home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Komplet archiwalnych wydań „Spotkań z Zabytkami” dostępny w Polonie!

„Spotkania z Zabytkami” i Polona, przy wsparciu Collegium Artium, połączyły siły i zrealizowały projekt, o  który nasi Czytelnicy dopytywali już od dawna. Z przyjemnością oferujemy Państwu dostęp do opublikowanego w Polonie pełnego zasobu archiwalnych wydań „Spotkań z Zabytkami”, od ich początków w 1977 r. (kiedy nie był to jeszcze miesięcznik, a oficjalnie: informator popularnonaukowy) aż po rok 2019. Udostępnienie archiwum szczęśliwie zbiega się z wydaniem okrągłego numeru 399-400 (maj-czerwiec 2020).


Zobacz „Spotkania z Zabytkami” w Polonie

Pierwsza okładka „Spotkań z Zabytkami”, wówczas jeszcze nienumerowanego informatora popularnonaukowego wydawanego przez Ośrodek Dokumentacji Zabytków w Warszawie, 1977 r.


Za pomoc przy przedsięwzięciu serdecznie dziękujemy Panu Jackowi Majowi z Collegium Artium oraz Panu Piotrowi Sobocińskiemu – zastępcy kierownika Zakładu Zbiorów Cyfrowych Biblioteki Narodowej, a szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich zaangażowanych w digitalizację czasopisma – mamy nadzieję, że podobnie jak my, Czytelnicy uznają to za kawał dobrej, a zarazem bardzo potrzebnej roboty!


Przypominamy, że wszystkie numery czasopisma, które ukazały się od 2010 r., kiedy to wydawcą miesięcznika została Fundacja Hereditas, są dostępne w portalu Issuu – każdy pełny rocznik „Spotkań z Zabytkami” jest tam upubliczniany na początku kolejnego roku. Znajdą tam Państwo również inne wydawnictwa Fundacji.


2020-05-29« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI