home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Studeo et Conservo” - edycja 2013

Fundacja Hereditas zaprasza do udziału w szóstej już edycji projektu „Studeo et Conservo”. Przypominamy, że z efektami wcześniejszych działań w ramach programu można zapoznać się m.in. w dodatku do najnowszego numeru „Spotkań z Zabytkami”.


W programie na 2013 rok znajdą się m.in.:
- warsztaty w pracowniach konserwacji zabytków (drewna, sztukaterii, malarstwa);
- wizyty studyjne na terenie prowadzonych lub niedawno zakończonych prac konserwatorskich;
- spotkania z konserwatorami zabytków, historykami sztuki, architektami;
- całodniowe objazdy (eksploracje) terenowe: dwory i pałace Mazowsza oraz szlak piaskowców i marmurów Szydłowiec-Chęcin.


Szczegóły znajdą Państwo na stronie Fundacji Hereditas. Pierwsze przedsięwzięcia zaczynają się już w czerwcu; VI edycja zakończy się w grudniu 2013 r. Miejscem działań będzie Warszawa oraz docelowe tereny objazdów. Udział jest bezpłatny, konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc.


Projekt „Studeo et Conservo VI edycja (2013)” jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI