prezentacją biedermeieru – sztuki i kultury mieszczańskiej w Europie Środkowej i Północnej w latach 1815–1848, pomiędzy Kongresem Wiedeńskim i Wiosną Ludów. Można ją oglądać w dniach 5.10.2017-7.01.2018. Zapraszamy do lektury tekstu kuratorek ekspozycji.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI