home

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Bielscy książęta Sułkowscy, jakich nie znacie”

Do 31 maja 2015 r. w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej dostępna jest wystawa czasowa Bielscy książęta Sułkowscy, jakich nie znacie. Ekspozycja jest owocem trzyletnich zintensyfikowanych badań i stanowi pierwszą prezentację tej linii magnackiego rodu, który trwale związał swe życiowe losy z bielskim zamkiem. Podzielona została na trzy części tematyczne: Pomiędzy Warszawą, Dreznem i Wiedniem; Lojalni poddani, buntownicy i rewolucjoniści; Liczna familia. Potomkowie księcia Ludwika. Zaproponowana chronologiczna podróż przez epoki, począwszy od 1. poł. XVIII w., aż po poł. XX w. wciąga w zawiłe arkany życia tej niezwykłej rodziny, w przypadku której bogactwo wydarzeń i faktów starczyłoby na niejeden scenariusz filmowy.

Na wystawie zgromadzono ponad 240 eksponatów, udostępnionych m.in. przez członków rodziny (w wielu przypadkach są to obiekty nieznane dotychczas badaczom), Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej oraz Oddział w Pszczynie, Muzeum Okręgowe w Lesznie, Parafię Katedralną pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej, Parafię pw. św. Mikołaja w Lesznie, PAN Bibliotekę Kórnicką, Fototekę Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Izbę Historyczną im. Adolfa Zubera w Kozach oraz prywatnych kolekcjonerów.

Wybrane wydarzenia towarzyszące wystawie:


20 marca 2015 r., godz. 17.00

Zamek książąt Sułkowskich, Salon Muzyczny

Wykład Bielscy Sułkowscy i ich motyle – od Rio Magdalena po Dolinę Luizy

Wykład na temat odkryć przyrodniczych Maksymiliana Sułkowskiego poprowadzi Grzegorz Madej, a dr Jacek Proszyk opowie o rzadkich owadach żyjących w dawnej Dolinie Luizy – ulubionym miejscu letnich spacerów księżnej Luizy Sułkowskiej.


21 kwietnia 2015 r., godz. 17.00

Zamek książąt Sułkowskich, Salon Muzyczny

Wykład Sułkowskich lasy książęce

Prelekcję na temat zabytków związanych z Sułkowskimi, położonych na terenie ich dawnych rewirów leśnych poprowadzi Jakub Krajewski.


15 maja 2015 r.

Konferencja naukowa Książęta Sułkowscy, jakich nie znacie

Organizator: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach.


Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.


[Źródło: www.muzeum.bielsko.pl]

2015-03-15« powrót


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz” – apel o udostępnienie dzieł na wystawę

Pod koniec 2017 r. Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizuje wystawę przedstawiającą drogi twórcze dwóch wybitnych malarzy polskiego realizmu: Franciszka Kostrzewskiego (1826–1911) i Józefa Szermentowskiego (1833–1876), ich wpływ na rozwój malarstwa krajowego i ilustratorstwo, a także związki z regionem świętokrzyskim. Poszukiwane są dzieła tych twórców, które mogłyby wzbogacić wystawę.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej


„Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje wystawę „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej. Jej otwarcie uświetni Noc Muzeów 27 maja br.; pokaz potrwa do 5 listopada.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie


Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI