home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wystawa „Portrety rodziny Fergussonów-Tepperów” w Muzeum Woli

Od 4 grudnia br. do 31 stycznia 2014 r. w Muzeum Woli (oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, ul. Srebrna 12) będzie prezentowana wystawa „Portrety rodziny Fergussonów-Tepperów”. Obejmuje ona najnowsze nabytki tego muzeum – dziewięć portretów członków rodziny Piotra Fergussona-Teppera (1732-1794), najbogatszego warszawskiego bankiera drugiej połowy XVIII w. Portrety (za wyjątkiem jednego) zostały namalowane w Warszawie w 1780 r. przez berlińskiego pastelistę Johanna Bardou.

„Portret Marii Filipiny Tepper z synem Ottonem Walterem”


Prezentowane na wystawie obrazy, zachowane w dobrym stanie, zostały zakupione w maju 2013 r. w Anglii. Do Warszawy powróciły po 233 latach. Należą one do najcenniejszych nabytków Muzeum Historycznego ostatnich lat. Są jedną z niewielu zachowanych pamiątek po bankierskiej rodzinie, która kształtowała gospodarcze oblicze Warszawy drugiej połowy XVIII w. Ich zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje Muzealne”.

Portret Józefa von Axta


Piotr Fergusson-Tepper był największym wierzycielem króla Stanisława Augusta. Należał do niego m.in. Pałac pod Czterem Wiatrami przy ulicy Długiej i Pałac Tepperów przy Miodowej. Wspomniany artysta sportretował w technice gwaszu żonę bankiera – Marię Filipinę Tepper (1739-1792) z najmłodszym synem Ottonem Walterem, pięcioro innych dzieci bankiera oraz dwóch jego zięciów – Augusta Wilhelma Arndta i Józefa von Axta. Wizerunek najstarszej córki Piotra został namalowany w technice olejnej przez nieznanego autora. Obrazy powstały na zamówienie Marii Filipiny Tepper, a następnie wysłane do Edynburga. Były darem żony Piotra Fergussona-Teppera dla jego stryjecznego brata, Waltera Fergussona, mieszkającego w Szkocji, z której pochodził ojciec bankiera.


Wystawa jest czynna od wtorku do piątku w godz. 12.00-18.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 12.00-20.00.


„Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym wystawy. Artykuł na jej temat zamieściliśmy w numerze 11-12, 2013 na s. 56-58.

Portret Daniela Fryderyka Fergussona-Teppera« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI