home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Artyści Saskiej Kępy” – wystawa i publikacja

Wystawa „Artyści Saskiej Kępy”, którą można oglądać od 10 listopada do 4 grudnia 2016 r. w PROM-ie Kultury Saska Kępa w Warszawie, jest częścią obchodów stulecia przyłączenia Saskiej Kępy do stolicy. Jej pomysłodawcą i kuratorem jest Magdalena Czerwosz – artystka i była radna Warszawy. Na ekspozycji zaprezentowano 172 twórców i ich dzieła – malarstwo, rzeźbę, grafikę, witraże, ceramikę, tkaniny, medale, filmy i video. Wyboru dokonali sami artyści bądź dysponenci ich spuścizny.

 
Zasadniczą ideą wystawy jest prezentacja unikalnego miejsca i środowiska jakim, była i jest Saska Kępa. Poprzez zgromadzenie dzieł pokoleń artystów autorzy ekspozycji pokazują, że zgodnie z ogólnym przekonaniem jest ona rzeczywiście miejscem wyjątkowym pod względem „nasycenia” twórcami. Widać ogromną różnorodność twórczości plastycznej, która tu powstawała i nadal powstaje dzięki ludziom związanym z dzielnicą, w tym całym rodzinom artystycznym.

 
Wszystkie zdjęcia: fot. Grażyna Sosenko


Wystawie towarzyszy liczący 192 strony katalog, w którego części wstępnej znajdują się teksty o ekspozycji, początkach dzielnicy i środowisku artystycznym Saskiej Kępy. Obok biogramów, zdjęć artystów i ich dzieł znalazły się w nim również wypowiedzi, w których twórcy opisują swój związek z tym miejscem.


2016-11-17

Źródło: informacje organizatora« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI