home

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Noc Muzeów w budyku PAST-y

18 maja 2013 r. w godz. 19:00-0:00 z okazji Nocy Muzeów budynek PAST-y (ul. Zielna 39) otworzy swoje podwoje. Wpisujący się w pejzaż miasta od przeszło stu lat pierwszy stołeczny wysokościowiec jest jednym z symboli Warszawy, uświęconym bohaterstwem żołnierzy powstańczego batalionu „Kiliński”, którzy zdobyli go w trwającym 18 dni szturmie, zakończonym 20 sierpnia 1944 r. Przekazany w 2000 r. środowiskom kombatanckim budynek, zwieńczony emblematem Polski Walczącej, jest architektoniczną metaforą niezłomności Polaków i Warszawy podnoszącej się z gruzów wojennej pożogi.


O godzinie 18:00 i 20:00 Zygmunt Walkowski poprowadzi wykład zatytułowany „Śladami apokalipsy. Gmach PAST-y i okolice na zdjęciach lotniczych Luftwaffe z okresu okupacji”. Na wykłady obowiązuje rezerwacja miejsc drogą mailową (wyklad18@fundacja-ppp.pl). W internecie można obejrzeć przykładowe fotografie będące przedmiotem prelekcji. Będzie można także zwiedzać wystawę „Powrót Miasta. Zielna 37 i okolice – wczoraj, dziś, jutro” autorstwa Tomasza Markiewicza, która przedstawia dzieje Grzybowa i okolic ul. Zielnej przez ostatnie 150 lat. Zwiedzający będą też mogli skorzystać z okazjonalnych rabatów w znajdującej się w budynku Księgarni Warszawskiej. Agencja BOOM zaprasza na wystawę malarstwa Eweliny Półgrabskiej „Dualizm”. W patio budynku zaaranżowana zostanie Powstańcza Kantyna, w której spróbować będzie można oryginalnych potraw z okupacyjnego menu. Będzie także dostępny taras widokowy na XI piętrze.« powrót


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz” – apel o udostępnienie dzieł na wystawę

Pod koniec 2017 r. Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizuje wystawę przedstawiającą drogi twórcze dwóch wybitnych malarzy polskiego realizmu: Franciszka Kostrzewskiego (1826–1911) i Józefa Szermentowskiego (1833–1876), ich wpływ na rozwój malarstwa krajowego i ilustratorstwo, a także związki z regionem świętokrzyskim. Poszukiwane są dzieła tych twórców, które mogłyby wzbogacić wystawę.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej


„Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje wystawę „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej. Jej otwarcie uświetni Noc Muzeów 27 maja br.; pokaz potrwa do 5 listopada.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie


Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI