home

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Bielscy książęta Sułkowscy, jakich nie znacie”

Do 31 maja 2015 r. w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej dostępna jest wystawa czasowa Bielscy książęta Sułkowscy, jakich nie znacie. Ekspozycja jest owocem trzyletnich zintensyfikowanych badań i stanowi pierwszą prezentację tej linii magnackiego rodu, który trwale związał swe życiowe losy z bielskim zamkiem. Podzielona została na trzy części tematyczne: Pomiędzy Warszawą, Dreznem i Wiedniem; Lojalni poddani, buntownicy i rewolucjoniści; Liczna familia. Potomkowie księcia Ludwika. Zaproponowana chronologiczna podróż przez epoki, począwszy od 1. poł. XVIII w., aż po poł. XX w. wciąga w zawiłe arkany życia tej niezwykłej rodziny, w przypadku której bogactwo wydarzeń i faktów starczyłoby na niejeden scenariusz filmowy.

Na wystawie zgromadzono ponad 240 eksponatów, udostępnionych m.in. przez członków rodziny (w wielu przypadkach są to obiekty nieznane dotychczas badaczom), Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej oraz Oddział w Pszczynie, Muzeum Okręgowe w Lesznie, Parafię Katedralną pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej, Parafię pw. św. Mikołaja w Lesznie, PAN Bibliotekę Kórnicką, Fototekę Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Izbę Historyczną im. Adolfa Zubera w Kozach oraz prywatnych kolekcjonerów.

Wybrane wydarzenia towarzyszące wystawie:


20 marca 2015 r., godz. 17.00

Zamek książąt Sułkowskich, Salon Muzyczny

Wykład Bielscy Sułkowscy i ich motyle – od Rio Magdalena po Dolinę Luizy

Wykład na temat odkryć przyrodniczych Maksymiliana Sułkowskiego poprowadzi Grzegorz Madej, a dr Jacek Proszyk opowie o rzadkich owadach żyjących w dawnej Dolinie Luizy – ulubionym miejscu letnich spacerów księżnej Luizy Sułkowskiej.


21 kwietnia 2015 r., godz. 17.00

Zamek książąt Sułkowskich, Salon Muzyczny

Wykład Sułkowskich lasy książęce

Prelekcję na temat zabytków związanych z Sułkowskimi, położonych na terenie ich dawnych rewirów leśnych poprowadzi Jakub Krajewski.


15 maja 2015 r.

Konferencja naukowa Książęta Sułkowscy, jakich nie znacie

Organizator: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach.


Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.


[Źródło: www.muzeum.bielsko.pl]

2015-03-15« powrót


„Między formą a treścią. Zakopiańska kolonia artystyczna” (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

Na wystawie zaprezentowane zostało zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego kształtowania i największego rozkwitu, tj. od 2. połowy XIX w. do 1939 r. Zakopane tamtego czasu jest znakomitym tłem do pokazania przemian, jakie nastąpiły w sztuce polskiej, od malarstwa sięgającego jeszcze okresu romantyzmu, poprzez realizm, Młodą Polskę aż do awangardowego formizmu.

czytaj więcej


Modernizm na Węgrzech 1900-1930

W Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa „Modernizm na Węgrzech 1900-1930”, przygotowana we współpracy z Muzeum im. Janusa Pannoniusa w Peczu oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Ekspozycja, stanowiąca zwieńczenie obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, prezentowana będzie do 7 stycznia 2018 r.

czytaj więcej


„Biedermeier” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ponad czterysta pięknych przedmiotów – obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, którymi na co dzień otaczało się bogate mieszczaństwo od Wiednia po Wilno – zostało pokazanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa jest pierwszą w Polsce tak dużą prezentacją biedermeieru – sztuki i kultury mieszczańskiej w Europie Środkowej i Północnej w latach 1815–1848, pomiędzy Kongresem Wiedeńskim i Wiosną Ludów. Można ją oglądać w dniach 5.10.2017-7.01.2018. Zapraszamy do lektury tekstu kuratorek ekspozycji.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI