home

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Nowa siedziba na jubileusz 50-lecia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

9 grudnia 2013 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym przy ul. Rynek 19. Nowy gmach można zwiedzać codziennie. Budynek powstał dzięki wsparciu finansowemu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Składa się z jednej kondygnacji podziemnej i trzech nadziemnych. Posiada ponad 1200 m² powierzchni użytkowej, która pozwoli na rozszerzenie oferty edukacyjnej i kulturalnej Muzeum. Dzięki podjazdom i windzie wszystkie ekspozycje dostępne są dla osób niepełnosprawnych.

W zabytkowych piwnicach nowego gmachu znajduje się, przeniesiona z Dzwonnicy, ekspozycja stała Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej. Na parterze zlokalizowany jest punkt obsługi turystów, a docelowo powstanie tam kawiarnia i sklepik muzealny. Piętro budynku zajmie duża i nowoczesna Galeria Wystaw Czasowych.Otwarcie nowej siedziby było kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Uświetnił je wernisaż wystawy czasowej pt. „Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą”, która potrwa do 31 sierpnia 2014 r. Prace urodzonego w Kazimierzu Dolnym w 1917 roku artysty zostały sprowadzone na wystawę z USA. Wystawy w nowym gmachu Muzeum Nadwiślańskiego zwiedzać będzie można codziennie w godzinach 10.00-16.00.

Fot. Seweryn Kuter« powrót


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz” – apel o udostępnienie dzieł na wystawę

Pod koniec 2017 r. Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizuje wystawę przedstawiającą drogi twórcze dwóch wybitnych malarzy polskiego realizmu: Franciszka Kostrzewskiego (1826–1911) i Józefa Szermentowskiego (1833–1876), ich wpływ na rozwój malarstwa krajowego i ilustratorstwo, a także związki z regionem świętokrzyskim. Poszukiwane są dzieła tych twórców, które mogłyby wzbogacić wystawę.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej


„Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje wystawę „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej. Jej otwarcie uświetni Noc Muzeów 27 maja br.; pokaz potrwa do 5 listopada.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie


Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI