home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Noc Muzeów w budyku PAST-y

18 maja 2013 r. w godz. 19:00-0:00 z okazji Nocy Muzeów budynek PAST-y (ul. Zielna 39) otworzy swoje podwoje. Wpisujący się w pejzaż miasta od przeszło stu lat pierwszy stołeczny wysokościowiec jest jednym z symboli Warszawy, uświęconym bohaterstwem żołnierzy powstańczego batalionu „Kiliński”, którzy zdobyli go w trwającym 18 dni szturmie, zakończonym 20 sierpnia 1944 r. Przekazany w 2000 r. środowiskom kombatanckim budynek, zwieńczony emblematem Polski Walczącej, jest architektoniczną metaforą niezłomności Polaków i Warszawy podnoszącej się z gruzów wojennej pożogi.


O godzinie 18:00 i 20:00 Zygmunt Walkowski poprowadzi wykład zatytułowany „Śladami apokalipsy. Gmach PAST-y i okolice na zdjęciach lotniczych Luftwaffe z okresu okupacji”. Na wykłady obowiązuje rezerwacja miejsc drogą mailową (wyklad18@fundacja-ppp.pl). W internecie można obejrzeć przykładowe fotografie będące przedmiotem prelekcji. Będzie można także zwiedzać wystawę „Powrót Miasta. Zielna 37 i okolice – wczoraj, dziś, jutro” autorstwa Tomasza Markiewicza, która przedstawia dzieje Grzybowa i okolic ul. Zielnej przez ostatnie 150 lat. Zwiedzający będą też mogli skorzystać z okazjonalnych rabatów w znajdującej się w budynku Księgarni Warszawskiej. Agencja BOOM zaprasza na wystawę malarstwa Eweliny Półgrabskiej „Dualizm”. W patio budynku zaaranżowana zostanie Powstańcza Kantyna, w której spróbować będzie można oryginalnych potraw z okupacyjnego menu. Będzie także dostępny taras widokowy na XI piętrze.« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI