home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wystawa „Dotknąć obrazu” na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie

Jeszcze do 6 grudnia br. można odwiedzić wystawę „Dotknąć obrazu – Malczewski, Szymborska, Antoniszczak” w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ma ona przybliżać elementy kolekcji Muzeum szczególnie osobom niewidomym i słabowidzącym. Można się na niej zapoznać się z cyklem „Rusałki” Jacka Malczewskiego i jego adaptacjami, składającymi się z kontekstowych opisów prezentowanych obrazów autorstwa Róży Książek-Czerwińskiej oraz ich dotykowych reprodukcji opracowanych przez Lecha Kolasińskiego. Opisów obrazów można także posłuchać na udostępnionych odtwarzaczach mp3. W kolejnych salach prezentowany jest medal Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej – specjalnie na tę okazję przeniesiony z tzw. II Skarbca Muzeum UJ – oraz jego dotykowa replika, a także makiety budynku Collegium Maius i dotykowe adaptacje wybranych eksponatów z Muzeum UJ wykonane przez studentów Wzornictwa z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod kierunkiem Malwiny Antoniszczak.


W ramach przedsięwzięcia można również zobaczyć wybrane rekwizyty z pracowni znanego polskiego artysty, reżysera eksperymentalnych animacji filmowych, konstruktora i wynalazcy Juliana Antoniszczaka, który także w swojej twórczości podejmował tematy związane z kwestiami dotyczącymi osób niewidomych. W 1983 roku skonstruował prezentowany na wystawie Chropograf skaningowy, optyczno-mechaniczny aparat służący do tworzenia reprodukcji dotykowych.

Okładka katalogu wystawy „Dotknąć obrazu” w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego


W katalogu wystawy czytamy:


Dotknij kultury to coroczne wydarzenie organizowane przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UJ. Ideą tej inicjatywy jest zwiększanie dostępu do kultury jako wartości uniwersalnej łączącej ludzi bez względu na niepełnosprawność, wiek, pochodzenie czy poglądy.


W czasie tego wydarzenia przygotowywane są adaptacje pomagające osobom z różnymi niepełnosprawnościami pełniej odbierać wrażenia w kontakcie ze sztuką, a co za tym idzie zminimalizować ograniczenia wynikające z posiadania określonego rodzaju niepełnosprawności. Co ciekawe, sposoby wykonywania tych adaptacji, a zwłaszcza rezultaty pracy ich pomysłodawców wzbudzają równie duże zainteresowanie osób bez niepełnosprawności, a jest to zapewne spowodowane przybliżeniem kontaktu z danym eksponatem lub głębsze zapoznanie się z jego przekazem.


W roku 2013 było to szczególnie widoczne podczas wystawienia adaptacji medalu Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej, którego oryginał przechowywany jest w skarbcu Collegium Maius, a opracowana przez Lecha Kolasińskiego adaptacja wystawiona była publicznie i każdy mógł jej dotknąć. Od tej pory także i adaptacja jest przechowywana w zbiorach muzealnych i służyć będzie zwiedzającym, zwłaszcza osobom niewidomym i słabowidzącym.
Jacek Malczewski, „Boginka w dziewannach” z cyklu „Rusałki”, 1888, olej na płótnie, 45,5 x 96,5 cm (zbiory Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Lech Kolasiński, adaptacje dotykowe obrazu Jacka Malczewskiego „Boginka w dziewannach”, linoryt


Dużym wyzwaniem było przygotowanie adaptacji cyklu obrazów Jacka Malczewskiego pt. „Rusałki”. Jednak osiągnięty rezultat jest fascynujący. Piękne i plastyczne opisy Róży Książek-Czerwińskiej wraz z wypukłymi linorytami Lecha Kolasińskiego niewątpliwie budują w wyobraźni osób z niepełnosprawnością wzroku oryginalną wizję tego, co artysta chciał nam przekazać. Zupełnie nie przeszkadza w tym fakt, że w przypadku braku lub posiadania bardzo słabego wzroku przekazanie sztuki wizualnej nie jest możliwe w stu procentach. Liczy się natomiast to, że końcowy efekt pobudza emocje, skłania do dyskusji o sztuce i zwraca uwagę na dzieła konkretnego artysty, w tym wypadku Jacka Malczewskiego wyciągając go niejako z półmroku, bo przecież obrazy te nie są tymi, na które w pierwszej kolejności zwraca się uwagę zwiedzając Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum UJ.
« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI