home

Numer 11-12, 2019


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Herby mieszczan gdańskich od XV do XVIII wieku

Z okazji odbywającego się w dniach 25-27 lipca 2014 r. IV Światowego Zjazdu Gdańszczan Towarzystwo „Dom Uphagena” we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, Archiwum Państwowym w Gdańsku oraz Polską Akademią Nauk Biblioteką Gdańską przygotowuje ekspozycję czasową. Wystawa dofinansowana ze środków Miasta Gdańska czynna będzie od 25 lipca do 15 października 2014 r. w Domu Uphagena, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Wernisaż odbędzie się 25 lipca 2014 roku o godz. 16.00. Kuratorem, autorem scenariusza i koncepcji wystawy jest dr Ewa Bojaruniec z Działu Historii Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Herb własny rodziny Friesów pochodzacy z pracy Matthaeusa Deischa, Wappen, Danzig 1767. Ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska


Koncepcja wystawy opracowana została w oparciu o unikatowy materiał źródłowy pochodzący z instytucji kościelnych, muzealnych, bibliotek i archiwów. Celem ekspozycji jest ukazanie szerszemu odbiorcy historii miasta oraz heraldyki gdańskiej poprzez zapoznanie się z dokumentami nobilitacyjnymi, rękopiśmiennymi herbarzami, obrazami i przedmiotami kultury materialnej zawierającymi wizerunki herbów mieszczańskich. Prezentowane na wystawie herby zostaną potraktowane nie tylko jako wytwory kultury, spełniające określoną funkcję oznaki tożsamości wyróżniającej daną osobę, ale także jako elementy zdobniczej sztuki użytkowej za pomocą której patrycjusze przedstawiali swój status i miejsce w strukturze społecznej. Zebrany materiał heraldyczny i genealogiczny dotyczący gdańskich rodzin patrycjuszowskich, który zaprezentowany zostanie na wystawie wpisuje się doskonalew program obchodów IV Światowego Zjazdu Gdańszczan (tematem przewodnim zjazdu w 2014 r. są gdańskie rody/rodziny).

Fragment portalu kamienicy z kartuszem herbowym i monogramem Uphagenów w nadświetlu, XVIII w. (stan obecny). Dom Uphagena przy ul. Długiej 12 w Gdańsku« powrót


Konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki rozstrzygnięty

Niezwykle magiczne i tajemnicze wnętrze nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Drugie miejsce zajęła fotografia przedstawiająca drewniany wiatrak w Dobrej Nadziei, trzecie – chłodni kominowej w nieczynnej Elektrowni Węglowej EC2. Wszystkie zdjęcia trafiły do zbiorów Wikipedii.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI