home

Numer 11-12, 2019


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Gdańsk w rysunku i grafice w latach 1793-1914

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wystawę „Gdańsk i okolice 1793-1914. Miasto – ludzie – wydarzenia w rysunku i grafice”, którą będzie można oglądać od 26 lipca do 14 września 2014 r. w Oddziale Zielona Brama. Na wystawę kuratorki wystawy – Krystyna Jackowska (BG PAN) i Alicja Andrzejewska-Zając (MNG) wybrały 350 rycin i rysunków ze zbiorów Muzeum Narodowego i Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk, w większości nigdy wcześniej niepokazywanych publicznie. Wystawa została pomyślana jako wędrówka po dziewiętnastowiecznym Gdańsku, jego ulicach, dzielnicach, przedmieściach, których często już nie ma lub całkowicie się zmieniły.

Fot. MNG


Ekspozycja została podzielona na dwie części. Pierwsza obejmuje okres od 1793 do około 1855 r., druga – prace powstałe w latach 1855-1914. Zasadniczo podział ten odpowiada sytuacji politycznej miasta i procesowi jego zespolenia z państwem pruskim. Poza treściami historycznymi ukrytymi w graficznym i rysunkowym obrazie miasta tego czasu, można prześledzić zmieniającą się stylistykę i sposób patrzenia na miasto przez kolejnych twórców lokalnych bądź odwiedzających Gdańsk. Rozległa, wielowarstwowa ekspozycja, budująca zarys ikonografii dziewiętnastowiecznego Gdańska i okolic, jest pierwszą tego typu próbą podjętą przez obie instytucje, a bogaty materiał ilustracyjny ujęty w katalogu otwiera pole do dalszych badań nad obrazem miasta oraz funkcją wypowiedzi artystycznej w służbie polityki i kultury historycznej.


Więcej informacji znajduje się na stronie Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym IV Światowemu Zjazdowi Gdańszczan, 25-27 lipca 2014. Po uroczystym otwarciu 26 lipca 2014, o godz. 18.00 będzie czynna do godz. 1.00 w ramach Nocy Sztuki.« powrót


Konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki rozstrzygnięty

Niezwykle magiczne i tajemnicze wnętrze nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Drugie miejsce zajęła fotografia przedstawiająca drewniany wiatrak w Dobrej Nadziei, trzecie – chłodni kominowej w nieczynnej Elektrowni Węglowej EC2. Wszystkie zdjęcia trafiły do zbiorów Wikipedii.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI