home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Noc Muzeów w budyku PAST-y

18 maja 2013 r. w godz. 19:00-0:00 z okazji Nocy Muzeów budynek PAST-y (ul. Zielna 39) otworzy swoje podwoje. Wpisujący się w pejzaż miasta od przeszło stu lat pierwszy stołeczny wysokościowiec jest jednym z symboli Warszawy, uświęconym bohaterstwem żołnierzy powstańczego batalionu „Kiliński”, którzy zdobyli go w trwającym 18 dni szturmie, zakończonym 20 sierpnia 1944 r. Przekazany w 2000 r. środowiskom kombatanckim budynek, zwieńczony emblematem Polski Walczącej, jest architektoniczną metaforą niezłomności Polaków i Warszawy podnoszącej się z gruzów wojennej pożogi.


O godzinie 18:00 i 20:00 Zygmunt Walkowski poprowadzi wykład zatytułowany „Śladami apokalipsy. Gmach PAST-y i okolice na zdjęciach lotniczych Luftwaffe z okresu okupacji”. Na wykłady obowiązuje rezerwacja miejsc drogą mailową (wyklad18@fundacja-ppp.pl). W internecie można obejrzeć przykładowe fotografie będące przedmiotem prelekcji. Będzie można także zwiedzać wystawę „Powrót Miasta. Zielna 37 i okolice – wczoraj, dziś, jutro” autorstwa Tomasza Markiewicza, która przedstawia dzieje Grzybowa i okolic ul. Zielnej przez ostatnie 150 lat. Zwiedzający będą też mogli skorzystać z okazjonalnych rabatów w znajdującej się w budynku Księgarni Warszawskiej. Agencja BOOM zaprasza na wystawę malarstwa Eweliny Półgrabskiej „Dualizm”. W patio budynku zaaranżowana zostanie Powstańcza Kantyna, w której spróbować będzie można oryginalnych potraw z okupacyjnego menu. Będzie także dostępny taras widokowy na XI piętrze.« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI