home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Nowa siedziba na jubileusz 50-lecia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

9 grudnia 2013 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym przy ul. Rynek 19. Nowy gmach można zwiedzać codziennie. Budynek powstał dzięki wsparciu finansowemu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Składa się z jednej kondygnacji podziemnej i trzech nadziemnych. Posiada ponad 1200 m² powierzchni użytkowej, która pozwoli na rozszerzenie oferty edukacyjnej i kulturalnej Muzeum. Dzięki podjazdom i windzie wszystkie ekspozycje dostępne są dla osób niepełnosprawnych.

W zabytkowych piwnicach nowego gmachu znajduje się, przeniesiona z Dzwonnicy, ekspozycja stała Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej. Na parterze zlokalizowany jest punkt obsługi turystów, a docelowo powstanie tam kawiarnia i sklepik muzealny. Piętro budynku zajmie duża i nowoczesna Galeria Wystaw Czasowych.Otwarcie nowej siedziby było kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Uświetnił je wernisaż wystawy czasowej pt. „Chaim Goldberg. Powrót do Kazimierza nad Wisłą”, która potrwa do 31 sierpnia 2014 r. Prace urodzonego w Kazimierzu Dolnym w 1917 roku artysty zostały sprowadzone na wystawę z USA. Wystawy w nowym gmachu Muzeum Nadwiślańskiego zwiedzać będzie można codziennie w godzinach 10.00-16.00.

Fot. Seweryn Kuter« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI