home

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Studeo et Conservo” - edycja 2013

Fundacja Hereditas zaprasza do udziału w szóstej już edycji projektu „Studeo et Conservo”. Przypominamy, że z efektami wcześniejszych działań w ramach programu można zapoznać się m.in. w dodatku do najnowszego numeru „Spotkań z Zabytkami”.


W programie na 2013 rok znajdą się m.in.:
- warsztaty w pracowniach konserwacji zabytków (drewna, sztukaterii, malarstwa);
- wizyty studyjne na terenie prowadzonych lub niedawno zakończonych prac konserwatorskich;
- spotkania z konserwatorami zabytków, historykami sztuki, architektami;
- całodniowe objazdy (eksploracje) terenowe: dwory i pałace Mazowsza oraz szlak piaskowców i marmurów Szydłowiec-Chęcin.


Szczegóły znajdą Państwo na stronie Fundacji Hereditas. Pierwsze przedsięwzięcia zaczynają się już w czerwcu; VI edycja zakończy się w grudniu 2013 r. Miejscem działań będzie Warszawa oraz docelowe tereny objazdów. Udział jest bezpłatny, konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc.


Projekt „Studeo et Conservo VI edycja (2013)” jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

« powrót


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz” – apel o udostępnienie dzieł na wystawę

Pod koniec 2017 r. Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizuje wystawę przedstawiającą drogi twórcze dwóch wybitnych malarzy polskiego realizmu: Franciszka Kostrzewskiego (1826–1911) i Józefa Szermentowskiego (1833–1876), ich wpływ na rozwój malarstwa krajowego i ilustratorstwo, a także związki z regionem świętokrzyskim. Poszukiwane są dzieła tych twórców, które mogłyby wzbogacić wystawę.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej


„Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje wystawę „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej. Jej otwarcie uświetni Noc Muzeów 27 maja br.; pokaz potrwa do 5 listopada.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie


Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI