home

Numer 5-6, 2019


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Flora Danica – ekspozycja porcelanowego serwisu duńskich władców

Unikatową kolekcję porcelany, na której jadali duńscy królowie i która dziś jest w Danii prawdziwą perłą dziedzictwa narodowego, można oglądać do 30 października br. w Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Na ekspozycji „Flora Danica – stół królewski z kolekcji Narodowego Muzeum Historycznego Zamek Frederiksborg w Hillerød w Danii” znalazły się naczynia z ręcznie malowanej zastawy, znanej jako Flora Danica. Jej nazwa pochodzi od tytułu osiemnastowiecznego atlasu botanicznego Georga Christiana Oedera Verzeichniss zur der flora danica gehörigen, in den königreichen Dännemark und Norwegen, in den herzogthümern Schlesswig und Holstein, und in den grafschaften Oldenburg und Delmenhorst wildwachsenden kräuter, którego poszczególne zeszyty (w sumie 54) ukazywały się w latach 1761-1883 i stanowiły wybitne, szeroko w świecie doceniane dzieło duńskich uczonych. Zdobienia malarskie porcelanowego serwisu wykonane zostały na podstawie miedziorytów przedstawiających opisane w atlasie rośliny, zamieszczonych w pierwszych dziesięciu zeszytach tego dzieła, opracowanych przez G. C. Oedera (1761-1772), i jedenastu kolejnych autorstwa Ottona Friedricha Müllera (1775-1882), następnie Martina Vahla (1787-1799).

Półmisek okrągły z przykrywką, ok. 1800, w dekoracji malarskiej groszek bulwiasty (Lathyrus tuberosus L.)


Skarby z Danii są prezentowane w Jadalni Królewskiej w Pałacu na Wyspie. Właśnie tu król Stanisław August podejmował na słynnych obiadach czwartkowych swoich gości: wybitnych uczonych, artystów, polityków i twórców reform ustrojowo-gospodarczych. „Flora Danica to jeden z najsłynniejszych i najbardziej ekskluzywnych serwisów z porcelany, zarazem największy i najlepiej zachowany komplet porcelanowych naczyń obiadowych z XVIII w.” – mówi Mette Skougaard, dyrektor Zamku Fredriksborg. Charakterystyczne dla tego serwisu są dekoracje: bardzo wiernie odwzorowane rysunki, które pochodzą z naukowego atlasu botanicznego. Flora Danica jest wspaniałym świadectwem swoich czasów i odzwierciedleniem oświeceniowych idei”.


Zaprezentowane w Pałacu na Wyspie porcelanowe naczynia i figurki są częścią zabytkowej zastawy, która została wyprodukowana przez Królewską Fabrykę Porcelany (Den Kongelige Porcelainsfabrik) w latach 1790-1802. Na temat serwisu Flora Danica już przed osiemnastu laty zamieściliśmy w „Spotkaniach z Zabytkami” osobny artykuł (Niezwykłe serwisy: Flora Danica, nr 9, 1998, s. 11-14). To wybitne dzieło rzemiosła artystycznego z przełomu XVIII i XIX w. pierwotnie miało być darem dla carycy Katarzyny Wielkiej, ale ostatecznie duńska rodzina królewska zatrzymała je do własnego użytku.

Półmisek owalny z przykrywką, ok. 1800, w dekoracji malarskiej stulicha psia (Sisymbrium sophia L.)


Program wydarzeń towarzyszących wystawie obejmuje m.in. cykl spotkań edukacyjnych w Pałacu na Wyspie. Wśród tematów: historia serwisu i atlasu Flora Danica, słynne obiady czwartkowe, a także królewska XVIII-wieczna kuchnia. Ponadto przez cały sierpień w Jadalni Królewskiej (codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 11.00, 14.00 i 17.00) pracownicy muzeum opowiadać będą o zwyczajach obowiązujących przy stole Stanisława Augusta, zdradzą też najciekawsze przepisy mistrza królewskiej kuchni – Pawła Trema.

Naczynie do musztardy, ok. 1800, w dekoracji malarskiej borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea L.)


Na wystawę w Łazienkach Królewskich Zamek Frederiksborg wypożyczył kilkadziesiąt obiektów ze swoich zbiorów. Dyrektor Mette Skougaard przyznaje, że ze względu na swój wyjątkowy charakter i ogromną wartość kolekcja bardzo rzadko opuszcza mury zamku. Friedriksborg – jeden z najwspanialszych renesansowych zamków w Europie Północnej – został wzniesiony przez króla Chrystiana IV w latach 1600-1620. Od 1878 r. mieści się w nim Narodowe Muzeum Historyczne założone przez twórcę browaru Carlsberg – Jacoba Christiana Jacobsena. Obecnie Muzeum jest niezależną częścią Fundacji Carlsberga powołanej również przez Jacobsena dwa lata wcześniej.

Okrągła misa dekoracyjna, 2 poł. XIX w., w dekoracji malarskiej poziomka pospolita (Fragaria vesca L.)

Karta z Verzeichniss zur der flora danica gehörigen... Georga Christiana Oedera z miedziorytem przedstawiającym groszek leśny (Lathyrus sylvestris L.), t. 6, Kopenhaga 1767, tab. CCCXXV


Wystawa „Flora Danica – stół królewski z kolekcji Narodowego Muzeum Historycznego Zamek Frederiksborg w Hillerød w Danii” to rezultat współdziałania duńskiego muzeum i Łazienek Królewskich przy realizacji międzynarodowego projektu „Gardens of Light” (Ogrody Światła). 


Źródło: informacja prasowa

2016-08-08« powrót


Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019

Organizatorzy zapraszają do udziału w XIX Polsko-Niemieckiej Konferencji i podróży studyjnej „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019”, o podtytule Regionalne typy budownictwa drewnianego – wyzwania konserwatorskie, która odbędzie się w dniach 16-18 września 2019 r. w Zagrodzie Kołodzieja w Zgorzelcu. Konferencji towarzyszy podróż studyjna z walorem in situ, która w tym roku będzie wiodła przez: (po stronie polskiej) Zgorzelec, Działoszyn, Bogatynię, (po stronie niemieckiej) Obercunnersdorf, Ebersbach, Eibau.

czytaj więcej


O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach

Od 4 czerwca do 29 września 2019 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach będzie prezentowana wystawa „O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach”. Pojawi się na niej kilkaset zabytków użyczonych z kilkunastu polskich muzeów.

czytaj więcej


Dar dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaciło swoje zbiory dwoma niezwykle rzadkimi wydawnictwami: pierwszym wydaniem Irydiona (1836) i drugim Nie‑boskiej komedii (1837) Zygmunta Krasińskiego. Książeczki, obie w bardzo dobrym stanie, są współoprawione, z zachowaniem oryginalnego grzbieciku z tłoczonymi w skórze złoconymi napisami.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI