home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Średniowieczne eksponaty scalone po latach na wystawie we Wrocławiu

Wystawa stała Muzeum Narodowego we Wrocławiu „Sztuka śląska XIV-XVI w.” wzbogacona o scalone po latach eksponaty jest ponownie otwarta dla zwiedzających od 7 lipca 2020 r. Cenną ekspozycję sztuki średniowiecznej udało się powiększyć dzięki współpracy z Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.


„Nieczęsto zdarza się okazja, aby właśnie ten – jakże cenny – fragment naszej kolekcji udało się rozbudować” – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor MNWr. „[…] Udało na się nam nie tylko scalić dwa – znajdujące się częściowo u nas, a częściowo w obcych kolekcjach muzealnych – bezcenne dzieła śląskiej sztuki średniowiecznej: pentaptyk Pięciu Boleści Marii oraz ołtarz z Pietą (obecnie zaginioną) z kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu, ale także dopełnić naszą wystawę wyjątkowej urody figurą św. Katarzyny autorstwa Jacoba Beinharta”.


Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Narodowego we Wrocławiu.


Od 7 lipca w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu są ponadto czynne dwie inne wystawy stałe („Sztuka polska XVII-XIX w.”, „Sztuka europejska XV-XX w.”) i wystawa czasowa „Secesja w metalu” (otwarta do 30 sierpnia 2020 r.).

 
Pentaptyk Pięciu Boleści Marii, 1507. Fot. Magdalena Wyłupek

 

Źródło: www.mnwr.pl

2020-07-07« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI