home

Numer 5-6, 2019


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Spotkanie dwóch „Pomarańczarek”

Dwie „Pomarańczarki” Aleksandra Gierymskiego będą znajdować się w jednym miejscu między 8 kwietnia a 17 lipca 2016 r. Na wystawie „Pomarańczarka – kopia czy replika?” będzie je prezentować Muzeum Śląskie w Katowicach. Ekspozycji mają towarzyszyć spotkania przybliżające zagadnienia odzyskiwania strat wojennych oraz tajniki konserwacji dzieł, prowadzone przez specjalistów w tych dziedzinach. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty zainspirowane obrazem Aleksandra Gierymskiego.

 

 Niemal identyczne portrety o niezwykłej autentyczności i głębi psychologicznej należą do nurtu realistycznego, dokumentującego życie biednych dzielnic miasta.Gierymski, zainspirowany czarno-białą fotografią przekupki z koszami owoców, namalował dwa bardzo podobne obrazy znane pod tytułami: „Żydówka z cytrynami”, „Pomarańczarka”, „Przekupka warszawska”, „Owocarka”. Przed drugą wojną światową jeden z nich znajdował się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, a po upadku powstania warszawskiego został wywieziony. Drugi pochodzi ze zbiorów znanego kolekcjonera – Ignacego Korwin Milewskiego, który odsprzedał go w 1924 r. do antykwariatu Abe Gutnajera w Warszawie, skąd pięć lat później trafił do Muzeum Śląskiego.

 
Warto wspomnieć, że w latach 1962–1980 katowicki obraz zastępował w Muzeum Narodowym w Warszawie zaginione dzieło. Cztery lata po restytucji Muzeum Śląskiego powrócił do Katowic i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli kolekcji malarstwa polskiego, a także przyczynił się do odnalezienia warszawskiego obrazu. W 2010 r. dzieło o tym tytule trafiło do jednego z hamburskich domów aukcyjnych, którego pracownicy zwrócili się do Muzeum Śląskiego z prośbą o konsultację. W wyniku działań podjętych przez MKiDN oraz MSZ obraz został odzyskany do zbiorów warszawskich w lipcu 2011 r. Dzięki pieczołowitej konserwacji udało się przywrócić mu pierwotną świetność.

 

Program towarzyszący:

 

Wykład: „W poszukiwaniu utraconych dzieł”

9.04 / godz. 16.00 / wstęp 5 zł / przestrzeń edukacyjna Galerii sztuki polskiej 1800-1945
Prelekcja o stratach wojennych i rewindykacji dzieł sztuki na kanwie losów „Pomarańczarki”

Prowadzenie: prof. Wojciech Kowalski (pełnomocnik ds. rewindykacji dóbr kultury w MSZ)

 

Wykład: „Niezwykła historia »Pomarańczarki«”

16.04 / godz. 16.00 / wstęp 5 zł / przestrzeń edukacyjna Galerii sztuki polskiej 1800-1945

Tajniki konserwacji odzyskanego obrazu A. Gierymskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Prowadzenie: Anna Lewandowska (konserwator malarstwa na płótnie, Muzeum Narodowe w Warszawie)

 

Dzień wolnej sztuki

23.04 / godz. 12.00 / wstęp wolny / Liczba miejsc ograniczona, możliwość telefonicznej rezerwacji wejść pod numerem 32 213 08 70.
Porównanie obu wersji „Pomarańczarki” będzie jednym z pięciu punktów programu powolnego zwiedzania. Motywem przewodnim będzie miasto, o którego malarskich wizjach porozmawiamy, dzieląc się wrażeniami.

 

Muzeum dla malucha

Spotkanie zainspirowane obrazem Aleksandra Gierymskiego „Pomarańczarka”

23.04 / godz. 15.00 / wstęp 7 zł od dziecka / opiekunowie wstęp wolny / dzieci w wieku 4-6 lat z opiekunami


Źródło: informacja prasowa

2016-03-23« powrót


Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019

Organizatorzy zapraszają do udziału w XIX Polsko-Niemieckiej Konferencji i podróży studyjnej „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019”, o podtytule Regionalne typy budownictwa drewnianego – wyzwania konserwatorskie, która odbędzie się w dniach 16-18 września 2019 r. w Zagrodzie Kołodzieja w Zgorzelcu. Konferencji towarzyszy podróż studyjna z walorem in situ, która w tym roku będzie wiodła przez: (po stronie polskiej) Zgorzelec, Działoszyn, Bogatynię, (po stronie niemieckiej) Obercunnersdorf, Ebersbach, Eibau.

czytaj więcej


O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach

Od 4 czerwca do 29 września 2019 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach będzie prezentowana wystawa „O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach”. Pojawi się na niej kilkaset zabytków użyczonych z kilkunastu polskich muzeów.

czytaj więcej


Dar dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaciło swoje zbiory dwoma niezwykle rzadkimi wydawnictwami: pierwszym wydaniem Irydiona (1836) i drugim Nie‑boskiej komedii (1837) Zygmunta Krasińskiego. Książeczki, obie w bardzo dobrym stanie, są współoprawione, z zachowaniem oryginalnego grzbieciku z tłoczonymi w skórze złoconymi napisami.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI