home

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Uroczystość w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

W czwartek, 22 stycznia 2015 r. przed Pałacem Prezydenckim odbyło się otwarcie wystawy z okazji 152. rocznicy powstania styczniowego „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść”, a we wnętrzach pałacowych odbyła się debata w ramach Forum Debaty Publicznej „Rola samorządów w ochronie dziedzictwa narodowego”.


W czasie uroczystości Prezydent RP Bronisław Komorowski podziękował za inicjatywę, by rozmawiać o roli samorządów w utrzymywaniu, wzmacnianiu i dbaniu o dziedzictwo narodowe na wszystkich poziomach polskiego życia. Prezydent podkreślał, że stara się wspomagać działania mogące stanowić o „zakorzenieniu” w dziedzictwie narodowym. Zwrócił uwagę, że Polacy − z racji obecności w integrującej się Europie − w coraz większym stopniu stykają się ze światowym i europejskim dziedzictwem kultury, obecnością różnych języków, tradycji i obyczajów. Wyraził wolę kontynuowania wysiłku na rzecz współdziałania z samorządami „w pięknym, ważnym dziele nie zawsze docenianym, jakim jest umacnianie mechanizmów dziedzictwa narodowego w wymiarze lokalnym”.

Fot. Wojciech Olkuśnik, www.prezydent.pl


Debatę, będącą elementem obchodów 25 lat polskiej samorządności, prowadził podsekretarz stanu KPRP Maciej Klimczak, a w gronie uczestników wypowiedzi panelowych znaleźli się: Piotr Żuchowski – Generalny Konserwator Zabytków, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Przemysław Niedźwiecki – wicedyrektor w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Marek Bryx − prorektor Szkoły Głównej Handlowej; Paweł Orłowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju; Wojciech Szczurek − prezydent Miasta Gdyni; Krzysztof Piątkowski − wiceprezydent Miasta Łodzi; Małgorzata Rozbicka – dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa; Michał Socha − prezes Fundacji Instytut Zrównoważonej Przestrzeni; Andrzej Krzysztof Kunert − sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.


Więcej o spotkaniu na stronie www.prezydent.pl.« powrót


„Między formą a treścią. Zakopiańska kolonia artystyczna” (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

Na wystawie zaprezentowane zostało zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego kształtowania i największego rozkwitu, tj. od 2. połowy XIX w. do 1939 r. Zakopane tamtego czasu jest znakomitym tłem do pokazania przemian, jakie nastąpiły w sztuce polskiej, od malarstwa sięgającego jeszcze okresu romantyzmu, poprzez realizm, Młodą Polskę aż do awangardowego formizmu.

czytaj więcej


Modernizm na Węgrzech 1900-1930

W Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa „Modernizm na Węgrzech 1900-1930”, przygotowana we współpracy z Muzeum im. Janusa Pannoniusa w Peczu oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Ekspozycja, stanowiąca zwieńczenie obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, prezentowana będzie do 7 stycznia 2018 r.

czytaj więcej


„Biedermeier” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ponad czterysta pięknych przedmiotów – obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, którymi na co dzień otaczało się bogate mieszczaństwo od Wiednia po Wilno – zostało pokazanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa jest pierwszą w Polsce tak dużą prezentacją biedermeieru – sztuki i kultury mieszczańskiej w Europie Środkowej i Północnej w latach 1815–1848, pomiędzy Kongresem Wiedeńskim i Wiosną Ludów. Można ją oglądać w dniach 5.10.2017-7.01.2018. Zapraszamy do lektury tekstu kuratorek ekspozycji.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI