home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej”

W czwartek, 24 listopada o godz. 18.00 rozpocznie się wernisaż inaugurujący nową wystawę czasową w Muzeum Miasta Łodzi zatytułowaną „Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej”. To pierwsza od ponad 80 lat, unikalna w skali międzynarodowej, monograficzna wystawa prac jednego z prekursorów sztuki żydowskiej w Polsce – malarza Samuela Hirszenberga oraz jego braci: Leona (również malarza) i Henryka (architekta). Wystawę będzie można oglądać do 5 marca 2017 r.

Samuel Hirszenberg, „Kobieta z lirą” (obraz po oczyszczaniu, widoczny tzw. świadek – fragment w pierwotnym stanie zachowania), własność MMŁ, fot. Jakub Skupień


Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 100 wybitnych dzieł sztuki związanych z różnymi formami działań braci Hirszenbergów, a także ich artystycznego otoczenia, wypożyczonych z instytucji polskich i zagranicznych oraz od osób prywatnych. Będzie to kolejny milowy krok w odkrywaniu spuścizny artystycznej najwybitniejszych twórców żydowskich polskiego pochodzenia, a tym samym w podnoszeniu świadomości na temat historii miasta tworzonego przez wielokulturową społeczność.

 
Samuel Hirszenberg, „Pejzaż ze sceną rodzajową” (w trakcie konserwacji, widoczne dwa oczyszczone fragmenty), własność MMŁ, fot. Jakub Skupień


Wystawa jest naturalną konsekwencją wieloletnich badań, które Muzeum Miasta Łodzi podejmowało na niwie historii łódzkiej sztuki w kontekście międzynarodowym” – opowiada Adam Klimczak, kurator wystawy. – „Po zeszłorocznej ekspozycji z okazji 40-lecia muzeum prezentującej kolekcję dzieł sztuki rodziny Poznańskich uznaliśmy, że to właśnie twórczość artysty, którego mecenasem był Izrael Poznański oraz jego synowie, Samuela Hirszenberga, chcemy zaprezentować szerokiej publiczności”.

 
Samuel Hirszenberg, „Dziewczyna z owocami”, własność MMŁ


Osoba Samuela Hirszenberga jest silnie związana z siedzibą Muzeum Miasta Łodzi, które posiada wyjątkową w skali światowej spuściznę po artyście. Pałac Poznańskich (wpisany od 2015 roku na listę pomników historii), w którym mieści się muzeum, należał bowiem do najbardziej znanego żydowskiego fabrykanta w Łodzi – Izraela Kalmanowicza Poznańskiego i jego synów, będących mecenasami artysty. To właśnie Hirszenberg jest autorem monumentalnych obrazów stanowiących ozdobę dwóch reprezentacyjnych sal Pałacu Poznańskich. Wystawę poprzedziły prace konserwatorskie czterech jego prac znajdujących się w Sali Jadalnej Muzeum Miasta Łodzi – jedynych tego typu zachowanych na świecie. „Pejzaż ze sceną rodzajową”, „Krajobraz z jeźdźcem”, „Kobieta z lirą”,  „Dziewczyna z owocami”, są nadal elementem wyposażenia Sali Jadalnej, zaś inne obrazy autorstwa Hirszenberga, jak chociażby zachowane z wojennej pożogi „Akt kobiecy”, „Pasterz grający na fujarce” czy „Akt kobiecy-Laura”, znajdują się w posiadaniu Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Miasta Łodzi.

 
Podpis Samuela Hirszenberga na obrazie z Sali Jadalnej, fot. Jakub Skupień


Wstępem do tegorocznej wystawy była zorganizowana w roku 2015, przy okazji ekspozycji „Dziedzictwo dwóch kultur. Kolekcja rodziny Poznańskich z Muzeum Polskiego w Rapperswilu”, międzynarodowa konferencja „Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej”. Przedstawiono na niej, głosami najwybitniejszych ekspertów z Polski i Izraela, rolę Samuela, Leona i Henryka Hirszenbergów dla polskiej, żydowskiej i europejskiej kultury oraz podsumowano dotychczasową wiedzę o ich życiu i twórczości.

 
Samuel Hirszenberg, „Pasterz grający na fujarce”, własność Muzeum Sztuki w Łodzi


Wystawę będącą efektem współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie będzie można oglądać od 24 listopada 2016 r. do 5 marca 2017 r.w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15. Jej druga odsłona zaplanowana jest od 30 marca do 4 czerwca 2017 r. w Żydowskim Instytucie Historycznym im. E. Ringelbluma w Warszawie.

 

„Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym wystawy.


2016-11-17

Źródło: informacja prasowa« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI