home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Piękno malarstwa tuszem”

Wystawa replik zwojów z Narodowego Muzeum Pałacowego na Tajwanie pt. „Piękno malarstwa tuszem” czynna od 18 marca do 24 kwietnia 2015 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie prezentuje prace pochodzące z różnych nurtów tradycyjnego malarstwa chińskiego. Uzupełnienie głównych eksponatów stanowią ozdobne i użytkowe obiekty ceramiczne. Wśród motywów dekoracyjnych można znaleźć np. pejzaże, kwiaty i ludzkie postacie. Przedstawienia gór, lasów, pól i ogrodów pozwalały na oderwanie się od niepokojów świata materialnego, na chwilę beztroski.

Narodowe Muzeum Pałacowe w Tajpej (NPM) jest najbardziej prestiżowym muzeum na Tajwanie, odwiedzanym rocznie przez prawie 4,5 mln osób, posiadającym w kolekcji ponad 650 tys. dzieł starożytnej sztuki chińskiej. Główne ekspozycje w NPM obejmują malarstwo, kaligrafię, drogocenne książki i dokumenty, ceramikę i porcelanę, brązy, dzieła wykonane z jadeitu. Muzeum powstało w 1925 r. w Zakazanym Mieście w Pekinie, wkrótce po wygnaniu ostatniego cesarza. Zbiory obejmują kosztowności i dzieła sztuki gromadzone przez władców na przestrzeni wieków. W 1948 r. w związku z wojną domową w Chinach wznowioną po drugiej wojnie światowej, rząd Republiki Chińskiej zdecydował o ewakuowaniu na Tajwan najbardziej wartościowych zasobów dziedzictwa kulturowego.

Ekspozycja w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie to ukoronowanie wieloletniej owocnej współpracy i wymiany kulturowej z Biurem Gospodarczym i Kulturalnym Tajpej w Polsce. Można ją oglądać w pałacowym podziemiu.


[Źródło: informacja prasowa]

2015-03-15« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI