home

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Nowa siedziba na jubileusz 50-lecia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

9 grudnia 2013 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym przy ul. Rynek 19. Nowy gmach można zwiedzać codziennie. Budynek powstał dzięki wsparciu finansowemu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Składa się z jednej kondygnacji podziemnej i trzech nadziemnych. Posiada ponad 1200 m² powierzchni użytkowej, która pozwoli na rozszerzenie oferty edukacyjnej i kulturalnej Muzeum. Dzięki podjazdom i windzie wszystkie ekspozycje dostępne są dla osób niepełnosprawnych.

W zabytkowych piwnicach nowego gmachu znajduje się, przeniesiona z Dzwonnicy, ekspozycja stała Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej. Na parterze zlokalizowany jest punkt obsługi turystów, a docelowo powstanie tam kawiarnia i sklepik muzealny. Piętro budynku zajmie duża i nowoczesna Galeria Wystaw Czasowych.Otwarcie nowej siedziby było kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Uświetnił je wernisaż wystawy czasowej pt. „Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą”, która potrwa do 31 sierpnia 2014 r. Prace urodzonego w Kazimierzu Dolnym w 1917 roku artysty zostały sprowadzone na wystawę z USA. Wystawy w nowym gmachu Muzeum Nadwiślańskiego zwiedzać będzie można codziennie w godzinach 10.00-16.00.

Fot. Seweryn Kuter« powrót


„Między formą a treścią. Zakopiańska kolonia artystyczna” (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

Na wystawie zaprezentowane zostało zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego kształtowania i największego rozkwitu, tj. od 2. połowy XIX w. do 1939 r. Zakopane tamtego czasu jest znakomitym tłem do pokazania przemian, jakie nastąpiły w sztuce polskiej, od malarstwa sięgającego jeszcze okresu romantyzmu, poprzez realizm, Młodą Polskę aż do awangardowego formizmu.

czytaj więcej


Modernizm na Węgrzech 1900-1930

W Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa „Modernizm na Węgrzech 1900-1930”, przygotowana we współpracy z Muzeum im. Janusa Pannoniusa w Peczu oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Ekspozycja, stanowiąca zwieńczenie obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, prezentowana będzie do 7 stycznia 2018 r.

czytaj więcej


„Biedermeier” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ponad czterysta pięknych przedmiotów – obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, którymi na co dzień otaczało się bogate mieszczaństwo od Wiednia po Wilno – zostało pokazanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa jest pierwszą w Polsce tak dużą prezentacją biedermeieru – sztuki i kultury mieszczańskiej w Europie Środkowej i Północnej w latach 1815–1848, pomiędzy Kongresem Wiedeńskim i Wiosną Ludów. Można ją oglądać w dniach 5.10.2017-7.01.2018. Zapraszamy do lektury tekstu kuratorek ekspozycji.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI