home

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Piękno malarstwa tuszem”

Wystawa replik zwojów z Narodowego Muzeum Pałacowego na Tajwanie pt. „Piękno malarstwa tuszem” czynna od 18 marca do 24 kwietnia 2015 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie prezentuje prace pochodzące z różnych nurtów tradycyjnego malarstwa chińskiego. Uzupełnienie głównych eksponatów stanowią ozdobne i użytkowe obiekty ceramiczne. Wśród motywów dekoracyjnych można znaleźć np. pejzaże, kwiaty i ludzkie postacie. Przedstawienia gór, lasów, pól i ogrodów pozwalały na oderwanie się od niepokojów świata materialnego, na chwilę beztroski.

Narodowe Muzeum Pałacowe w Tajpej (NPM) jest najbardziej prestiżowym muzeum na Tajwanie, odwiedzanym rocznie przez prawie 4,5 mln osób, posiadającym w kolekcji ponad 650 tys. dzieł starożytnej sztuki chińskiej. Główne ekspozycje w NPM obejmują malarstwo, kaligrafię, drogocenne książki i dokumenty, ceramikę i porcelanę, brązy, dzieła wykonane z jadeitu. Muzeum powstało w 1925 r. w Zakazanym Mieście w Pekinie, wkrótce po wygnaniu ostatniego cesarza. Zbiory obejmują kosztowności i dzieła sztuki gromadzone przez władców na przestrzeni wieków. W 1948 r. w związku z wojną domową w Chinach wznowioną po drugiej wojnie światowej, rząd Republiki Chińskiej zdecydował o ewakuowaniu na Tajwan najbardziej wartościowych zasobów dziedzictwa kulturowego.

Ekspozycja w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie to ukoronowanie wieloletniej owocnej współpracy i wymiany kulturowej z Biurem Gospodarczym i Kulturalnym Tajpej w Polsce. Można ją oglądać w pałacowym podziemiu.


[Źródło: informacja prasowa]

2015-03-15« powrót


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz” – apel o udostępnienie dzieł na wystawę

Pod koniec 2017 r. Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizuje wystawę przedstawiającą drogi twórcze dwóch wybitnych malarzy polskiego realizmu: Franciszka Kostrzewskiego (1826–1911) i Józefa Szermentowskiego (1833–1876), ich wpływ na rozwój malarstwa krajowego i ilustratorstwo, a także związki z regionem świętokrzyskim. Poszukiwane są dzieła tych twórców, które mogłyby wzbogacić wystawę.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej


„Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje wystawę „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej. Jej otwarcie uświetni Noc Muzeów 27 maja br.; pokaz potrwa do 5 listopada.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie


Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI