home

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego udostępnia swoje zbiory w internecie

W warszawskim Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy ul. Krakowskie Przedmieście 32 mieści się Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego gromadzące eksponaty związane z największą polską uczelnią i upamiętniające jej dzieje. Ze względu na remont, który czeka zabytkowy pałac, ekspozycja stała jest obecnie wyłączona ze zwiedzania i trwają pracę nad jej nową odsłoną. Instytucja daje się jednak poznać na innych polach, organizując wystawy czasowe na terenie UW, zapraszając na cykle spotkań muzealnych i inne wydarzenia, jak choćby Europejska Noc Muzeów. Teraz z częścią zbiorów Muzeum UW będzie można się zapoznać za pośrednictwem strony internetowej www.zbiory.uw.edu.pl.

Nowo wzniesiony gmach Auditorium Maximum, fot. Jan Raczyński, Uniwersytet Warszawski, 1935-1936


Na początek Muzeum udostępniło cyfrowe zdjęcia kilkuset obiektów, przede wszystkim archiwalnych fotografii, dokumentów i medali. Planowana jest kontynuacja projektu i digitalizacja kolejnych materiałów archiwalnych, ikonograficznych i zabytkowych związanych z Uniwersytetem Warszawskim. W przyszłości rozpoczną się także prace nad dokumentacją fotograficzną zabytkowego zespołu budynków uniwersyteckich.

Indeks uniwersytecki z 1923 r.


Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego funkcjonuje od 1980 r., a w swojej działalności nawiązuje do tradycji ugruntowanej już w pierwszych latach działalności uczelni. W 1821 roku w tzw. gmachu Pomuzealnym, w którym dziś mieści się Wydział Historyczny UW, udostępniono do oglądania uniwersytecką kolekcję odlewów gipsowych, w części wywodzącą się ze zbioru Stanisława Augusta Poniatowskiego. Muzeum UW przywołuje w swoich publikacjach działalność kulturalno-artystyczną Uniwersytetu, szczególnie w jego początkach, kiedy mieszkał tam Fryderyk Chopin i funkcjonował Wydział Nauk i Sztuk Pięknych, a także w czasach istnienia Szkoły Sztuk Pięknych.

Medal „Wskrzeszenie wyższych uczelni w Warszawie 15 listopada 1915”


Projekt „Digitalizacja kolekcji Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego” jest realizowany w ramach priorytetu „Dziedzictwo kulturowe – Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego” programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Ochrony Zbiorów. 

« powrót


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz” – apel o udostępnienie dzieł na wystawę

Pod koniec 2017 r. Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizuje wystawę przedstawiającą drogi twórcze dwóch wybitnych malarzy polskiego realizmu: Franciszka Kostrzewskiego (1826–1911) i Józefa Szermentowskiego (1833–1876), ich wpływ na rozwój malarstwa krajowego i ilustratorstwo, a także związki z regionem świętokrzyskim. Poszukiwane są dzieła tych twórców, które mogłyby wzbogacić wystawę.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej


„Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje wystawę „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej. Jej otwarcie uświetni Noc Muzeów 27 maja br.; pokaz potrwa do 5 listopada.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie


Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI