home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Nowa siedziba na jubileusz 50-lecia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

9 grudnia 2013 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym przy ul. Rynek 19. Nowy gmach można zwiedzać codziennie. Budynek powstał dzięki wsparciu finansowemu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Składa się z jednej kondygnacji podziemnej i trzech nadziemnych. Posiada ponad 1200 m² powierzchni użytkowej, która pozwoli na rozszerzenie oferty edukacyjnej i kulturalnej Muzeum. Dzięki podjazdom i windzie wszystkie ekspozycje dostępne są dla osób niepełnosprawnych.

W zabytkowych piwnicach nowego gmachu znajduje się, przeniesiona z Dzwonnicy, ekspozycja stała Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej. Na parterze zlokalizowany jest punkt obsługi turystów, a docelowo powstanie tam kawiarnia i sklepik muzealny. Piętro budynku zajmie duża i nowoczesna Galeria Wystaw Czasowych.Otwarcie nowej siedziby było kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Uświetnił je wernisaż wystawy czasowej pt. „Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą”, która potrwa do 31 sierpnia 2014 r. Prace urodzonego w Kazimierzu Dolnym w 1917 roku artysty zostały sprowadzone na wystawę z USA. Wystawy w nowym gmachu Muzeum Nadwiślańskiego zwiedzać będzie można codziennie w godzinach 10.00-16.00.

Fot. Seweryn Kuter« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI