home

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Piękno malarstwa tuszem”

Wystawa replik zwojów z Narodowego Muzeum Pałacowego na Tajwanie pt. „Piękno malarstwa tuszem” czynna od 18 marca do 24 kwietnia 2015 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie prezentuje prace pochodzące z różnych nurtów tradycyjnego malarstwa chińskiego. Uzupełnienie głównych eksponatów stanowią ozdobne i użytkowe obiekty ceramiczne. Wśród motywów dekoracyjnych można znaleźć np. pejzaże, kwiaty i ludzkie postacie. Przedstawienia gór, lasów, pól i ogrodów pozwalały na oderwanie się od niepokojów świata materialnego, na chwilę beztroski.

Narodowe Muzeum Pałacowe w Tajpej (NPM) jest najbardziej prestiżowym muzeum na Tajwanie, odwiedzanym rocznie przez prawie 4,5 mln osób, posiadającym w kolekcji ponad 650 tys. dzieł starożytnej sztuki chińskiej. Główne ekspozycje w NPM obejmują malarstwo, kaligrafię, drogocenne książki i dokumenty, ceramikę i porcelanę, brązy, dzieła wykonane z jadeitu. Muzeum powstało w 1925 r. w Zakazanym Mieście w Pekinie, wkrótce po wygnaniu ostatniego cesarza. Zbiory obejmują kosztowności i dzieła sztuki gromadzone przez władców na przestrzeni wieków. W 1948 r. w związku z wojną domową w Chinach wznowioną po drugiej wojnie światowej, rząd Republiki Chińskiej zdecydował o ewakuowaniu na Tajwan najbardziej wartościowych zasobów dziedzictwa kulturowego.

Ekspozycja w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie to ukoronowanie wieloletniej owocnej współpracy i wymiany kulturowej z Biurem Gospodarczym i Kulturalnym Tajpej w Polsce. Można ją oglądać w pałacowym podziemiu.


[Źródło: informacja prasowa]

2015-03-15« powrót


„Między formą a treścią. Zakopiańska kolonia artystyczna” (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

Na wystawie zaprezentowane zostało zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego kształtowania i największego rozkwitu, tj. od 2. połowy XIX w. do 1939 r. Zakopane tamtego czasu jest znakomitym tłem do pokazania przemian, jakie nastąpiły w sztuce polskiej, od malarstwa sięgającego jeszcze okresu romantyzmu, poprzez realizm, Młodą Polskę aż do awangardowego formizmu.

czytaj więcej


Modernizm na Węgrzech 1900-1930

W Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa „Modernizm na Węgrzech 1900-1930”, przygotowana we współpracy z Muzeum im. Janusa Pannoniusa w Peczu oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Ekspozycja, stanowiąca zwieńczenie obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, prezentowana będzie do 7 stycznia 2018 r.

czytaj więcej


„Biedermeier” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ponad czterysta pięknych przedmiotów – obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, którymi na co dzień otaczało się bogate mieszczaństwo od Wiednia po Wilno – zostało pokazanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa jest pierwszą w Polsce tak dużą prezentacją biedermeieru – sztuki i kultury mieszczańskiej w Europie Środkowej i Północnej w latach 1815–1848, pomiędzy Kongresem Wiedeńskim i Wiosną Ludów. Można ją oglądać w dniach 5.10.2017-7.01.2018. Zapraszamy do lektury tekstu kuratorek ekspozycji.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI