home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Studeo et Conservo” - edycja 2013

Fundacja Hereditas zaprasza do udziału w szóstej już edycji projektu „Studeo et Conservo”. Przypominamy, że z efektami wcześniejszych działań w ramach programu można zapoznać się m.in. w dodatku do najnowszego numeru „Spotkań z Zabytkami”.


W programie na 2013 rok znajdą się m.in.:
- warsztaty w pracowniach konserwacji zabytków (drewna, sztukaterii, malarstwa);
- wizyty studyjne na terenie prowadzonych lub niedawno zakończonych prac konserwatorskich;
- spotkania z konserwatorami zabytków, historykami sztuki, architektami;
- całodniowe objazdy (eksploracje) terenowe: dwory i pałace Mazowsza oraz szlak piaskowców i marmurów Szydłowiec-Chęcin.


Szczegóły znajdą Państwo na stronie Fundacji Hereditas. Pierwsze przedsięwzięcia zaczynają się już w czerwcu; VI edycja zakończy się w grudniu 2013 r. Miejscem działań będzie Warszawa oraz docelowe tereny objazdów. Udział jest bezpłatny, konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc.


Projekt „Studeo et Conservo VI edycja (2013)” jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI