home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego udostępnia swoje zbiory w internecie

W warszawskim Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy ul. Krakowskie Przedmieście 32 mieści się Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego gromadzące eksponaty związane z największą polską uczelnią i upamiętniające jej dzieje. Ze względu na remont, który czeka zabytkowy pałac, ekspozycja stała jest obecnie wyłączona ze zwiedzania i trwają pracę nad jej nową odsłoną. Instytucja daje się jednak poznać na innych polach, organizując wystawy czasowe na terenie UW, zapraszając na cykle spotkań muzealnych i inne wydarzenia, jak choćby Europejska Noc Muzeów. Teraz z częścią zbiorów Muzeum UW będzie można się zapoznać za pośrednictwem strony internetowej www.zbiory.uw.edu.pl.

Nowo wzniesiony gmach Auditorium Maximum, fot. Jan Raczyński, Uniwersytet Warszawski, 1935-1936


Na początek Muzeum udostępniło cyfrowe zdjęcia kilkuset obiektów, przede wszystkim archiwalnych fotografii, dokumentów i medali. Planowana jest kontynuacja projektu i digitalizacja kolejnych materiałów archiwalnych, ikonograficznych i zabytkowych związanych z Uniwersytetem Warszawskim. W przyszłości rozpoczną się także prace nad dokumentacją fotograficzną zabytkowego zespołu budynków uniwersyteckich.

Indeks uniwersytecki z 1923 r.


Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego funkcjonuje od 1980 r., a w swojej działalności nawiązuje do tradycji ugruntowanej już w pierwszych latach działalności uczelni. W 1821 roku w tzw. gmachu Pomuzealnym, w którym dziś mieści się Wydział Historyczny UW, udostępniono do oglądania uniwersytecką kolekcję odlewów gipsowych, w części wywodzącą się ze zbioru Stanisława Augusta Poniatowskiego. Muzeum UW przywołuje w swoich publikacjach działalność kulturalno-artystyczną Uniwersytetu, szczególnie w jego początkach, kiedy mieszkał tam Fryderyk Chopin i funkcjonował Wydział Nauk i Sztuk Pięknych, a także w czasach istnienia Szkoły Sztuk Pięknych.

Medal „Wskrzeszenie wyższych uczelni w Warszawie 15 listopada 1915”


Projekt „Digitalizacja kolekcji Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego” jest realizowany w ramach priorytetu „Dziedzictwo kulturowe – Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego” programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Ochrony Zbiorów. 

« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI