home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Widoki Kresów ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza do kamienicy przy ul. Tumskiej 8 w czwartek 15 grudnia 2016 r. o godz. 17.00 na otwarcie wystawy „Album kresowe. Ziemie wschodnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów w grafice ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku”. Zaprezentowane na niej zostaną mało znane zbiory grafiki, głównie XIX-wiecznej. Wiele z prac niezwykle rzadko opuszcza pomieszczenia magazynów, a część pokazywana będzie szerokiej publiczności po raz pierwszy. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 25 lutego 2017 r.

 
Philippe Benoist, Adolph Jean Baptiste Bayot, „Kościół św. Anny w Wilnie”, litografia, 1848-1849


Wystawa jest wyprawą do miejsc odległych, oddalonych o setki kilometrów, oddzielonych granicami państw, choć zarazem już bliskich – teraz, w czasach nieograniczonych możliwości podróżowania. Jest wędrówką do miejsc zapomnianych, choć wciąż ich nazwy, widoki, opisy odczytujemy w lekturach, odnajdujemy na obrazach czy poznajemy na lekcjach historii. Jest wreszcie podróżą do miejsc, których nie ma, które zmieniły się nie do poznania, ponieważ wyburzono pałac lub świątynię, a na rozległych niegdyś polach rozprzestrzeniła się wielkomiejska zabudowa – szczęśliwie wizerunki tych miejsc zostały ocalone, zatrzymane dla potomnych dłońmi rysowników i sztycharzy. Poprzez widoki wiosek i miast, w których często kościół sąsiadował z cerkwią i synagogą, autorzy wystawy chcą przypomnieć bogactwo kulturowe dawnych Kresów rozpiętych między mistycznym Wschodem a racjonalistycznym Zachodem, przywołać czas współistnienia w jednym kraju różnych tradycji, języków i narodów.

 

Wystawa obejmuje przede wszystkim ryciny z XIX w., ale także starsze bądź te z początku XX stulecia. Ponieważ otwarcie wystawy przypada w okresie przedświątecznym, dodatkowym akcentem wernisażu będzie opowieść o obchodach Wigilii i świąt Bożego Narodzenia na Kresach Wschodnich.


2016-12-09

Źródło: informacja prasowa« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI