home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Konferencja naukowa „Dar dla narodu. 20-lecie obecności kolekcji Lanckorońskich na Wawelu”

W październiku 2014 r. minie 20 lat od kiedy profesor Karolina Lanckorońska, zamieszkała w Rzymie, przekazała do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu 84 obrazy wczesnowłoskiego malarstwa, ponad 200 rysunków i akwarel Jacka Malczewskiego oraz przedmioty stanowiące własność rodziny Lanckorońskich. Z tej okazji 24 października w Zamku Królewskim na Wawelu odbędzie się konferencja „Dar  dla narodu.  20-lecie obecności kolekcji Lanckorońskich na Wawelu” oraz zostanie zorganizowany cykl wykładów.


Dzieła darowane przez Karolinę Lanckorońską, zakupione przez jej ojca Karola Lanckorońskiego oraz odziedziczone po przodkach zbiory z dawnej kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, stanowiły pokaźną kolekcję, dla której Karol Lanckoroński zbudował w Wiedniu neobarokowy pałac. Kolekcja przetrwała trudne lata drugiej wojny światowej, uniknęła konfiskaty, rozproszenia i zniszczenia. Została wywieziona z Austrii po wojnie przez Antoniego Lanckorońskiego, syna Karola. Sprzedaż kilku cenniejszych dzieł pozwoliła uratować polskie instytucje kulturalne za granicą, m.in. Bibliotekę Polską w Paryżu.


Po 1989 r. Karolina Lanckorońska postanowiła złożyć kolekcję w darze „Rzeczpospolitej wolnej i niepodległej” – jak napisała w liście do ówczesnego prezydenta Rzeczpospolitej. Był to największy i najcenniejszy dar w powojennej historii zbiorów wawelskich, do którego w roku 2000 dołączyło – odzyskane z kolekcji Kunsthistorisches Museum w Wiedniu – dzieło Dosso Dossiego oraz kilka innych obiektów, a wśród nich gemma z wieku VI, zwana w literaturze naukowej „gemmą Lanckorońskiego”.

Dosso Dossi, „Jowisz, Merkury i Cnota”, ok. 1524, Zamek Królewski na Wawelu


Konferencja odbędzie się 24 października od godz. 9.00 w salach edukacyjnych w budynku nr 7.


Program konferencji


Inne wydarzenia towarzyszące:


Zwiedzanie gabinetu włoskiego
4, 11, 18, 25 października (soboty)
oprowadza dr Joanna Winiewicz-Wolska, kustosz

10.00, udział bezpłatny, obowiązuje rezerwacja*


Wykłady

  • 7 października „Karol hrabia Lanckoroński i jego córka profesoressa Karla”
    dr Joanna Winiewicz-Wolska (Zamek Królewski na Wawelu)

  • 14 października „Archiwalia rodziny Lanckorońskich”
    dr Marzena Włodek (PAU Kraków)

  • 21 października „Karol Lanckoroński. Fotografie i rysunki ze zbioru Leona de Vaux”
    dr Danuta Jackiewicz (Muzeum Narodowe w Warszawie)

17.00, sale edukacyjne w budynku nr 7, udział bezpłatny


Pokaz obrazu Dosso Dossiego „Jowisz, Merkury i Cnota”
25-26 października (sobota, niedziela)

wejścia o pełnych godzinach 11.00-15.00, zamek – sala obok recepcji Reprezentacyjnych Komnat Królewskich, udział bezpłatny


25 października (sobota) prelekcja
dr Joanna Winiewicz-Wolska „Jowisz malujący motyle”: historia jednego obrazu – dzieje kolekcji Lanckorońskich

godz. 12.00, udział bezpłatny, obowiązuje rezerwacja*


* rezerwacja – zgłoszenia przyjmowane od poniedziałku poprzedzającego spotkanie, tel. (12) 422 16 97 w godz. 9.00-12.00 oraz 14.00-15.00« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI