home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Bielscy książęta Sułkowscy, jakich nie znacie”

Do 31 maja 2015 r. w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej dostępna jest wystawa czasowa Bielscy książęta Sułkowscy, jakich nie znacie. Ekspozycja jest owocem trzyletnich zintensyfikowanych badań i stanowi pierwszą prezentację tej linii magnackiego rodu, który trwale związał swe życiowe losy z bielskim zamkiem. Podzielona została na trzy części tematyczne: Pomiędzy Warszawą, Dreznem i Wiedniem; Lojalni poddani, buntownicy i rewolucjoniści; Liczna familia. Potomkowie księcia Ludwika. Zaproponowana chronologiczna podróż przez epoki, począwszy od 1. poł. XVIII w., aż po poł. XX w. wciąga w zawiłe arkany życia tej niezwykłej rodziny, w przypadku której bogactwo wydarzeń i faktów starczyłoby na niejeden scenariusz filmowy.

Na wystawie zgromadzono ponad 240 eksponatów, udostępnionych m.in. przez członków rodziny (w wielu przypadkach są to obiekty nieznane dotychczas badaczom), Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej oraz Oddział w Pszczynie, Muzeum Okręgowe w Lesznie, Parafię Katedralną pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej, Parafię pw. św. Mikołaja w Lesznie, PAN Bibliotekę Kórnicką, Fototekę Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Izbę Historyczną im. Adolfa Zubera w Kozach oraz prywatnych kolekcjonerów.

Wybrane wydarzenia towarzyszące wystawie:


20 marca 2015 r., godz. 17.00

Zamek książąt Sułkowskich, Salon Muzyczny

Wykład Bielscy Sułkowscy i ich motyle – od Rio Magdalena po Dolinę Luizy

Wykład na temat odkryć przyrodniczych Maksymiliana Sułkowskiego poprowadzi Grzegorz Madej, a dr Jacek Proszyk opowie o rzadkich owadach żyjących w dawnej Dolinie Luizy – ulubionym miejscu letnich spacerów księżnej Luizy Sułkowskiej.


21 kwietnia 2015 r., godz. 17.00

Zamek książąt Sułkowskich, Salon Muzyczny

Wykład Sułkowskich lasy książęce

Prelekcję na temat zabytków związanych z Sułkowskimi, położonych na terenie ich dawnych rewirów leśnych poprowadzi Jakub Krajewski.


15 maja 2015 r.

Konferencja naukowa Książęta Sułkowscy, jakich nie znacie

Organizator: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach.


Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.


[Źródło: www.muzeum.bielsko.pl]

2015-03-15« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI