home

Numer 9-10, 2019


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią wznawia działalność

26 września 2015 r. o g. 14.00 w zrewitalizowanym Pałacu Sierakowskich w Waplewie Wielkim odbędzie się uroczystość wznowienia działalności Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Pomorskiego Ośrodka Kontaktów z Polonią (oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku).

 

Od wielu lat obiekt był w bardzo złym stanie technicznym, a znajdujące się w nim dzieła sztuki nie miały odpowiednich warunków do przechowywania i ekspozycji. W tej sytuacji Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Parafia Rzymskokatolicka św. Maksymiliana Marii Kolbe w Waplewie Wielkim podjęły decyzję o realizacji partnerskiego projektu „Rewaloryzacja i adaptacja pałacu w Waplewie Wielkim w gminie Stary Targ na cele muzealne”, który otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

 
Prace rewaloryzacyjne trwały od 2012 do 2015 r. Zwiedzającym udostępniona zostanie powierzchnia muzealna ze spójną i interesującą trasą zwiedzania i pierwszą z zaplanowanych ekspozycji stałych, poświęconą wnętrzom pałacowym. W ramach projektu odrestaurowano epitafium alabastrowe „Zmartwychwstanie Chrystusa” znajdujące się w kaplicy Parafii Rzymskokatolickiej. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Waplewie Wielkim.


Początki rezydencji waplewskiej sięgają średniowiecza, a obecny budynek, powstały w XVII w., został gruntownie rozbudowany w XIX w. Jeszcze w XVIII w. powstał waplewski park krajobrazowy. Zespół pałacowo-ogrodowy jest wyrazem tradycji sarmackiej i ziemiańskiej. Muzeum Tradycji Szlacheckiej scala obecnie pałac, park i folwark wraz ze stawem. Zabytkowy zespół obejmuje także wybudowany w latach 1933-1937 dom Zbigniewa Donimirskiego.


Bogactwo wyposażenia pokoi pałacowych w Waplewie, kreowane przez kilka pokoleń Sierakowskich z czasem przerodziło się w świadomie tworzoną kolekcję artystyczną, która stała się prawdopodobnie najcenniejszym zbiorem należącym do polskich ziemian na Pomorzu Nadwiślańskim w XIX w. Zbiór malarstwa i zabytkowych obiektów artystycznych zawierał w przededniu drugiej wojny światowej około 450 dzieł sztuki z zakresu malarstwa, grafiki i rzeźby. W 1879 r. sporządzony został na zamówienie Sierakowskich katalog zbiorów, co było ewenementem na ziemiach polskich. Sierakowscy gromadząc kolekcję w swojej siedzibie, pełniącej rolę polskiego ośrodka kultury pod zaborem pruskim, stworzyli namiastkę muzeum jako przeciwwagę dla instytucji niemieckich. Niestety podczas drugiej wojny światowej kolekcja w większości została przejęta przez Niemców i w dużej mierze zaginęła lub została zniszczona. Ocalałe po wojnie obiekty rozproszyły się wskutek kradzieży oraz przekazania różnym państwowym instytucjom. Część zabytków trafiło do Muzeum Narodowego w Gdańsku, część udało się zidentyfikować w kilku innych polskich muzeach.

Sala Gdańska w pałacu w Waplewie Wielkim, 1896, Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum Potockich z Krzeszowic


Podczas ostatniej renowacji w części reprezentacyjnej dworu (Sień, Sala Gdańska, Sala Biała, Pokój Bilardowy, Pokój Rogowy) odtworzona została autentyczna aranżacja pomieszczeń z przełomu XIX i XX w. Było to możliwe dzięki fotografiom z 1896 r. i z lat 20. XX w. Powołanie muzeum w dawnej siedzibie Sierakowskich dało szansę częściowego scalenia rozproszonej w czasie wojny kolekcji artystycznej, którą właściciele gromadzili przez kilka pokoleń. Do waplewskich wnętrzpowróciła część dzieł sztuki, a niektóre z nich, szczególnie w Sali Gdańskiej i Białej, znajdą się na swych dawnych miejscach. Umeblowanie będzie nawiązywało do sprzętów widocznych na dawnych fotografiach i wymienianych w spisie wyposażenia pałacowego, przekazanego po drugiej wojnie światowej przez Andrzeja Sierakowskiego. Znacząca część pomieszczeń będzie wyposażona w sprzęty związane z rzemiosłem gdańskim. Sierakowskich, podobnie jak Działyńskich z Kórnika i Potockich z Krzeszowic (Katarzyna z Branickich Potocka została później teściową Adama Sierakowskiego), można nazwać prekursorami, jeśli chodzi o kolekcjonowanie mebli gdańskich, które traktowano jak polskie zabytki. Maria z Sołtanów Sierakowska, w myśl ratowania zagrożonych zabytków, pozyskiwała nawet nadwątlone zębem czasu sprzęty, a wśród destruktów wynajdowała dobrze zachowane fragmenty mebli i wyposażała nimi wnętrza waplewskie.

 
Uroczystemu otwarciu zrewitalizowanej siedziby Muzeum Tradycji Szlacheckiej będzie towarzyszył koncert muzyki klasycznej odbywający się w ramach Pomorskich Dni Chopinowskich – Waplewo 2015.

 

26.09.2015, g. 17.00

Bogdan Czapiewski – fortepian
Elbląska Orkiestra Kameralna


Program:

Fryderyk Chopin

Koncert fortepianowy e-moll op. 11

 

Mieczysław Karłowicz

Serenada na smyczki op. 2

I.Marsz, II. Romans, III.Walc, IV. Finał

 

Wojciech Kilar

Orawa

 

Waplewo Wielkie, 82-410 Stary Targ

tel.  55 277 15 68, tel.  58 307 59 12 wew. 107, 109


2015-09-21

Źródło: informacja prasowa i strona internetowa MNG« powrót


Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu – wystawa

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na wystawę czasową, na której zaprezentowane zostanie ponad 400 obiektów pochodzących z manufaktury w Miśni. Wawelski zbiór saskiej porcelany nie jest największy, ale na pewno najbardziej reprezentatywny w Polsce, nie ustępuje także kolekcjom europejskim. W obecnym kształcie kolekcja pozwala zobrazować najważniejsze aspekty produkcji manufaktury od jej początków aż po wiek XX.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Dar dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaciło swoje zbiory dwoma niezwykle rzadkimi wydawnictwami: pierwszym wydaniem Irydiona (1836) i drugim Nie‑boskiej komedii (1837) Zygmunta Krasińskiego. Książeczki, obie w bardzo dobrym stanie, są współoprawione, z zachowaniem oryginalnego grzbieciku z tłoczonymi w skórze złoconymi napisami.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI