home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wystawa „Zegary w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu”

Licząca 85 sztuk kolekcja czasomierzy Zamku Królewskiego na Wawelu, prezentowana na co dzień w Skarbcu Koronnym, komnatach zamkowych i w wawelskich oddziałach – Pieskowej Skale i Stryszowie, po raz pierwszy pokazana jest niemal w całości na wystawie czasowej, mieszczącej się w skrzydle zachodnim Zamku, umożliwiając zwiedzającym zorientowanie się w liczebności i wartości artystycznej zbioru. Wystawa w Zamku Królewskim na Wawelu „Zegary w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu” czynna jest od 3 marca do 3 maja 2015 r.

Zegar portykowy, Jan Wilhelm Berdau, Kraków, 1820-1830


Początki kolekcji sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia, kiedy to rozpoczęto renowację wnętrz odzyskanego zamku i zaczęto myśleć o wyposażeniu komnat. Przez blisko sto następnych lat udało się zgromadzić na Wawelu pokaźny zespół, ze znaczącą grupą wczesnych zegarów stołowych z końca XVI i z XVII w., a także osiemnasto- i dziewiętnastowiecznych francuskich zegarów ściennych i kominkowych. Mniej liczne są obiekty pochodzące z Holandii, Anglii czy Austrii, choć i wśród nich odnotować można interesujące egzemplarze zegarów gabinetowych, ściennych czy szafowych. Kolekcję uzupełniają przykłady zegarów powozowych oraz zegarków kieszonkowych i na rękę.

Zegar konsolowy bracket clock, Stephen Rimbault, Londyn, 1760-1764

Zegar wazonowy, David Fronmiller, Augsburg, ok. 1600


Oprawa plastyczna wystawy, nawiązująca zgodnie z koncepcją jej autora Marka Suchowiaka do tarczy zegarowej, pozwala widzowi obcować bezpośrednio z obiektami odbieranymi wieloplanowo, przyjrzeć się dekoracji i układowi mechanizmów, posłuchać wybijanych godzin i kwadransów, melodii pozytywek, poczuć przez chwilę oddech czasu.


Tekst: Stanisława Link-Lenczowska« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI