home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Sesja naukowa „Bakalaureaty arystokraty, czyli dole i niedole dzieciństwa”

W dniach od 6 do 8 października 2016 r. w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbywa się kolejna, VI już sesja naukowa z cyklu „Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie”. W ciągu ponad dziesięciu lat istnienia cykl przeszedł swoistą ewolucję. Początkowo dotyczył jedynie terenu województwa lubelskiego, a celem, jaki założyli sobie jego twórcy, było rozwinięcie badań nad warstwą ziemiańską na tym właśnie obszarze. Konferencje przyciągnęły wszakże naukowców z całego kraju – oprócz Lublina także z Warszawy, Krakowa, Poznania, Łodzi, Kielc. W swoich wystąpieniach dotykali oni spraw często wykraczających poza obszar Lubelszczyzny bądź dotyczących całkiem innego regionu, z czasem więc nazwa cyklu stała się czysto symboliczna.


Tegoroczne spotkanie, podobnie jak trwająca jeszcze wystawa, jest zatytułowane „Bakalaureaty arystokraty” i dotyczy wychowania i wykształcenia młodych ziemian i  arystokratów. Wygłoszonych zostanie 31 referatów omawiających dzieciństwo i wiek szkolny w różnych aspektach – od urządzenia pokoju dziecinnego, przez ubiory niemowlęce i starszych dzieci, rozrywki i zabawki dziecięce, na różnych etapach i typach edukacji skończywszy. Część wystąpień poświęconych będzie osobom zajmującym się opieką nad dziećmi, nie zabraknie też osobistych wspomnień z dzieciństwa.


PROGRAM

Obrady rozpoczynają się każdego dnia o godzinie 10.00, a odbywać się będą w Teatralni, w sali na piętrze, gdzie prezentowana jest również wystawę ilustracji książkowej dla dzieci.


2016-09-19

Źródło: informacja prasowa« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI