home

Numer 9-10, 2019


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

VII edycja Sztuki na kółkach w nowym roku szkolnym

Rozpoczyna się jesienna część tegorocznego cyklu warsztatów edukacyjnych „Sztuka na kółkach”, organizowanych w zabytkach położonych w małych miejscowościach. W zajęciach udział biorą uczniowie okolicznych szkół oraz zainteresowani goście. Przedsięwzięcie jest organizowane od 2009 r. przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki. W ciągu siedmiu lat odwiedziło 130 miejscowości w województwach małopolskim, podkarpackim, śląskim oraz świętokrzyskim, a także poza granicami kraju. Uczestnicy warsztatów mają okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii sztuki oraz ogólnie dziedzictwa kulturowego, przede wszystkim jednak w nowym świetle ujrzeć „swoje” zabytki – miejsca na pozór dobrze znane, często jednak niedoceniane, pełne tajemniczych detali, doskonale nadające się do artystycznej przygody. Tegoroczna edycja „Sztuki na kółkach” odbywa się w ramach programu „Edukacja kulturalna” i jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2015 r. warsztaty zaplanowano w 23 miejscowościach (11 miało miejsce wiosną, 12 odbędzie się w okresie wrzesień-październik), ponadto przewidziano dwa specjalne spotkania szkoleniowe dla nauczycieli i animatorów kultury, którzy będą mogli się na nich dowiedzieć, jak wykorzystywać lokalne zabytki w swoich działaniach. Zapisy na te ostatnie warsztaty będą prowadzone poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.sztukanakolkach.pl.

 
Jesienne warsztaty z cyklu „Sztuka na kółkach”:

Bolechowice, kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła – 15.09

Grywałd, kościół św. Marcina Biskupa – 16.09

Biórków Wielki, kościół Wniebowzięcia NMP – 21.09

Barwałd Dolny, kościół św. Erazma Biskupa – 22.09

Czulice, kościół św. Mikołaja – 23.09

Lachowice, kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła – 24.09

Kęty, kościół śś. Małgorzaty i Katarzyny – 25.09

Rzepiennik Biskupi, kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – 29.09

 
Warsztaty dla nauczycieli:

Kraków – termin wkrótce na stronie www.sztukanakolkach.pl.

Kielce – termin wkrótce na stronie www.sztukanakolkach.pl.
2015-09-13

Źródło: informacja prasowa« powrót


Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu – wystawa

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na wystawę czasową, na której zaprezentowane zostanie ponad 400 obiektów pochodzących z manufaktury w Miśni. Wawelski zbiór saskiej porcelany nie jest największy, ale na pewno najbardziej reprezentatywny w Polsce, nie ustępuje także kolekcjom europejskim. W obecnym kształcie kolekcja pozwala zobrazować najważniejsze aspekty produkcji manufaktury od jej początków aż po wiek XX.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Dar dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaciło swoje zbiory dwoma niezwykle rzadkimi wydawnictwami: pierwszym wydaniem Irydiona (1836) i drugim Nie‑boskiej komedii (1837) Zygmunta Krasińskiego. Książeczki, obie w bardzo dobrym stanie, są współoprawione, z zachowaniem oryginalnego grzbieciku z tłoczonymi w skórze złoconymi napisami.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI