home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Cykl rzeźb „Cztery pory roku” powrócił do Pałacu Przebendowskich

26 lutego 2015 r. odbyła się uroczystość przekazania do zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie czterech rzeźb, które stanowiły ozdobę Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, obecną siedzibę Muzeum. Rzeźby nieznanego autorstwa wykonane zostały na polecenie Jana Zawiszy, który zakupił pałac w 1863 r. Były one umieszczone na cokołach i zdobiły prostokątny taras ogrodowy znajdujący się od wschodniej strony budynku. Zgodnie z ówczesnymi upodobaniami epoki oraz archeologicznymi zainteresowaniami Jana Zawiszy, rzeźby były kopiami antycznych marmurów.
Wiosna

Lato


Cykl czterech rzeźb, wykonanych z białego marmuru kararyjskiego, to personifikacje pór roku. Postacie zaprezentowane są w kontrapoście, w długich, pofałdowanych antycznych szatach. Wiosna przedstawiona została z wieńcem kwiatów na głowie oraz z bukietem w prawej dłoni. Lato symbolizuje kobieta odsłaniająca lewą pierś i bark, z wieńcem kłosów zboża na głowie, w lewej dłoni trzymająca róg obfitości, w prawej zaś kiść owoców. Jesień natomiast to postać kobiety trzymająca w prawej dłoni owoce, będące symbolem plonów jesiennych. Zima ukazana została jako sędziwy mężczyzna, z brodą, w szacie z kapturem nasuniętym na głowę i rękoma skrzyżowanymi na piersi. Rzeźby obrazowały ciągłość i jednocześnie kolejność zmian pór roku. Symbolizowały zarazem związek życia z naturą.

Jesień

Zima


Rzeźby do sierpniowych dni 1944 r. zdobiły taras pałacowy. W czasie powstania warszawskiego pałac znalazł się na linii frontu i został zniszczony w prawie siedemdziesięciu procentach. Podczas odgruzowywania odnaleziono rzeźby i przekazano m.in. do Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy. Po kilkudziesięciu latach wszystkie cztery rzeźby powróciły do Pałacu Przebendowskich/Radziwiłów. Ich uroczyste przekazanie odbyło się w ramach nowego cyklu przygotowanego przez Muzeum Niepodległości „Odzyskane dziedzictwo”.


2014-03-11« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI