home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Uroczystość w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

W czwartek, 22 stycznia 2015 r. przed Pałacem Prezydenckim odbyło się otwarcie wystawy z okazji 152. rocznicy powstania styczniowego „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść”, a we wnętrzach pałacowych odbyła się debata w ramach Forum Debaty Publicznej „Rola samorządów w ochronie dziedzictwa narodowego”.


W czasie uroczystości Prezydent RP Bronisław Komorowski podziękował za inicjatywę, by rozmawiać o roli samorządów w utrzymywaniu, wzmacnianiu i dbaniu o dziedzictwo narodowe na wszystkich poziomach polskiego życia. Prezydent podkreślał, że stara się wspomagać działania mogące stanowić o „zakorzenieniu” w dziedzictwie narodowym. Zwrócił uwagę, że Polacy − z racji obecności w integrującej się Europie − w coraz większym stopniu stykają się ze światowym i europejskim dziedzictwem kultury, obecnością różnych języków, tradycji i obyczajów. Wyraził wolę kontynuowania wysiłku na rzecz współdziałania z samorządami „w pięknym, ważnym dziele nie zawsze docenianym, jakim jest umacnianie mechanizmów dziedzictwa narodowego w wymiarze lokalnym”.

Fot. Wojciech Olkuśnik, www.prezydent.pl


Debatę, będącą elementem obchodów 25 lat polskiej samorządności, prowadził podsekretarz stanu KPRP Maciej Klimczak, a w gronie uczestników wypowiedzi panelowych znaleźli się: Piotr Żuchowski – Generalny Konserwator Zabytków, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Przemysław Niedźwiecki – wicedyrektor w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Marek Bryx − prorektor Szkoły Głównej Handlowej; Paweł Orłowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju; Wojciech Szczurek − prezydent Miasta Gdyni; Krzysztof Piątkowski − wiceprezydent Miasta Łodzi; Małgorzata Rozbicka – dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa; Michał Socha − prezes Fundacji Instytut Zrównoważonej Przestrzeni; Andrzej Krzysztof Kunert − sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.


Więcej o spotkaniu na stronie www.prezydent.pl.« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI