home

Numer 5-6, 2019


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wystawa monograficzna prac prof. Henryka Dąbrowskiego

W domu aukcyjnym Artissima przy ul. Zielnej w Warszawie do końca marca 2016 r. trwa wystawa z możliwością zakupu prac prof. Henryka Dąbrowskiego, współtwórcy Warszawskiej Szkoły Rysunku Architektonicznego. Oprócz oryginalnych prac rysunkowych i malarskich można nabywać giclée (sygnowane kopie) prac artysty naturalnej wielkości.

Toruń – wnętrze kościoła Najświętszej Marii Panny, 1855, tusz, karton


Henryk Dąbrowski (1927-2006) to mistrz rysunku, współtwórca Warszawskiej Szkoły Rysunku, architekt. Prowadził wieloletnią działalność naukową, artystyczną i dydaktyczną na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (1951-2006). Jako czynny projektant jest autorem realizacji architektonicznych zabytkowego zespołu miejskiego Kazimierza Dolnego. Artysta zasłynął również jako autor współczesnej wersji graficznej herbu tego miasta. Swoje kompozycje rysunkowe, graficzne i malarskie eksponował na wielu wystawach i pokazach indywidualnych oraz zespołowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych. Były również publikowane w licznych wydawnictwach. Prof. Henryk Dąbrowski przez znawców rysunku bywa określany „polskim Piranesim”.

 
Kazimierz Dolny – zaplecze kamienic przy ul. Senatorskiej, 1957, węgiel, karton


Na wystawie prezentowane są przede wszystkim oryginalne rysunki oraz prace malarskie artysty. Niektóre dzieła, jakie już zostały sprzedane, pokazano w postaci giclée, które oferowane są w dwóch edycjach: kolekcjonerskiej naturalnej wielkości (50 szt.) i zmniejszonej (200 szt.).

 
Kraków – Wawel, Sypialnia gości królewskich, 1960, akwarela, karton


Giclée to najwyższej jakości wydruki wykonane na najwyższej jakości podłożach. Odbitki sporządzane są przy użyciu druku pigmentowego; technologia druku bezrastrowego pozwala uzyskać „plamkę” niezauważalną gołym okiem. Dzięki zastosowaniu takich materiałów eksploatacyjnych można uzyskać wierne odwzorowanie kolorów i trwałość przekraczającą 100 lat. Giclée nie powinno się utożsamiać ze zwykłymi reprodukcjami. Zyskują one wartość kolekcjonerską oraz inwestycyjną po tym, jak każde z osobna podpisze autor oryginału.

 

Więcej informacji o wystawie

 

Katalog – wersja PDF

 

Katalog internetowy z cenami prac

 
Paryż – Łuk Triumfalny Saint-Denis,1980, tusz, kredka, karton

Tykocin – panorama, 1975, tusz czarny, karton


Wystawa dostępna do 31 marca 2016 r. pod adresem ul. Zielna 39 (budynek PAST-y, parter), 00-108 Warszawa w godz. 11.00-18.00 od poniedziałku do piątku.


tel. 22 890 72 12, salon@artissima.pl

 

Źródło: informacja prasowa

2016-03-10« powrót


Najpiękniejszy kraj. Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum w Gliwicach zaprasza na lekcję „geografii serdecznej” i podróż do krainy prawie (prawdziwie) „mitycznej”, jaką dla dzisiejszej Polski stają się Kresy – wschodnie ziemie dawnej Rzeczypospolitej. Na wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” w Willi Caro zaprezentowano widoki z kresowego świata uchwycone przez wybitnych polskich twórców, m.in. Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca, Kazimierza Sichulskiego czy Jana Stanisławskiego.

czytaj więcej


Konferencja o Izabeli Czartoryskiej w 210. rocznicę otwarcia Domu Gotyckiego

Muzeum Czartoryskich w Puławach oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Izabela Czartoryska – dux femina facti” organizowanej 29 czerwca 2019 r. w Puławach. Wielokierunkowa działalność Izabeli z Flemingów Czartoryskiej zaznaczyła się szczególnie na kulturowej mapie dziejów Polski. Organizatorzy mają nadzieję, że za sprawą interdyscyplinarnych badań planowana konferencja przyczyni się do ugruntowania i poszerzenia wiedzy o tej niezwykłej postaci.

czytaj więcej


Wystawa „Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego”

Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w dniach 28 listopada 2018 r. – 22 kwietnia 2019 r. do Kamienicy Hipolitów, to pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona twórczości jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX w.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI