home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Portret i czas. Malarstwo Ludomira, Wincentego i Aleksandra Sleńdzińskich” w Zatroczu na Litwie

W Białym Pałacu w Zatroczu na Litwie do 6 września 2015 r. można oglądać wystawę „Portret i czas” poświęconą twórczości rodziny Sleńdzińskich. Znalazło się na niej 107 prac. „W większości są to portrety, ponieważ nie tylko Ludomir, ale również jego ojciec Wincenty oraz dziadek Aleksander najczęściej wykonywali malarstwo portretowe. Stąd nazwa wystawy „Portret i czas”, ponieważ można zobaczyć tu malarstwo portretowe od wieku XIX do XX” – tłumaczyła kurator wystawy Izabela Suchocka z Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Podkreśliła, że wystawa malarstwa Sleńdzińskich w Zatroczu jest niezwykle ważnym przedsięwzięciem, gdyż jest to swoisty powrót dynastii malarzy do Wilna. „Są to trzy pokolenia atystów-malarzy, którzy mieszkali w Wilnie, a później w Krakowie. Myślę, że to największa wystawa od czasów drugiej wojny światowej, nie tylko na Litwie, ale również w Polsce”.

Aleksander Sleńdziński żył w latach 1803-1878, był malarzem, przyjaźnił się z Józefem Ignacym Kraszewskim i Stanisławem Moniuszką. Wincenty Sleńdziński (1837-1909) ukończył Szkołę Sztuk Pięknych w Moskwie. Był uczestnikiem powstania styczniowego, po powstaniu został zesłany w głąb Rosji; do Wilna powrócił 1889 r. Pisał również scenariusze teatralne, wiersze oraz krótkie rozważania filozoficzne. Ludomir Sleńdziński (1889-1980) był malarzem, rzeźbiarzem, profesorem Uniwersytetu Stefana Batorego i Politechniki Krakowskiej. W czasie drugiej wojny światowej był więziony przez gestapo, po wojnie wyjechał do Polski.

Wernisaż wystawy 16.09.2014, fot. za www.zw.lt

Ekspozycja zawiera głównie prace najmłodszego i najbardziej znanego przedstawiciela wywodzącej się z Wilna artystycznej dynastii, Ludomira Sleńdzińskiego. Jest to kolejne ważne przedsięwzięcie w historii polsko-litewskiego Projektu Zatrocze, finansowanego i organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieła pochodzą ze zbiorów: Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Muzeum Narodowego w Warszawie, Lietuvos Dailes Muziejus w Wilnie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz kolekcji prywatnych.

 
Biały Pałacw Zatroczu, fot. Sylwester Rudnik


W przestrzeni ekspozycyjnej dawnego pałacu Tyszkiewiczów umieszczono dzieła sztuki oraz archiwalia według następujących zagadnień tematycznych:

- Nad Wilią i nad Wisłą – wybór dzieł artysty z okresu wileńskiego (1923-1945) i krakowskiego (1945-1980);

- Ręką Mistrza – prace na papierze wykonane różnymi technikami rysunkowymi: ołówkiem, sepią, sangwiną, kredką litograficzną;

- Podróże i powroty – malarstwo olejne z podróży studyjnych do Włoch i Grecji, portrety rodzinne;

- W poszukiwaniu trzeciego wymiaru – prace rzeźbiarskie i płaskorzeźbione;

- Ludomir z Wilna Sleńdziński – wybór dzieł malarskich z okresu wileńskiego (1923-1945);

- Irena i Ludomir – opowieść o miłości;

- Protoplaści artystycznej dynastii: Aleksander i Wincenty Sleńdzińscy;

- Wilno graficznie – wybór dzieł z kolekcji grafiki Galerii im. Sleńdzińskich.


Informacje za: www.zw.lt, www.galeriaslendzinskich.pl

2015-04-13« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI