home

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Studeo et Conservo” - edycja 2013

Fundacja Hereditas zaprasza do udziału w szóstej już edycji projektu „Studeo et Conservo”. Przypominamy, że z efektami wcześniejszych działań w ramach programu można zapoznać się m.in. w dodatku do najnowszego numeru „Spotkań z Zabytkami”.


W programie na 2013 rok znajdą się m.in.:
- warsztaty w pracowniach konserwacji zabytków (drewna, sztukaterii, malarstwa);
- wizyty studyjne na terenie prowadzonych lub niedawno zakończonych prac konserwatorskich;
- spotkania z konserwatorami zabytków, historykami sztuki, architektami;
- całodniowe objazdy (eksploracje) terenowe: dwory i pałace Mazowsza oraz szlak piaskowców i marmurów Szydłowiec-Chęcin.


Szczegóły znajdą Państwo na stronie Fundacji Hereditas. Pierwsze przedsięwzięcia zaczynają się już w czerwcu; VI edycja zakończy się w grudniu 2013 r. Miejscem działań będzie Warszawa oraz docelowe tereny objazdów. Udział jest bezpłatny, konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc.


Projekt „Studeo et Conservo VI edycja (2013)” jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

« powrót


„Między formą a treścią. Zakopiańska kolonia artystyczna” (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

Na wystawie zaprezentowane zostało zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego kształtowania i największego rozkwitu, tj. od 2. połowy XIX w. do 1939 r. Zakopane tamtego czasu jest znakomitym tłem do pokazania przemian, jakie nastąpiły w sztuce polskiej, od malarstwa sięgającego jeszcze okresu romantyzmu, poprzez realizm, Młodą Polskę aż do awangardowego formizmu.

czytaj więcej


Modernizm na Węgrzech 1900-1930

W Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa „Modernizm na Węgrzech 1900-1930”, przygotowana we współpracy z Muzeum im. Janusa Pannoniusa w Peczu oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Ekspozycja, stanowiąca zwieńczenie obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, prezentowana będzie do 7 stycznia 2018 r.

czytaj więcej


„Biedermeier” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ponad czterysta pięknych przedmiotów – obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, którymi na co dzień otaczało się bogate mieszczaństwo od Wiednia po Wilno – zostało pokazanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa jest pierwszą w Polsce tak dużą prezentacją biedermeieru – sztuki i kultury mieszczańskiej w Europie Środkowej i Północnej w latach 1815–1848, pomiędzy Kongresem Wiedeńskim i Wiosną Ludów. Można ją oglądać w dniach 5.10.2017-7.01.2018. Zapraszamy do lektury tekstu kuratorek ekspozycji.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI