home

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego udostępnia swoje zbiory w internecie

W warszawskim Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy ul. Krakowskie Przedmieście 32 mieści się Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego gromadzące eksponaty związane z największą polską uczelnią i upamiętniające jej dzieje. Ze względu na remont, który czeka zabytkowy pałac, ekspozycja stała jest obecnie wyłączona ze zwiedzania i trwają pracę nad jej nową odsłoną. Instytucja daje się jednak poznać na innych polach, organizując wystawy czasowe na terenie UW, zapraszając na cykle spotkań muzealnych i inne wydarzenia, jak choćby Europejska Noc Muzeów. Teraz z częścią zbiorów Muzeum UW będzie można się zapoznać za pośrednictwem strony internetowej www.zbiory.uw.edu.pl.

Nowo wzniesiony gmach Auditorium Maximum, fot. Jan Raczyński, Uniwersytet Warszawski, 1935-1936


Na początek Muzeum udostępniło cyfrowe zdjęcia kilkuset obiektów, przede wszystkim archiwalnych fotografii, dokumentów i medali. Planowana jest kontynuacja projektu i digitalizacja kolejnych materiałów archiwalnych, ikonograficznych i zabytkowych związanych z Uniwersytetem Warszawskim. W przyszłości rozpoczną się także prace nad dokumentacją fotograficzną zabytkowego zespołu budynków uniwersyteckich.

Indeks uniwersytecki z 1923 r.


Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego funkcjonuje od 1980 r., a w swojej działalności nawiązuje do tradycji ugruntowanej już w pierwszych latach działalności uczelni. W 1821 roku w tzw. gmachu Pomuzealnym, w którym dziś mieści się Wydział Historyczny UW, udostępniono do oglądania uniwersytecką kolekcję odlewów gipsowych, w części wywodzącą się ze zbioru Stanisława Augusta Poniatowskiego. Muzeum UW przywołuje w swoich publikacjach działalność kulturalno-artystyczną Uniwersytetu, szczególnie w jego początkach, kiedy mieszkał tam Fryderyk Chopin i funkcjonował Wydział Nauk i Sztuk Pięknych, a także w czasach istnienia Szkoły Sztuk Pięknych.

Medal „Wskrzeszenie wyższych uczelni w Warszawie 15 listopada 1915”


Projekt „Digitalizacja kolekcji Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego” jest realizowany w ramach priorytetu „Dziedzictwo kulturowe – Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego” programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Ochrony Zbiorów. 

« powrót


„Między formą a treścią. Zakopiańska kolonia artystyczna” (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

Na wystawie zaprezentowane zostało zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego kształtowania i największego rozkwitu, tj. od 2. połowy XIX w. do 1939 r. Zakopane tamtego czasu jest znakomitym tłem do pokazania przemian, jakie nastąpiły w sztuce polskiej, od malarstwa sięgającego jeszcze okresu romantyzmu, poprzez realizm, Młodą Polskę aż do awangardowego formizmu.

czytaj więcej


Modernizm na Węgrzech 1900-1930

W Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa „Modernizm na Węgrzech 1900-1930”, przygotowana we współpracy z Muzeum im. Janusa Pannoniusa w Peczu oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Ekspozycja, stanowiąca zwieńczenie obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, prezentowana będzie do 7 stycznia 2018 r.

czytaj więcej


„Biedermeier” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ponad czterysta pięknych przedmiotów – obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, którymi na co dzień otaczało się bogate mieszczaństwo od Wiednia po Wilno – zostało pokazanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa jest pierwszą w Polsce tak dużą prezentacją biedermeieru – sztuki i kultury mieszczańskiej w Europie Środkowej i Północnej w latach 1815–1848, pomiędzy Kongresem Wiedeńskim i Wiosną Ludów. Można ją oglądać w dniach 5.10.2017-7.01.2018. Zapraszamy do lektury tekstu kuratorek ekspozycji.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI