home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Konserwacja uli w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej

Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej realizowało w 2013 r. zadanie Konserwacja muzealiów ze stałej ekspozycji Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej, współfinansowane w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dziedzictwo kulturowe – priorytet 2 – Wspieranie działań muzealnych. W ramach zadania konserwacji zostało poddanych 16 uli, w tym niedostępne już w terenie ule kłodowe. W związku z tym, że Muzeum nie posiada własnego stanowiska konserwatorskiego, prace zostały zlecone zewnętrznej pracowni. Ule przez kilka miesięcy były w rękach Karola Kopcia – konserwatora drewna zabytkowego. Po zakończeniu zabiegów konserwatorskich ule wróciły pod Babią Górę w znacznie lepszej kondycji technicznej i estetycznej. Dzięki poprawie ich stanu będą dłużej cieszyć oczy gości zubrzyckiego skansenu, zaś dla naukowców, studentów i pasjonatów będą stanowić punkt wyjścia do rozważań nad dawnym bartnictwem i pszczelarstwem. Te elementy tzw. małej architektury mówią nie tylko o zajęciach tradycyjnych społeczności, ale są też pretekstem do opowieści o współczesnych problemach takich jak ekologia i zrównoważona gospodarka.


Konserwacja drewnianych uli, fot. Karol Kopeć

Otwarcie zmodernizowanej pasieki dworskiej składającej się z uli kłodowych odbyło się 28 października. Podczas spotkania Jadwiga Pilch – kustosz Muzeum w Zubrzycy Górnej i Jan Świdroń z Chyżnego wygłosili prelekcję Przypowieść o pszczołach, przypominając o roli i miejscu pszczół w kulturze. Odbyła się także prezentacja dawnych sprzętów pszczelarskich.


fot. Roman Ciok, wicedyrektor Muzeum – OPE w Zubrzycy Górnej
« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI