home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Sesja naukowa Elisabeth Vigée Le Brun i jej czasy

Od 28 kwietnia do 23 października 2016 r. w Muzeum w Nieborowie trwa wystawa obrazów Elisabeth Vigée Le Brun ze zbiorów polskich organizowana wspólnie przez Muzeum Warszawy i Muzeum w Nieborowie i Arkadii, oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Z tej okazji organizowana jest konferencja naukowa zatytułowana Elisabeth Vigée Le Brun i jej czasy. Kobieta – artystka – Europejka, która odbędzie się 23 i 24 września 2016 r. w Pałacu w Nieborowie. Udział w sesji jest otwarty i bezpłatny. Muzeum będzie w tym czasie normalnie dostępne dla zwiedzających.

 
Zaproszeni prelegenci (Regina Bochenek-Franczakowa, Iwona Danielewicz, Michał Haake, Paweł Ignaczak, Agnieszka Rosales, Andrzej Pieńkos, Tomasz de Rosset, Tomasz Wysłobocki) poruszą zagadnienia związane ze sztuką, kulturą i obyczajowością epoki wielkich przełomów we Francji i Europie: ostatnich lat ancien regime’u, Rewolucji Francuskiej, epoki napoleońskiej, Restauracji. Celem konferencji jest analiza takich zagadnień, jak sytuacja kobiet na przełomie epok, sytuacja kobiet artystek, artysty emigranta, wreszcie relacje między francuskimi artystami tego czasu a ich polską klientelą.

 

Program w wersji PDF do pobrania online.


W „Spotkaniach z Zabytkami”, nr 7-8, 2016 można przeczytać więcej o samej wystawie. Na okładce kolejnego numeru (9-10, 2016) znajdzie się natomiast portret Anieli Radziwiłłówny autorstwa słynnej malarki.


2016-09-14

Źródło: informacja prasowa« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI