home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

VII Międzynarodowa Konferencja Konserwatorska

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na planowaną w dniach 12–14 października 2016 r. VII Międzynarodową Konferencję Konserwatorską z cyklu Problemy muzeów związane z zachowaniem i konserwacją zbiorów, której współorganizatorem jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.


Spotkanie dotyczące ochrony dóbr kultury będzie poświęcone zagadnieniom zgrupowanym w czterech blokach tematycznych:

1. Ochrona obiektów wykonanych z materiału organicznego

2. Konserwacja obiektów wielkogabarytowych i przewidzianych do uruchamiania

3. Metody konserwacji obiektów muzealnych oraz powinności konserwatora
w projektowaniu i modernizacji ekspozycji

4. Organizacja i zarządzanie konserwacją w muzeach

 

PEŁNY PROGRAM (PDF)


Poruszona zostanie tematyka destrukcyjnego działania czasu oraz wpływu stanu technicznego pomieszczeń i warunków klimatycznych na obiekty zabytkowe, a także profilaktyki konserwatorskiej. W kontekście konserwacji obiektów wielkogabarytowych i przewidzianych do uruchamiania omówiona zostanie m.in. ważna kwestia „żywego muzeum” i sprawa przestrzegania zasad konserwatorskich w kontekście przygotowania zabytkowych obiektów techniki do uruchomienia. Trzeci blok, oprócz zagadnień związanych z metodami tradycyjnymi oraz innowacjami w konserwacji zabytków, poruszy tematykę powinności konserwatora w projektowaniu i modernizacji ekspozycji muzealnych. Konferencję zakończą wystąpienia omawiające możliwości podniesienia wydajności prac konserwatorskich przez stworzenie odpowiednich warunków z zakresu organizacji i zarządzania, wdrożenie specjalistycznych szkoleń i wymianę doświadczeń.

Pałac ziemiański z 1853 r. Obiekt Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu

Rolno-Spożywczego w Szreniawie


Drugiego dnia konferencji zaplanowany jest wyjazd studyjny do Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu z wykładem prof. Jędrzeja Stępaka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na temat żywych form wiklinowych oraz do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach.


W ramach konferencji przewiduje się publikację zgłoszonych referatów i komunikatów oraz prezentacje środków/materiałów/metod konserwatorskich. Opłata konferencyjna w wysokości 400 zł obejmuje noclegi, wyżywienie oraz materiały konferencyjne (zawierające program konferencji i streszczenia wystąpień); w przypadku noclegu we własnym zakresie opłata wynosi 250 zł. Dla referentów dodatkowo przewidziano dwa egzemplarze autorskie pełnej publikacji pokonferencyjnej.

Informacje i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie muzeum.
2016-09-16

Źródło: informacja prasowa« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI