home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Najlepsze dyplomy ASP w Warszawie z dziedziny rewitalizacji i konserwacji zabytków

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie wychodzi ze swoich murów w przestrzeń miejską, pokazując to, co ma najbardziej wartościowego – najciekawsze prace dyplomowe swoich absolwentów. Wydarzenie jest nie tylko elementem promocji młodej sztuki, ale również dorocznym nieformalnym spotkaniem twórców: uznanych artystów – pedagogów oraz absolwentów i studentów warszawskiej ASP. Wystawa „Coming OuT. Najlepsze dyplomy ASP w Warszawie” skierowana jest głównie do miłośników sztuki i bywalców wydarzeń kulturalnych w Warszawie, cieszy się też zainteresowanie środowisk opiniotwórczych.


Czwarta edycja wystawy odbędzie się w dniach 6-15 grudnia 2013 r. w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia, przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. Wśród wyróżnionych prac znalazły się: projekt sezonowej rewitalizacji Opactwa Cysterskiego w Sulejowie, konserwacja i restauracja obrazu „Apostołowie i Efebowie” (kopia wg fragmentu fresku z podniebienia kopuły Katedry w Parmie „Wniebowziecie Marii” Antonio Allegri da Correggio, szkoła włoska, 2. poł. XVII w. (?), obraz w kolekcji Muzeum Pałacu w Wilanowie), konserwacja i restauracja malowidła ściennego „Ukrzyżowanie” z 1747 roku, autorstwa Sebastiana Ecksteina w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Krasnem, próba powstrzymania procesów korozji elementów stalowych i wietrzenia zaprawy mineralnej na przykładzie rzeźby A. Szapocznikow „Pnąca”. Jak co roku wystawie towarzyszyć będzie obszerny katalog. Poniżej prezentujemy wybrane prace, w których podjęto tematykę rewitalizacji i konserwacji zabytków.


Wyróżnione dyplomy (PDF)

Bartosz Rabiej, Konserwacja i restauracja malowidła ściennego „Ukrzyżowanie” z 1747 r., autorstwa Sebastiana Ecksteina w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Krasnem« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI