home

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Cykl rzeźb „Cztery pory roku” powrócił do Pałacu Przebendowskich

26 lutego 2015 r. odbyła się uroczystość przekazania do zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie czterech rzeźb, które stanowiły ozdobę Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, obecną siedzibę Muzeum. Rzeźby nieznanego autorstwa wykonane zostały na polecenie Jana Zawiszy, który zakupił pałac w 1863 r. Były one umieszczone na cokołach i zdobiły prostokątny taras ogrodowy znajdujący się od wschodniej strony budynku. Zgodnie z ówczesnymi upodobaniami epoki oraz archeologicznymi zainteresowaniami Jana Zawiszy, rzeźby były kopiami antycznych marmurów.
Wiosna

Lato


Cykl czterech rzeźb, wykonanych z białego marmuru kararyjskiego, to personifikacje pór roku. Postacie zaprezentowane są w kontrapoście, w długich, pofałdowanych antycznych szatach. Wiosna przedstawiona została z wieńcem kwiatów na głowie oraz z bukietem w prawej dłoni. Lato symbolizuje kobieta odsłaniająca lewą pierś i bark, z wieńcem kłosów zboża na głowie, w lewej dłoni trzymająca róg obfitości, w prawej zaś kiść owoców. Jesień natomiast to postać kobiety trzymająca w prawej dłoni owoce, będące symbolem plonów jesiennych. Zima ukazana została jako sędziwy mężczyzna, z brodą, w szacie z kapturem nasuniętym na głowę i rękoma skrzyżowanymi na piersi. Rzeźby obrazowały ciągłość i jednocześnie kolejność zmian pór roku. Symbolizowały zarazem związek życia z naturą.

Jesień

Zima


Rzeźby do sierpniowych dni 1944 r. zdobiły taras pałacowy. W czasie powstania warszawskiego pałac znalazł się na linii frontu i został zniszczony w prawie siedemdziesięciu procentach. Podczas odgruzowywania odnaleziono rzeźby i przekazano m.in. do Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy. Po kilkudziesięciu latach wszystkie cztery rzeźby powróciły do Pałacu Przebendowskich/Radziwiłów. Ich uroczyste przekazanie odbyło się w ramach nowego cyklu przygotowanego przez Muzeum Niepodległości „Odzyskane dziedzictwo”.


2014-03-11« powrót


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz” – apel o udostępnienie dzieł na wystawę

Pod koniec 2017 r. Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizuje wystawę przedstawiającą drogi twórcze dwóch wybitnych malarzy polskiego realizmu: Franciszka Kostrzewskiego (1826–1911) i Józefa Szermentowskiego (1833–1876), ich wpływ na rozwój malarstwa krajowego i ilustratorstwo, a także związki z regionem świętokrzyskim. Poszukiwane są dzieła tych twórców, które mogłyby wzbogacić wystawę.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej


„Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje wystawę „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej. Jej otwarcie uświetni Noc Muzeów 27 maja br.; pokaz potrwa do 5 listopada.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie


Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI