home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Mapa Tu było, tu stało 2. Znikająca architektura Warszawy po 1989 roku

28 listopada 2013 r. ukaże się druga część drukowanej mapy Tu było, tu stało 2. Znikająca architektura Warszawy po 1989 roku, która jest integralną częścią projektu „Tu było, tu stało”. Projekt, który na początku funkcjonował głównie w internecie, zaistniał w formie drukowanej po raz pierwszy w 2011 roku. Po dwóch latach przyszła pora na następne odsłony.

 

Na nowej mapie zaznaczono dwadzieścia kolejnych stołecznych obiektów, które zniknęły z przestrzeni miejskiej Warszawy po roku 1989. Znalazły się wśród nich wyburzone budynki, m.in. Międzynarodowy Dworzec Lotniczy Warszawa-Okęcie, Koszary Grodzieńskiego Pułku Huzarów, Fabryka Braci Łopieńskich czy Zakład Przemysłu Odzieżowego „Cora”, oraz obiekty, które co prawda fizycznie istnieją, ale zostały w sposób znaczący przekształcone z zatarciem ich wysokiej klasy architektonicznych wartości: zespół SKS „Warszawianka”, wnętrza Dworca Śródmieście czy bar „Wenecja”. Zaprezentowano zarówno te budynki, które były cenne ze względu na ich wartość artystyczną bądź historyczną, jak i te, których znaczenia należy upatrywać w społecznym wymiarze – utrwaliły się w sposób szczególny w pamięci warszawiaków, często współtworzyły kulturowy kontekst, stanowiąc o charakterze danego miejsca. Są to niejednokrotnie przykłady interesującej myśli architektonicznej swego czasu.

 
Dawny terminal na Okęciu, fot. Siemaszko Zbyszko, źródło: NAC


Celem tej publikacji jest nie tylko udokumentowanie wybranych wyburzonych bądź przekształconych obiektów, lecz także zaciekawienie historią, tradycją i architekturą stolicy, zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o dziedzictwo kulturowe, a także o przestrzeń miejską Warszawy. Pomysłodawcy i autorzy chcą ocalić od zapomnienia budynki, które były świadkami historii i odgrywają ważną rolę we wspomnieniach wielu mieszkańców stolicy.

 


Mapa jest dwujęzyczna (z tłumaczeniem na język angielski) i bezpłatna. Zawiera zdjęcia obiektów wraz z opisami, nazwiskami projektantów, datami powstania, a także wyburzeń. Idea całego projektu „Tu było, tu stało” związana jest szerzej również z problematyką planowania przestrzeni miejskiej Warszawy w kontekście ochrony jej dziedzictwa architektonicznego.

 


Premiera mapy połączona z debatą odbędzie się 28 listopada 2013 (czwartek) o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20.

 


Koncepcja i opracowanie merytoryczne mapy: Patrycja Jastrzębska

Konsultacje merytoryczne: prof. Waldemar Baraniewski

Redakcja: Joanna Adamczyk

Opracowanie graficzne: Zofia Herbich


Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Masław i dofinansowany ze środków m. st. Warszawy. Więcej informacji na stronie www.maslaw.org.pl i na Facebooku.


Źródło: informacja prasowa« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI