home

Numer 11-12, 2019


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Zarządzanie miejscami z Listy UNESCO w Europie Środkowej – edukacyjny projekt wyszehradzki

7 lipca 2014 r. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie rozpocznie się trwające do 13 lipca międzynarodowe szkolenie dla kadr instytucji zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego w Europie Środkowej. Wezmą w nim udział reprezentanci instytucji kultury i organizacji pozarządowych z krajów Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Bohaterem tegorocznej edycji będzie zabytkowy Telč w Czechach.

 

Środkowoeuropejski kurs letni zatytułowany „Management of UNESCO World Heritage Cultural Sites in Visegrad Countries” MCK organizuje już po raz szósty. Jest to jedyna inicjatywa, która skupia się na zarządzaniu dziedzictwem kulturowym w regionie. Celem kursu jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie zarządzania i ochrony miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Do udziału w nim w procedurze konkursowej wybrano po pięć osób z każdego kraju.

 

Dr Michał Wiśniewski, realizator projektu, mówi: „Kurs letni MCK, organizowany w ramach współpracy wyszehradzkiej, to szansa na zdobycie praktycznej wiedzy i umiejętności związanych z zarządzaniem miejscami wpisanymi na Listę UNESCO. Projekt pozwala poznać ekspertów z całego regionu Europy Środkowej. W ciągu pięciu lat realizacji szkoły letniej nawiązaliśmy współpracę z blisko stoma osobami, prowadziliśmy też ożywioną debatę o wspólnych problemach dotyczących dziedzictwa regionu V4”. 


MCK jest koordynatorem współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i realizatorem programów edukacyjnych poświęconych ochronie i zarządzaniu miejscami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w krajach V4.

Pięć poprzednich edycji poświęconych było problematyce zarządzania obiektami i miejscami z Listy UNESCO w Czechach, Polsce, na Słowacji i na Węgrzech. Tematem ubiegłorocznej edycji była Kalwaria Zebrzydowska, w tym roku uczestnicy wezmą pod lupę czeski Telč. Uczestnicy będą uczestniczyć w dwóch warsztatach – jeden dotyczyć będzie zarządzania ruchem turystycznym w Telcu, drugi umiejscowienia punktu informacji turystycznej w centrum pielgrzymkowym w Zelenej Horze. W prowadzenie warsztatów zaangażowany jest urząd konserwatorski w Czeskich Budejovicach, który liczy na to, że warsztat nt. Zelenej Hory pomoże w ulokowaniu punktu obsługi ruchu turystycznego.

 

Kadrę dydaktyczną tworzą specjaliści z krajów V4. Kurs odbywa się pod patronatem Ministrów Kultury Państw Grupy Wyszehradzkiej.

 
Fot. za: www.pl.czech-unesco.org


Po pożarze, który w XIV w. strawił wcześniejszą zabudowę, miasto Telč zostało odbudowane na starszych fundamentach. Przepiękne barokowe i renesansowe kamienice otacza zespół stawów, które pełniły funkcję obronną. W miejscowości znajduje się również gotycki zamek, który w XV w. został przebudowany w stylu renesansowym. Wpisane na listę UNESCO w 1992 r. „Trudno jest wyobrazić sobie bardziej bajkowe miasto niż Telcz. Rynek, który wygląda jak z bajki Hansa Christiana Andersena, romantyczny zamek i przezroczyste stawy okalające miasto. Telcz jest najdoskonalszym przykładem włoskiego renesansu na północ od Alp i miastem z jednym z najpiękniejszych rynków w Europie”.« powrót


Konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki rozstrzygnięty

Niezwykle magiczne i tajemnicze wnętrze nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Drugie miejsce zajęła fotografia przedstawiająca drewniany wiatrak w Dobrej Nadziei, trzecie – chłodni kominowej w nieczynnej Elektrowni Węglowej EC2. Wszystkie zdjęcia trafiły do zbiorów Wikipedii.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI