home

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Portret i czas. Malarstwo Ludomira, Wincentego i Aleksandra Sleńdzińskich” w Zatroczu na Litwie

W Białym Pałacu w Zatroczu na Litwie do 6 września 2015 r. można oglądać wystawę „Portret i czas” poświęconą twórczości rodziny Sleńdzińskich. Znalazło się na niej 107 prac. „W większości są to portrety, ponieważ nie tylko Ludomir, ale również jego ojciec Wincenty oraz dziadek Aleksander najczęściej wykonywali malarstwo portretowe. Stąd nazwa wystawy „Portret i czas”, ponieważ można zobaczyć tu malarstwo portretowe od wieku XIX do XX” – tłumaczyła kurator wystawy Izabela Suchocka z Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Podkreśliła, że wystawa malarstwa Sleńdzińskich w Zatroczu jest niezwykle ważnym przedsięwzięciem, gdyż jest to swoisty powrót dynastii malarzy do Wilna. „Są to trzy pokolenia atystów-malarzy, którzy mieszkali w Wilnie, a później w Krakowie. Myślę, że to największa wystawa od czasów drugiej wojny światowej, nie tylko na Litwie, ale również w Polsce”.

Aleksander Sleńdziński żył w latach 1803-1878, był malarzem, przyjaźnił się z Józefem Ignacym Kraszewskim i Stanisławem Moniuszką. Wincenty Sleńdziński (1837-1909) ukończył Szkołę Sztuk Pięknych w Moskwie. Był uczestnikiem powstania styczniowego, po powstaniu został zesłany w głąb Rosji; do Wilna powrócił 1889 r. Pisał również scenariusze teatralne, wiersze oraz krótkie rozważania filozoficzne. Ludomir Sleńdziński (1889-1980) był malarzem, rzeźbiarzem, profesorem Uniwersytetu Stefana Batorego i Politechniki Krakowskiej. W czasie drugiej wojny światowej był więziony przez gestapo, po wojnie wyjechał do Polski.

Wernisaż wystawy 16.09.2014, fot. za www.zw.lt

Ekspozycja zawiera głównie prace najmłodszego i najbardziej znanego przedstawiciela wywodzącej się z Wilna artystycznej dynastii, Ludomira Sleńdzińskiego. Jest to kolejne ważne przedsięwzięcie w historii polsko-litewskiego Projektu Zatrocze, finansowanego i organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieła pochodzą ze zbiorów: Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Muzeum Narodowego w Warszawie, Lietuvos Dailes Muziejus w Wilnie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz kolekcji prywatnych.

 
Biały Pałacw Zatroczu, fot. Sylwester Rudnik


W przestrzeni ekspozycyjnej dawnego pałacu Tyszkiewiczów umieszczono dzieła sztuki oraz archiwalia według następujących zagadnień tematycznych:

- Nad Wilią i nad Wisłą – wybór dzieł artysty z okresu wileńskiego (1923-1945) i krakowskiego (1945-1980);

- Ręką Mistrza – prace na papierze wykonane różnymi technikami rysunkowymi: ołówkiem, sepią, sangwiną, kredką litograficzną;

- Podróże i powroty – malarstwo olejne z podróży studyjnych do Włoch i Grecji, portrety rodzinne;

- W poszukiwaniu trzeciego wymiaru – prace rzeźbiarskie i płaskorzeźbione;

- Ludomir z Wilna Sleńdziński – wybór dzieł malarskich z okresu wileńskiego (1923-1945);

- Irena i Ludomir – opowieść o miłości;

- Protoplaści artystycznej dynastii: Aleksander i Wincenty Sleńdzińscy;

- Wilno graficznie – wybór dzieł z kolekcji grafiki Galerii im. Sleńdzińskich.


Informacje za: www.zw.lt, www.galeriaslendzinskich.pl

2015-04-13« powrót


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz” – apel o udostępnienie dzieł na wystawę

Pod koniec 2017 r. Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizuje wystawę przedstawiającą drogi twórcze dwóch wybitnych malarzy polskiego realizmu: Franciszka Kostrzewskiego (1826–1911) i Józefa Szermentowskiego (1833–1876), ich wpływ na rozwój malarstwa krajowego i ilustratorstwo, a także związki z regionem świętokrzyskim. Poszukiwane są dzieła tych twórców, które mogłyby wzbogacić wystawę.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej


„Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje wystawę „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej. Jej otwarcie uświetni Noc Muzeów 27 maja br.; pokaz potrwa do 5 listopada.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie


Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI