home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

40 lat Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce

Polski Komitet Narodowy ICOMOS we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie, Polskim Komitetem ds. UNESCO oraz Komitetem Urbanistyki i Architektury PAN w dniach 27-28 kwietnia 2017 r. zorganizował w Łazienkach Królewskich w Warszawie konferencję naukową „40 lat Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce – dokonania i perspektywy”. Konferencja, której patronat objęła dr hab. Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków, była elementem obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

 

W 2016 r. przypadła 40. rocznica ratyfikowania przez Polskę Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO, a w lipcu bieżącego roku Polska będzie gospodarzem sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Te ważne wydarzenia stały się dla środowiska konserwatorskiego okazją do podsumowania dokonań oraz dyskusji o przyszłości ruchu Światowego Dziedzictwa w Polsce.

 
W czasie dwudniowej sesji wysłuchano 16 wystąpień, wśród których były trzy referaty otwierające konferencję: Bogumiła Szmygina − Ruch Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce – dokonania i perspektywy, Krzysztofa Pawłowskiego − Udział Polski w początkowych działaniach na rzecz realizacji postanowień Konwencji i Andrzeja Michałowskiego – Krajobraz kulturowy na Liście Światowego Dziedzictwa – polskie doświadczenia. Materiały z konferencji przygotowywane są na obrady Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie.

 

Podczas konferencji minister Gawin przekazała do archiwum ICOMOS-u materiały zawierające diagnozę traktowania polskiego dziedzictwa kulturowego przez Niemców w trakcie II wojny światowej – są to oryginały zeznań złożonych w 1946 r. przez Jana Zachwatowicza i Stanisława Lorentza. Ich treść została upubliczniona online w ubiegłym roku przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego; można się z nimi zapoznać w dziale „Repozytorium Zapisy Terroru”.

 
Zeznanie Jana Zachwatowicza (1. strona), fot. materiały prasowe konferencji

Zeznanie Stanisława Lorentza (1. strona), fot. materiały prasowe konferencji


2017-04-28

Źródło: informacja prasowa« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI