home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego udostępnia swoje zbiory w internecie

W warszawskim Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy ul. Krakowskie Przedmieście 32 mieści się Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego gromadzące eksponaty związane z największą polską uczelnią i upamiętniające jej dzieje. Ze względu na remont, który czeka zabytkowy pałac, ekspozycja stała jest obecnie wyłączona ze zwiedzania i trwają pracę nad jej nową odsłoną. Instytucja daje się jednak poznać na innych polach, organizując wystawy czasowe na terenie UW, zapraszając na cykle spotkań muzealnych i inne wydarzenia, jak choćby Europejska Noc Muzeów. Teraz z częścią zbiorów Muzeum UW będzie można się zapoznać za pośrednictwem strony internetowej www.zbiory.uw.edu.pl.

Nowo wzniesiony gmach Auditorium Maximum, fot. Jan Raczyński, Uniwersytet Warszawski, 1935-1936


Na początek Muzeum udostępniło cyfrowe zdjęcia kilkuset obiektów, przede wszystkim archiwalnych fotografii, dokumentów i medali. Planowana jest kontynuacja projektu i digitalizacja kolejnych materiałów archiwalnych, ikonograficznych i zabytkowych związanych z Uniwersytetem Warszawskim. W przyszłości rozpoczną się także prace nad dokumentacją fotograficzną zabytkowego zespołu budynków uniwersyteckich.

Indeks uniwersytecki z 1923 r.


Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego funkcjonuje od 1980 r., a w swojej działalności nawiązuje do tradycji ugruntowanej już w pierwszych latach działalności uczelni. W 1821 roku w tzw. gmachu Pomuzealnym, w którym dziś mieści się Wydział Historyczny UW, udostępniono do oglądania uniwersytecką kolekcję odlewów gipsowych, w części wywodzącą się ze zbioru Stanisława Augusta Poniatowskiego. Muzeum UW przywołuje w swoich publikacjach działalność kulturalno-artystyczną Uniwersytetu, szczególnie w jego początkach, kiedy mieszkał tam Fryderyk Chopin i funkcjonował Wydział Nauk i Sztuk Pięknych, a także w czasach istnienia Szkoły Sztuk Pięknych.

Medal „Wskrzeszenie wyższych uczelni w Warszawie 15 listopada 1915”


Projekt „Digitalizacja kolekcji Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego” jest realizowany w ramach priorytetu „Dziedzictwo kulturowe – Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego” programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Ochrony Zbiorów. 

« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI