home

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Kolorowe międzywojnie. Polskie malarstwo z lat 1918-1939 z kolekcji prywatnej

Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na wystawę polskiej sztuki przedwojennej, przedstawiającej, tworzonej między wojnami światowymi XX wieku. Wystawę Kolorowe międzywojnie. Polskie malarstwo z lat 1918-1939 z kolekcji prywatnej można oglądać od 21 marca do 14 czerwca 2015 r. w Muzeum Miasta Łodzi w Aneksie Jednego Mistrza. Na tej kameralnej ekspozycji, tematycznie i stylistycznie dopowiadającej ofertę Galerii Mistrzów Polskich, znalazło się 31 prac wypożyczonych od prywatnego kolekcjonera: głównie obrazy olejne, wzbogacone przykładami gwaszu, pasteli i sangwiny. Autorzy obrazów to wybitni polscy malarze, reprezentujący najważniejsze style i kierunki artystycznych poszukiwań lat 1918-1939, jak: Tymon Niesiołowski (nowy klasycyzm), Eugeniusz Eibisch (koloryzm), Alicja Halicka, Mojżesz Kisling, Roman Kramsztyk (postimpresjonizm z kręgu École de Paris), Zbigniew Pronaszko (formizm),  Jan Gotard, Jan Wydra, Teresa Roszkowska (realizm Szkoły Warszawskiej, Bractwo Świętego Łukasza), Feliks Michał Wygrzywalski, Alfons Karpiński (nurt dekoracyjny). Na wystawie pokazano również dzieła indywidualności wymykających się jednoznacznym klasyfikacjom, takich jak Tadeusz Makowski czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. Ciekawostką są obrazy łódzkich malarzy: Wacława Borowskiego, Maurycego Mędrzyckiego i Konstantego Mackiewicza.

Roman Kramsztyk, „Pejzaż z Coullioure we Francji”, ok. 1925, olej na płótnie, własność prywatna

Mojżesz Kisling, „Kutry w porcie”, 1935, olej na płótnie, własność prywatna


Łódzka prezentacja tego zbioru, obejmującego portrety, pejzaże, martwe natury, akt, sceny rodzajowe, jest wystawienniczym debiutem, a zarazem przyczynkiem do prowadzonych przez Muzeum badań nad lokalnym kolekcjonerstwem prywatnym. Tytuł wystawy: Kolorowe międzywojnie – odnosi się zaś do różnorodności stylistycznej i warsztatowej polskiego malarstwa oraz wielości kierunków jego poszukiwań z tego okresu. Dotyczy to zarówno sztuki powstającej na terenie odrodzonej II RP w środowiskach: warszawskim, krakowskim, wileńskim, zakopiańskim, jak i w Paryżu, gdzie w międzywojniu mieszkała znacząca grupa rodaków związanych ze środowiskiem École de Paris. Polscy artyści po pierwszej wojnie światowej aktywnie włączyli się w kształtowanie nowoczesności, rezygnując z narodowej martyrologii na rzecz poszukiwania wartości uniwersalnych, ponadlokalnych czym wpisali się w rozwój sztuki europejskiej, a wielu z nich udało się wypracować oryginalny styl i zrobić międzynarodową karierę.

Wacław Borowski, „Scena antyczna”, lata 20./30. XX wieku, gwasz, papier,własność prywatna


Po zakończeniu prezentacji w Łodzi wystawa będzie pokazywana w Muzeum Lubelskim w Lublinie od 19 czerwca do 23 sierpnia 2015 roku.


Monika Nowakowska – kurator wystawy


2015-03-27« powrót


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz” – apel o udostępnienie dzieł na wystawę

Pod koniec 2017 r. Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizuje wystawę przedstawiającą drogi twórcze dwóch wybitnych malarzy polskiego realizmu: Franciszka Kostrzewskiego (1826–1911) i Józefa Szermentowskiego (1833–1876), ich wpływ na rozwój malarstwa krajowego i ilustratorstwo, a także związki z regionem świętokrzyskim. Poszukiwane są dzieła tych twórców, które mogłyby wzbogacić wystawę.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej


„Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje wystawę „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej. Jej otwarcie uświetni Noc Muzeów 27 maja br.; pokaz potrwa do 5 listopada.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie


Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI