home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Skradzione w Krakowie dzieła sztuki wróciły do Polski

Szesnastowieczny obraz oraz dwie rzeźby z brązu wróciły do Polski dzięki działaniom MSZ, Ambasady RP na Ukrainie oraz pomocy ukraińskich służb ochrony porządku. Dzieła zostały skradzione z antykwariatów i domów aukcyjnych na terenie Krakowa w 2006 r. i wywiezione na Ukrainę. 18 grudnia 2013 r. podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid przekazał je Prokuraturze Generalnej, która prowadzi śledztwo w sprawie kradzieży.


Bardzo dziękujemy wszystkim służbom ukraińskim za pomoc w odzyskaniu skradzionych dzieł sztuki. Bez ich zaangażowania dzieła te nie wróciłby do Polski” – powiedział podczas uroczystości wiceminister Bogusław Winid. – „Apelujemy również do domów aukcyjnych o staranniejsze i właściwe zabezpieczanie zbiorów” – podkreślił.

W imieniu prokuratury odzyskany obraz i rzeźby odebrał Józef Gemra, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Prokuratury Generalnej.

Odzyskane dzieła to „Zwiastowanie” – obraz szkoły nadreńskiej pochodzący z XVI w. oraz dwie rzeźby z brązu: grupa rzeźbiarska – dwa bażanty i figurka chłopca trzymającego gęsi. Autorem pierwszej z rzeźb jest Francuz August Cain (1822-1894), cieszący się dużą popularnością twórca paryskich pomników i niewielkich rzeźb  przedstawiających dzikie i domowe zwierzęta,  drugiej – drezdeński rzeźbiarz Richard Daniel Fabricius (1863-1923). Obie prace są sygnowane.

 Jest to druga część zabytków skradzionych w Polsce przez tych samych sprawców. W grudniu 2008 r. udało się odzyskać cztery zabytki ze zbiorów muzealnych, eksponowane w roku 2006 w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie na wystawie „Napoleon i Polacy”. Dzięki działaniom MSZ do kraju wróciły wtedy: Wielki Krzyż Orderu Legii Honorowej ze wstęgą z 1809 r. należący do księcia Józefa Poniatowskiego, osiemnastowieczna srebrna czara (wywieziona z Kremla w 1812 r.) stanowiące własność Fundacji Książąt Czartoryskich w Krakowie, Gwiazda do Wielkiej Wstęgi Orderu Virtuti Militari, pochodzącą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Order św. Stanisława, skradziony z Muzeum w Kórniku pod Poznaniem.

 

źródło: Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

Fot. MSZ / Mariusz Kosiński« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI