home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Cykl rzeźb „Cztery pory roku” powrócił do Pałacu Przebendowskich

26 lutego 2015 r. odbyła się uroczystość przekazania do zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie czterech rzeźb, które stanowiły ozdobę Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, obecną siedzibę Muzeum. Rzeźby nieznanego autorstwa wykonane zostały na polecenie Jana Zawiszy, który zakupił pałac w 1863 r. Były one umieszczone na cokołach i zdobiły prostokątny taras ogrodowy znajdujący się od wschodniej strony budynku. Zgodnie z ówczesnymi upodobaniami epoki oraz archeologicznymi zainteresowaniami Jana Zawiszy, rzeźby były kopiami antycznych marmurów.
Wiosna

Lato


Cykl czterech rzeźb, wykonanych z białego marmuru kararyjskiego, to personifikacje pór roku. Postacie zaprezentowane są w kontrapoście, w długich, pofałdowanych antycznych szatach. Wiosna przedstawiona została z wieńcem kwiatów na głowie oraz z bukietem w prawej dłoni. Lato symbolizuje kobieta odsłaniająca lewą pierś i bark, z wieńcem kłosów zboża na głowie, w lewej dłoni trzymająca róg obfitości, w prawej zaś kiść owoców. Jesień natomiast to postać kobiety trzymająca w prawej dłoni owoce, będące symbolem plonów jesiennych. Zima ukazana została jako sędziwy mężczyzna, z brodą, w szacie z kapturem nasuniętym na głowę i rękoma skrzyżowanymi na piersi. Rzeźby obrazowały ciągłość i jednocześnie kolejność zmian pór roku. Symbolizowały zarazem związek życia z naturą.

Jesień

Zima


Rzeźby do sierpniowych dni 1944 r. zdobiły taras pałacowy. W czasie powstania warszawskiego pałac znalazł się na linii frontu i został zniszczony w prawie siedemdziesięciu procentach. Podczas odgruzowywania odnaleziono rzeźby i przekazano m.in. do Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy. Po kilkudziesięciu latach wszystkie cztery rzeźby powróciły do Pałacu Przebendowskich/Radziwiłów. Ich uroczyste przekazanie odbyło się w ramach nowego cyklu przygotowanego przez Muzeum Niepodległości „Odzyskane dziedzictwo”.


2014-03-11« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI