home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Pieczęć w praktyce kancelaryjnej od XIV do XVIII wieku

Od 15 kwietnia do 7 czerwca 2015 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę „Pieczęć w praktyce kancelaryjnej od XIV do XVIII wieku”. Znajdą się na niej m.in. pieczęć Uniwersytetu Jagiellońskiego i tłok pieczętny klarysek głogowskich; najstarsze eksponaty pochodzą z XIV stulecia, najmłodsze z ok. 1800 r.

Pieczęć biskupa poznańskiego Andrzeja Bnińskiego z 1451 r.


Pieczęć jako podpis uwierzytelniający dokument ulegała w ciągu stuleci zmianom, które w istotny sposób wpływały na sposób jej wykonywania oraz ochrony. Celem wystawy jest ukazanie procesu tworzenia takiego właśnie podpisu, poczynając od ukazania narzędzi i rodzajów używanego materiału, przez zabezpieczenia utrudniające jego zniszczenie, aż po sposób umieszczania na lub przy pergaminowych i papierowych dokumentach. Na ekspozycji będzie można zobaczyć średniowieczne i nowożytne tłoki pieczętne (m.in. kapituły kolegiaty Świętego Krzyża w Opolu, miasta Czerna, pieczęci mniejszej Góry Śląskiej, cechu wrocławskich farbiarzy, cechu wrocławskich kowali i płatnerzy i nyskich czeladników piekarskich), a także wrocławską prasę śrubową z 1730 r. wraz z kilkoma XVIII-wiecznymi typariuszami magistrackimi (tj. metalowymi stemplami do wyciskania pieczęci). Zwiedzający zobaczą także średniowieczne pieczęcie woskowe różnie wykonywane i zabezpieczone (np. pieczęć biskupa poznańskiego Andrzeja Bnińskiego z 1451 r.), nowożytne pieczęcie papierowe oraz lakowe, a także całe opieczętowane dokumenty – wśród nich list nauki rzemiosła złotniczego Kaspara Krause z 1612 r. Będzie można porównać zabytki sfragistyczne pochodzące z kancelarii władców, hierarchów kościelnych, samorządów miejskich i organizacji cechowych (np. obok pieczęci dostojników kościelnych chronionych metalowymi puszkami ze zwykłej stalowej blachy pokazana zostanie pieczęć majestatyczna pruskiego króla Fryderyka II w ozdobnej puszce srebrnej z widocznymi jeszcze śladami pierwotnego złocenia).


Źródło: informacja prasowa« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI