home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Piękno malarstwa tuszem”

Wystawa replik zwojów z Narodowego Muzeum Pałacowego na Tajwanie pt. „Piękno malarstwa tuszem” czynna od 18 marca do 24 kwietnia 2015 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie prezentuje prace pochodzące z różnych nurtów tradycyjnego malarstwa chińskiego. Uzupełnienie głównych eksponatów stanowią ozdobne i użytkowe obiekty ceramiczne. Wśród motywów dekoracyjnych można znaleźć np. pejzaże, kwiaty i ludzkie postacie. Przedstawienia gór, lasów, pól i ogrodów pozwalały na oderwanie się od niepokojów świata materialnego, na chwilę beztroski.

Narodowe Muzeum Pałacowe w Tajpej (NPM) jest najbardziej prestiżowym muzeum na Tajwanie, odwiedzanym rocznie przez prawie 4,5 mln osób, posiadającym w kolekcji ponad 650 tys. dzieł starożytnej sztuki chińskiej. Główne ekspozycje w NPM obejmują malarstwo, kaligrafię, drogocenne książki i dokumenty, ceramikę i porcelanę, brązy, dzieła wykonane z jadeitu. Muzeum powstało w 1925 r. w Zakazanym Mieście w Pekinie, wkrótce po wygnaniu ostatniego cesarza. Zbiory obejmują kosztowności i dzieła sztuki gromadzone przez władców na przestrzeni wieków. W 1948 r. w związku z wojną domową w Chinach wznowioną po drugiej wojnie światowej, rząd Republiki Chińskiej zdecydował o ewakuowaniu na Tajwan najbardziej wartościowych zasobów dziedzictwa kulturowego.

Ekspozycja w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie to ukoronowanie wieloletniej owocnej współpracy i wymiany kulturowej z Biurem Gospodarczym i Kulturalnym Tajpej w Polsce. Można ją oglądać w pałacowym podziemiu.


[Źródło: informacja prasowa]

2015-03-15« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI