home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Zapiski przy sztaludze”. Przyjaźnie Sienkiewicza w świecie malarskim zaprezentowane przez Muzeum Narodowe w Kielcach

Od 21 kwietnia do 31 października 2020 r. w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach będzie można zwiedzać wystawę poświęconą relacjom Henryka Sienkiewicza z trzema innymi wybitnymi artystami – Stanisławem Witkiewiczem, Henrykiem Siemiradzkim i Kazimierzem Pochwalskim. Wszyscy oni w życiu autora Trylogii odegrali znaczącą rolę.

 

Pierwszego z nich Sienkiewicz poznał w domu Heleny Modrzejewskiej, zanim jeszcze rozpoczął wielką karierę pisarską. Ich przyjaźń można określić mianem szorstkiej, a mimo to przetrwała lata. Wystawa opowiada o najciekawszych jej aspektach, wzajemnej fascynacji i trosce, wspólnych projektach, konfliktach, trwającym przez dziesięciolecia przyciąganiu się
i oddalaniu.

 

Pasja do antyku połączyła Sienkiewicza z Siemiradzkim. Malarz był jego przewodnikiem po Wiecznym Mieście, pokazał Sienkiewiczowi m.in. kapliczkę „Quo vadis”. Głośnym echem odbił się konflikt artystów związany z posądzeniem o plagiat. Obraz „Dirce chrześcijańska” i powieść Quo vadis to realizacja niemal tego samego tematu, szeroko opisana przez ówczesną prasę. Świadectwem wzajemnych relacji są wspólne zdjęcia, listy i obrazy, z których jeden – „Pejzaż włoski”, prezent uczyniony synowi pisarza – do dziś znajduje się w zbiorach Pałacyku w Oblęgorku.

 

Prawdziwa przyjaźń połączyła Sienkiewicza z Kazimierzem Pochwalskim, twórcą co najmniej siedmiu jego portretów. W 1886 r. artyści odbyli wspólną podróż na Bliski Wschód, podczas której pisarz zbierał materiał do „Pana Wołodyjowskiego”. Pod koniec życia Pochwalski przeniósł na płótno wykonany wówczas szkic przedstawiający ich razem na statku u wybrzeży Konstantynopola. Oprócz reprezentacyjnych portretów bezcennym źródłem wiedzy o przyjaźni z Sienkiewiczem są wspomnienia malarza, opisujące pierwsze lata ich znajomości, a także wzajemna korespondencja prezentowana na wystawie.

 
Kazimierz Pochwalski, „Henryk Sienkiewicz i Kazimierz Pochwalski na statku”, ok. 1940, olej na sklejce, 102 x 81 cm, fot. Muzeum Narodowe w Kielcach


Na ekspozycję złożą się obrazy, w tym autoportrety malarzy, prace nawiązujące do twórczości Sienkiewicza, listy, fotografie, archiwalne dokumenty i osobiste pamiątki, eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, Warszawie i Krakowie, Biblioteki Narodowej, Biblioteki Raczyńskich, Muzeum Tatrzańskiego, Ossolineum, a także ze zbiorów prywatnych

 

2020-03-11

Źródło: informacja organizatora« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI