home

Numer 11-12, 2019


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wystawa „… zaczęło się w Kozłówce”

4 lipca 2014 r. o godz. 12.00 w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zostanie otwarta wystawa „… zaczęło się w Kozłówce. Historia dokonań pierwszego muzeum w powojennej Polsce (1944-2014)”. Na ekspozycji, zorganizowanej z okazji 70-lecia placówki, znajdą się najciekawsze nabytki muzealne oraz wydawnictwa i realizacje konserwatorskie. Ponad setkę przedmiotów – rzemiosło artystyczne, malarstwo, rzeźbę, grafiki i obiekty kartograficzne – będzie można podziwiać na parterze Teatralni Muzeum (sale wystaw czasowych). Na pierwszym piętrze zostanie zaprezentowana działalność wydawniczo-edukacyjno-promocyjna Muzeum.

Michele Garinei, „Jezus i Św. Jan Chrzciciel jako dzieci”, Włochy pocz. XX w.


Ekspozycji będzie poświęcony dwutomowy katalog, odnoszący się do wystawy oraz wielowątkowej historii Muzeum w Kozłówce. We wstępie katalogu czytamy:


Polityka zakupów muzealiów, prowadzona od chwili reaktywacji Muzeum, polegała na uzupełnianiu kolekcji o przedmioty, najczęściej z dziedziny rzemiosła artystycznego, podobne do tych, jakie stanowiły wyposażenie dziewiętnastowiecznego pałacu. Uzupełniliśmy kolekcję szkła i porcelany, której niewielki fragment odnalazł się w skrytce w wieży pałacowej. Pozyskiwaliśmy srebra – te oryginalne, zakopane gdzieś w parku przez Jadwigę Zamoyską, do dziś nie zostały odnalezione. Wyszukiwaliśmy na rynku antykwarycznym tkaniny, w tym dywany wschodnie i meble z okresu II Cesarstwa. Środki na zakupy pochodziły najczęściej z dochodów własnych, dotacji Ministra Kultury, a od pewnego czasu świetnie działającego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Bez wsparcia Towarzystwa kolekcja kozłowiecka byłaby znacznie uboższa i nie mogłaby zachwycać co roku nowymi, wspaniałymi nabytkami”.

„Św. Sebastian”, Niemcy (?), Polska (?) XVII w.

„Adoracja Madonny”, Włochy XVI/XVII w.


Wystawę i cytowane wydawnictwo sfinansowano dzięki dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. „Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym wystawy.« powrót


Konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki rozstrzygnięty

Niezwykle magiczne i tajemnicze wnętrze nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Drugie miejsce zajęła fotografia przedstawiająca drewniany wiatrak w Dobrej Nadziei, trzecie – chłodni kominowej w nieczynnej Elektrowni Węglowej EC2. Wszystkie zdjęcia trafiły do zbiorów Wikipedii.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI