home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Spotkania z Duchem Miejsca, Zębem Czasu, Białym Krukiem i Łaskawą Muzą”

Stowarzyszenie Historyków Sztuki oddział w Krakowie rozpoczęło realizację nowego projektu edukacyjnego pt. „Spotkania z Duchem Miejsca, Zębem Czasu, Białym Krukiem i Łaskawą Muzą”. Przedsięwzięcie jest skierowane do dzieci i młodzieży. Jego celem jest zainteresowanie młodych dziedzictwem kulturowym. W czasie warsztatów edukacyjnych uczestnicy poznają szereg nowych pojęć takich jak „relikt przeszłości” i „rezerwat archeologiczny”, dowiedzą się ile w Polsce jest zabytków oraz jakie są różnice między ochroną i opieką nad zabytkami i ich formami, zobaczą różne przejawy kultury tradycyjnej, zapoznają się z elementami pracy archeologa i konserwatora, a także będą mieli okazję wypełnić kartę zabytku czy zapoznać się z ewidencją i rejestrem zabytków z okolicy.


W ramach projektu odbędą się odbędą się dwa moduły warsztatów: dla dzieci i młodzieży oraz dla nauczycieli i animatorów kultury. Moduł pierwszy zorganizowany zostanie w 15 szkołach na terenie województwa małopolskiego i świętokrzyskiego (miejscowości: Tylicz, Krynica Zdrój, Łąkta Górna, Łąkta Dolna, Czyżowice, Piwniczna Zdrój, Dobra, Łapanów, Sucha Beskidzka, Orawka, Nagłowice, Czarnca, Secemin, Bieliny, Maleniec). Moduł drugi jest skierowany do nauczycieli i przeprowadzony zostanie w Krakowie oraz w Kielcach.


Organizatorzy zachęcają do udziału w projekcie i do korzystania z materiałów prezentowanych na stronie internetowej www.duchmiejsca.pl.


„Spotkaniom z Duchem Miejsca, Zębem Czasu, Białym Krukiem i Łaskawą Muzą” towarzyszy ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży na komiks prezentujący niezwykłe losy wybranego zabytku. Termin nadsyłania prac to 10 listopada 2014 r. Regulamin projektu jest dostępny na stronie www.duchmiejsca.pl. Nagrodą w konkursie będzie pobyt weekendowy na zamku w Niedzicy dla zwycięzcy wraz z opiekunami.


« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI