home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

210. rocznica urodzin Adolfa Januszkiewicza9 czerwca 2013 r., dokładnie w dniu 210. rocznicy urodzin Adolfa Januszkiewicza – polskiego poety, pamiętnikarza i uczestnika powstania listopadowego, za co został zesłany na Sybirw jego majątku rodzinnym Dziahilnia na Białorusi odbyła się uroczystość poświęcona pamięci tego zapomnianego dziś romantyka. Nasi czytelnicy pamiętają zapewne, że przy okazji omówienia w „Spotkaniach z Zabytkami” nieznanych wierszy poety, napisanych w formie litów do narzeczonej Stefanii Ginowskiej, których kopie nadesłał do działu „Wiedzieć więcej” p. Janusz Gdowski z Jawora, poświęciliśmy także nieco miejsca, by przypomnieć pokrótce życiorys Adolfa Januszkiewiczowa („Spotkania z Zabytkami”, nr 7-8, 2010).

Płyta nagrobna Tekli z Sokołowskich Januszkiewiczowej, matki Adolfa (płaskorzeźbę Matki Boskiej z Dzieckiem nad płytą wykonał w brązie Walerjan Januszkiewicz)
Płyta Marii z Bułharynów Januszkiewiczowej, żony Januarego Januszkiewicza (młodszego brata Adolfa); w głębi płyta nagrobna Tekli z Sokołowskich Januszkiewiczowej
Płyta Michała Januszkiewicza, syna Marii z Bułharynów i Januarego Januszkiewiczów
Głaz poświęcony pamięci Adolfa Januszkiewicza z brązową tablicą, na której umieszczono tekst Epitafium, napisanego dla Adolfa Januszkiewicza przez Antoniego Edwarda Odyńca (tablicę wykonał Walerjan Januszkiewicz, głaz opracował Ihar Zasimowicz)


O wiele więcej zrobili w tej sprawie uczestnicy jubileuszowego spotkania w Dziahilni, którzy przez kilka ostatnich lat włożyli wiele wysiłku w odszukanie i uporządkowania na opuszczonym miejscowym starym cmentarzu grobów rodziny Januszkiewiczów. Pierwszą relację z podjętych prac, w postaci listu nadesłanego do redakcji przez p. Weronikę Matusewicz z miejscowości Dzierżyńsk (dawne Kajdanowo) na Białorusi, oddalonej zaledwie o 3 km od miejsca, w którym znajdują się pozostałości majątku Januszkiewiczów, zmieściliśmy w numerze 3-4, 2011 „Spotkań z Zabytkami”. Podczas rocznicowego spotkania w czerwcu br. blisko 30-osobowe grono jego uczestników miało możliwość obejrzenia po raz pierwszy specjalnie przygotowanego na tę okazję przez nich samych blisko 50-minutowego okolicznościowego filmu, nie tylko przypominającego postać i dokonania Adolfa Januszkiewicza, ale także dokumentującego całość działań mieszkającej tam społeczności, dla której upamiętnienie miejsca, w którym po powrocie z zesłania chory na gruźlicę poeta zakończył życie, okazało się sprawą tak ważną. Zachęcamy i my do obejrzenia tego filmu, choć zdajemy sobie sprawę, że pewną przeszkodą w jego odbiorze może być oryginalna, białoruska ścieżka dźwiękowa.Ostatnim w tym roku akordem obchodów 210. rocznicy urodzin Adolfa Januszkiewicza w Dziahylni było odsłonięcie na ścianie jedynego zachowanego budynku z dawnego zespołu zabudowań majątku rodzinnego Januszkiewiczów tablicy pamiątkowej poświęconej poecie. Uroczystość ta – o czym poinformowały nas p. Hanna i Weronika Matusewicz – odbyła się 2 października br.
Tablica pamiątkowa odsłonięta 2 października 2013 r., z okazji 210. rocznicy urodzin Adolfa Januszkiewicza, na ścianie budynku będącego pozostałością dawnego majątku Januszkiewiczów w Dziahilni (tablica autorstwa Ihara Zasimowicza)
Tabliczka informacyjna przy wejściu na cmentarz w Dziahilni
Krzyż na cmentarzu w Dziahilni


Zdjęcia dzięki uprzejmości pań Hanny i Weroniki Matusewicz« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI