home

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Noc Muzeów w budyku PAST-y

18 maja 2013 r. w godz. 19:00-0:00 z okazji Nocy Muzeów budynek PAST-y (ul. Zielna 39) otworzy swoje podwoje. Wpisujący się w pejzaż miasta od przeszło stu lat pierwszy stołeczny wysokościowiec jest jednym z symboli Warszawy, uświęconym bohaterstwem żołnierzy powstańczego batalionu „Kiliński”, którzy zdobyli go w trwającym 18 dni szturmie, zakończonym 20 sierpnia 1944 r. Przekazany w 2000 r. środowiskom kombatanckim budynek, zwieńczony emblematem Polski Walczącej, jest architektoniczną metaforą niezłomności Polaków i Warszawy podnoszącej się z gruzów wojennej pożogi.


O godzinie 18:00 i 20:00 Zygmunt Walkowski poprowadzi wykład zatytułowany „Śladami apokalipsy. Gmach PAST-y i okolice na zdjęciach lotniczych Luftwaffe z okresu okupacji”. Na wykłady obowiązuje rezerwacja miejsc drogą mailową (wyklad18@fundacja-ppp.pl). W internecie można obejrzeć przykładowe fotografie będące przedmiotem prelekcji. Będzie można także zwiedzać wystawę „Powrót Miasta. Zielna 37 i okolice – wczoraj, dziś, jutro” autorstwa Tomasza Markiewicza, która przedstawia dzieje Grzybowa i okolic ul. Zielnej przez ostatnie 150 lat. Zwiedzający będą też mogli skorzystać z okazjonalnych rabatów w znajdującej się w budynku Księgarni Warszawskiej. Agencja BOOM zaprasza na wystawę malarstwa Eweliny Półgrabskiej „Dualizm”. W patio budynku zaaranżowana zostanie Powstańcza Kantyna, w której spróbować będzie można oryginalnych potraw z okupacyjnego menu. Będzie także dostępny taras widokowy na XI piętrze.« powrót


„Między formą a treścią. Zakopiańska kolonia artystyczna” (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

Na wystawie zaprezentowane zostało zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego kształtowania i największego rozkwitu, tj. od 2. połowy XIX w. do 1939 r. Zakopane tamtego czasu jest znakomitym tłem do pokazania przemian, jakie nastąpiły w sztuce polskiej, od malarstwa sięgającego jeszcze okresu romantyzmu, poprzez realizm, Młodą Polskę aż do awangardowego formizmu.

czytaj więcej


Modernizm na Węgrzech 1900-1930

W Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa „Modernizm na Węgrzech 1900-1930”, przygotowana we współpracy z Muzeum im. Janusa Pannoniusa w Peczu oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Ekspozycja, stanowiąca zwieńczenie obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, prezentowana będzie do 7 stycznia 2018 r.

czytaj więcej


„Biedermeier” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ponad czterysta pięknych przedmiotów – obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, którymi na co dzień otaczało się bogate mieszczaństwo od Wiednia po Wilno – zostało pokazanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa jest pierwszą w Polsce tak dużą prezentacją biedermeieru – sztuki i kultury mieszczańskiej w Europie Środkowej i Północnej w latach 1815–1848, pomiędzy Kongresem Wiedeńskim i Wiosną Ludów. Można ją oglądać w dniach 5.10.2017-7.01.2018. Zapraszamy do lektury tekstu kuratorek ekspozycji.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI