home

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Uroczystość w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

W czwartek, 22 stycznia 2015 r. przed Pałacem Prezydenckim odbyło się otwarcie wystawy z okazji 152. rocznicy powstania styczniowego „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść”, a we wnętrzach pałacowych odbyła się debata w ramach Forum Debaty Publicznej „Rola samorządów w ochronie dziedzictwa narodowego”.


W czasie uroczystości Prezydent RP Bronisław Komorowski podziękował za inicjatywę, by rozmawiać o roli samorządów w utrzymywaniu, wzmacnianiu i dbaniu o dziedzictwo narodowe na wszystkich poziomach polskiego życia. Prezydent podkreślał, że stara się wspomagać działania mogące stanowić o „zakorzenieniu” w dziedzictwie narodowym. Zwrócił uwagę, że Polacy − z racji obecności w integrującej się Europie − w coraz większym stopniu stykają się ze światowym i europejskim dziedzictwem kultury, obecnością różnych języków, tradycji i obyczajów. Wyraził wolę kontynuowania wysiłku na rzecz współdziałania z samorządami „w pięknym, ważnym dziele nie zawsze docenianym, jakim jest umacnianie mechanizmów dziedzictwa narodowego w wymiarze lokalnym”.

Fot. Wojciech Olkuśnik, www.prezydent.pl


Debatę, będącą elementem obchodów 25 lat polskiej samorządności, prowadził podsekretarz stanu KPRP Maciej Klimczak, a w gronie uczestników wypowiedzi panelowych znaleźli się: Piotr Żuchowski – Generalny Konserwator Zabytków, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Przemysław Niedźwiecki – wicedyrektor w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Marek Bryx − prorektor Szkoły Głównej Handlowej; Paweł Orłowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju; Wojciech Szczurek − prezydent Miasta Gdyni; Krzysztof Piątkowski − wiceprezydent Miasta Łodzi; Małgorzata Rozbicka – dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa; Michał Socha − prezes Fundacji Instytut Zrównoważonej Przestrzeni; Andrzej Krzysztof Kunert − sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.


Więcej o spotkaniu na stronie www.prezydent.pl.« powrót


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz” – apel o udostępnienie dzieł na wystawę

Pod koniec 2017 r. Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizuje wystawę przedstawiającą drogi twórcze dwóch wybitnych malarzy polskiego realizmu: Franciszka Kostrzewskiego (1826–1911) i Józefa Szermentowskiego (1833–1876), ich wpływ na rozwój malarstwa krajowego i ilustratorstwo, a także związki z regionem świętokrzyskim. Poszukiwane są dzieła tych twórców, które mogłyby wzbogacić wystawę.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej


„Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje wystawę „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej. Jej otwarcie uświetni Noc Muzeów 27 maja br.; pokaz potrwa do 5 listopada.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie


Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI