home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Codzienność Warszawy 1915-1918. Szklane negatywy ze zbiorów Pracowni Historycznej Tchorek-Bentall

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego udostępnia niewystawiane wcześniej zdjęcia Warszawy sprzed wieku. Można odkrywać je stopniowo w ramach wirtualnej wystawy „Codzienność Warszawy 1915-1918. Szklane negatywy ze zbiorów Pracowni Historycznej Tchorek-Bentall”. Kolejne kadry, a następnie całe zdjęcia ujawniane są tydzień po tygodniu na profilu na Facebooku oraz na stronie internetowej Muzeum.


Te niezwykłe dokumenty życia codziennego dawnej Warszawy – jej architektury i mieszkańców – pokazują stolicę Polski w czasie pierwszej wojny światowej, gdy znajdowała się pod okupacją niemiecką. Szklane negatywy pozwalają na uzyskanie bardzo dobrej jakości powiększeń. Oglądając wystawę online, można swobodnie przybliżać fascynujące szczegóły życia warszawskiej ulicy: napisy na szyldach i słupach reklamowych, elementy dawnego ubioru czy detale architektoniczne. Fotografie wciąż kryją wiele tajemnic, dlatego autorzy pokazu liczą na uważne oko i wiedzę miłośników dawnej Warszawy, którzy pomogą wzbogacić opisy zdjęć o nowe spostrzeżenia (pliki można pobrać w pełnej rozdzielczości). Najprawdopodobniej zbiór negatywów był większy – szklane płytki są jednak bardzo kruche. Mimo to do dziś – dzięki opiece Katy Bentall, dbającej o spuściznę Pracowni Historycznej Tchorek-Bentall – udało się ocalić 23 unikalne obrazy dawnego miasta.

Pałac Staszica w latach pierwszej wojny światowej, w szacie, jaką nadano mu w 1895 r., przebudowując na cerkiew pod wezwaniem św. Tatiany Rzymianki

Poczta Główna, ok. 1917


Wystawa w ramach projektu „Wirtualny Kampus Uniwersytetu Warszawskiego” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci. 


         


Źródło: informacja organizatora

2020-07-07« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI