home

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wystawa „Zegary w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu”

Licząca 85 sztuk kolekcja czasomierzy Zamku Królewskiego na Wawelu, prezentowana na co dzień w Skarbcu Koronnym, komnatach zamkowych i w wawelskich oddziałach – Pieskowej Skale i Stryszowie, po raz pierwszy pokazana jest niemal w całości na wystawie czasowej, mieszczącej się w skrzydle zachodnim Zamku, umożliwiając zwiedzającym zorientowanie się w liczebności i wartości artystycznej zbioru. Wystawa w Zamku Królewskim na Wawelu „Zegary w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu” czynna jest od 3 marca do 3 maja 2015 r.

Zegar portykowy, Jan Wilhelm Berdau, Kraków, 1820-1830


Początki kolekcji sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia, kiedy to rozpoczęto renowację wnętrz odzyskanego zamku i zaczęto myśleć o wyposażeniu komnat. Przez blisko sto następnych lat udało się zgromadzić na Wawelu pokaźny zespół, ze znaczącą grupą wczesnych zegarów stołowych z końca XVI i z XVII w., a także osiemnasto- i dziewiętnastowiecznych francuskich zegarów ściennych i kominkowych. Mniej liczne są obiekty pochodzące z Holandii, Anglii czy Austrii, choć i wśród nich odnotować można interesujące egzemplarze zegarów gabinetowych, ściennych czy szafowych. Kolekcję uzupełniają przykłady zegarów powozowych oraz zegarków kieszonkowych i na rękę.

Zegar konsolowy bracket clock, Stephen Rimbault, Londyn, 1760-1764

Zegar wazonowy, David Fronmiller, Augsburg, ok. 1600


Oprawa plastyczna wystawy, nawiązująca zgodnie z koncepcją jej autora Marka Suchowiaka do tarczy zegarowej, pozwala widzowi obcować bezpośrednio z obiektami odbieranymi wieloplanowo, przyjrzeć się dekoracji i układowi mechanizmów, posłuchać wybijanych godzin i kwadransów, melodii pozytywek, poczuć przez chwilę oddech czasu.


Tekst: Stanisława Link-Lenczowska« powrót


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz” – apel o udostępnienie dzieł na wystawę

Pod koniec 2017 r. Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizuje wystawę przedstawiającą drogi twórcze dwóch wybitnych malarzy polskiego realizmu: Franciszka Kostrzewskiego (1826–1911) i Józefa Szermentowskiego (1833–1876), ich wpływ na rozwój malarstwa krajowego i ilustratorstwo, a także związki z regionem świętokrzyskim. Poszukiwane są dzieła tych twórców, które mogłyby wzbogacić wystawę.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej


„Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje wystawę „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej. Jej otwarcie uświetni Noc Muzeów 27 maja br.; pokaz potrwa do 5 listopada.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie


Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI